SAĞLIK Haberleri

Her iki erkekten biri bu sorunla tanışıyor
07 Nisan 2018, 10:30 0
Her iki erkekten biri bu sorunla tanışıyor
Prostat hastalıkları, 45 yaş sonrası her iki erkekten birinin tanıştığı, sık rastlanan bir sağlık sorunu. Yaygın görülmesi, tıbbi gelişmeler sayesinde erken tanı ve tedavideki başarı oranının giderek artması, prostat hastalıklarının günümüzde daha da önem kazanmasına neden oluyor.
“ 7 milyon kanser taraması yapıldı”
07 Nisan 2018, 10:28 0
“ 7 milyon kanser taraması yapıldı”
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı ile Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliğiyle düzenlenen Ulusal Kanser Haftası, Kanserde Güncel Konular ve Taramada Öne Çıkan İllerimiz Ödül Töreni'ne katıldı.
Geleneksel Tıp Kongresi
06 Nisan 2018, 10:00 0
Geleneksel Tıp Kongresi
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde, Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi'ne ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.
Doğumda yeterli ilgiyi görmüyorlar!
05 Nisan 2018, 09:53 0
Doğumda yeterli ilgiyi görmüyorlar!
Liverpool Üniversitesi ve Bournamouth Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, engelli kadınların yüzde 25’i hamilelik döneminde sağlık sektörü çalışanları tarafından ayrımcılığa maruz kaldıklarını ve sağlık çalışanlarının yüzde 56’sının engelliliğe yönelik yanlış tutumlara sahip olduğu belirlendi.
Otizm genetik değildir
05 Nisan 2018, 09:51 0
Otizm genetik değildir
Otizm, görülme sıklığı inanılmaz bir hızla artan, her geçen yılla birlikte giderek dikleşen bir ivmeyle tırmanıyor. 2016 yılı rakamlarına göre her 88 çocuktan biri otistik.
Ciltte oluşan kırışıklıklara dikkat !
04 Nisan 2018, 11:49 0
Ciltte oluşan kırışıklıklara dikkat !
Dr. Fulya Tezel, ciltte oluşan kırışıklıklara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. 
Geleceğin cerrahları sanal ameliyat ile tecrübe kazanıyor 
03 Nisan 2018, 12:25 0
Geleceğin cerrahları sanal ameliyat ile tecrübe kazanıyor 
- Hacettepe Üniversitesinde uygulanmaya başlanan 3D teknolojisi ile hazırlanan özel bir yazılım sayesinde geleceğin cerrahları sanal ameliyatlar yapabiliyor. Bilgisayara bağlı özel aparat sayesinde hekimler sanal olarak neşter kullanabiliyor, makasla damar kesebiliyor ya da gerçek ameliyatta olduğu gibi uygulama sonrası eliyle organı çıkarabiliyor. Yazılım bilgisayar oyunlarında olduğu gibi bir işlemin belirli bir sürede doğru yapılmadan diğer aşamaya geçilmesine izin vermiyor, işlem sonunda puanlama yapıyor. HÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huri, "Burada amaç, hekimin gerçek ameliyatı yapmadan önce bu şekilde sanal olarak operasyonu gerçekleştirmesi ve daha sonra gerçek ameliyata girmesidir" dedi.
Sağlıklı kemikler için 6 öneri
03 Nisan 2018, 11:19 0
Sağlıklı kemikler için 6 öneri
Kemikler vücudumuzun en önemli organlarındandır. Hem bedeni dik ve ayakta tutar hem de yürümemizi ve yaşamımızı devam ettirmemizi sağlar. Vücudumuzun kalsiyum dengesini sağladığı için kemiklerimizi sağlıklı tutmak genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Doç. Dr. Hakan Özsoy, kemikleri güçlü tutmak için 6 önemli öneriyi sıraladı.
Erken müdahale ve rehabilitasyonun önemi tartışılacak
29 Mart 2018, 11:25 0
Erken müdahale ve rehabilitasyonun önemi tartışılacak
Ankara Pediatrik Ortopedi ve Rehabilitasyon Derneği tarafından üniversitelerin de desteğiyle düzenlenecek Erken Müdahale ve Rehabilitasyon Kongresi'nde, alanında uzman ulusal ve uluslararası konuşmacılar yer alacak. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elbasan, "Özellikle genetik problemlerin varlığı veya ciddi bir nörolojik etkilenim, anne karnındaki hayattan başlayarak birçok problemi beraberinde getirir. İşte bu süreçte erken müdahale yaklaşımları önem kazanır" dedi.
Kanser tedavisinde “gen”umudu
29 Mart 2018, 10:04 0
Kanser tedavisinde “gen”umudu
Prof. Dr. Serdar Turhal, kanser tedavisindeki son gelişmelerin umut verici olduğunu vurgulayarak, “Gün gelecek kanser türlerine organ üzerinden isim vermeyeceğimizi, bunlara genetik değişikliklerin üzerinden isim vereceğimizi söylüyorduk. O gün geldi. Gen üzerinden ilk defa Amerikan İlaç Dairesi bir ilacı onayladı.” dedi.