CHP’li kadınlardan“müftü”ye hayır

CHP Kadın Kolları, dün Türkiye genelinde yaptıkları eylem ile müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına “hayır” dedi. Tüm illerde aynı saatte yapılan açıklamada, söz konusu yasa tasarısının kabulüyle “anayasa” suçu işleneceğine dikkat çekildi.

CHP’li kadınlardan“müftü”ye hayır

Aysel Kanber/Başkentgazete.com.tr

Hükümetin müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı ile ilgili tartışmalar sürerken tasarı alt komisyondan geçti.

Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesinin ihlal edildiği uyarısı yapan CHP Kadın Kolları, dün Türkiye genelinde eylem yaptı. 

CHP Kadın Kolları Genel Başkan'ı Fatma Köse’nin tasarı ile ilgili açıklaması dün tüm illerde eş zamanlı  kitlelere açıklandı. 

CHP Ankara İl Başkanlığı binası önünde düzenlenen eyleme CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Kadın Kolları Ankara İl Başkanı Ferhan Özkara, ilçe kadın kolları başkanları ve çok sayıda CHP’li kadın ve partililerin katıldığı eylemde tasarı protesto edildi. 

Ferhan Özkara tarafından okunan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu vurgulanarak, “Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir.” denildi. 

Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işleneceğine dikkat çekilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: 

“Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. 

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır. 

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız.

Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı Meclisten geçmeyecek.”
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.