Ankaralılara hayvan sevgisi aşılayan ‘at oteli’

İnsanların birbirleriyle ya da diğer canlılarla olan ilişkilerinde şiddet eğilimine her koşulda şahit oluyoruz. Şiddetin önlenmesine dair önemli girişimlerin olmasıyla birlikte alternatif tedavi yöntemlerinin de kullanıldığı biliniyor. Capital Country Club, bir tatil köyü olarak hizmet vermesiyle beraber, aynı zamanda bir ‘at oteli’ olarak diğer tatil köylerinden ayrılıyor.  Burada binicilik adına Ankaralılara önemli hizmetler sunuluyor. Çok yönlü olarak faaliyet gösteren Capital Country Club’ın Genel Müdürü Berna Yılmaz ile binicilik faaliyetleri ve hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki etkilerini konuştuk.

Ankaralılara hayvan sevgisi aşılayan ‘at oteli’

Tolga ALCA

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tabi ki. B.Ü.Turizm Otelcilik mezunuyum. Meslek hayatım boyunca hep otel işletmelerinde görev aldım. 2015 yılından bu yana da Capital Country Club bünyesinde Genel Müdür olarak çalışmaktayım. Burayı da bir at oteli olarak kabul edip; ekibim ile birlikte, doğada iki canlının birlikte gerçekleştirebildiği tek spor dalı olan biniciliğe gönül veren misafirlerimize en iyi hizmeti sunabilmeyi hedeflemekteyiz.

  • Tesisinizin yapısından bahseder misiniz?

Bir Kızılkaplan Grup kuruluşu olan Capital Country yalnızca bir binicilik tesisi değil; açık havuzu, tenis kortları, voleybol, basketbol sahaları, yemyeşil açık alanları ve 75 adet Country evleri ile birlikte mini bir tatil köyü niteliğinde hizmet veren bir yaşam alanıdır. Ömür boyu üyelik sistemi ile çalışması da bu değerleri koruma amaçlıdır.

  • Binicilik alanında düzenlemiş olduğunu kurslarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yaz dönemine özgü bir eğitim programınız var mıdır?

Tesisin ana amacı elbette ki binicilik sporunu yaygınlaştırmak ve olabildiğince lisanslı binici yetiştirmektir. Başkent Binicilik Kulübü adı ile federasyona bağlı federe vekapasitesi dolayısı ile de Türkiye’nin 3’üncü büyük binicilik kulübü unvanına sahiptir. Bu bağlamda 5 yaşından itibaren her yaş için temel binicilik eğitimi, at bakımı gibi alanlarda eğitim paketlerimiz mevcuttur.

AVM’DEN UZAK BİR ALTERNATİF DÜNYA

  • Ankaralıların Başkent Binicilik Kulübü’ne ilgisi nasıl?

Oldukça yoğun. Özellikle çocuklu ailelerimizin yaz-kış koşulsuz tercihi olmaktadır.  Maalesef çocuklarımızı AVM’lerden ve sanal dünyadan farlı bir aktiviteye yönlendirme şansı olmayan bir şehirdeyiz. Bu nedenle Capital, çocukların yemyeşil bir doğada, oksijen dolu bir havada özgürce oyun oynayabilecekleri, doğanın en hassas ve duyarlı hayvanı, atları yakından tanıyabilecekleri, hayvanları keyifle sevmeyi öğreten, birçok spor aktivitesini birlikte sunabilen bir dünyadır.

ÖZGÜVEN AŞILIYOR

  • Binicilik sporunun, çocukların sosyal ve eğitim hayatındaki etkileri neler?

Binicilik her şeyden önce disiplin, kondisyon, planlama ve stratejik düşünebilme gerektiren bir spordur. Bunlarla birlikte başka bir canlıyla yapılan tek olimpik spor dalı olduğundan, sporcuların hayvan sevgisi de kazanabilecekleri yegâne spordur. Özellikle biniciler, özgüven ve öngörü sahibi, küçüklerine sevgi ve büyüklerine saygıyla yaklaşan, planlı, sağlığına ve beslenmelerine önem gösteren bireyler olarak yetişmektedirler. Ayrıca biniciler arasında çocukluktan başlayıp uzun yıllar süren samimi dostluklar kurulmakta; küçük yaşlarda birbirlerini motive eden ve tatlı bir rekabet içerisinde gelişen bireyler yetişmektedir.

ALTERNATİF TIP ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

  • Serebral Palsi (SP), Multiple Skleroz (MS), otizm gibi hastalığı olan çocuklara atla tedavi ile ne gibi beceriler kazandırılıyor?

Sırt yapısı uygun olan atlar ile gerçekleştirilen hipoterapi çalışmalarında son derece başarılı sonuçlar alınmakta olup, bahsi geçen dernekler ile düzenli binicilik çalışmaları devam etmektedir. Doktorlar tarafından alternatif tıp çözümü olarak da tavsiye edilmektedir. Bu spor aynı zamanda bir fizyoterapi özelliği taşıyor. Çocukların özellikle kas gelişiminde öncü sporlardan birisi olarak kabul ediliyor. Yine çocukların hayvan sevgisi ile doğru ilişki kurulduğu takdirde, empati yeteneğinden ahlaki değerlerin gelişimine kadar pek çok olumlu sonuç alındığı tıp dünyasının kabul ettiği bir realite olarak biliniyor.

ÇOCUKLARA SORUMLULUK AŞILIYOR

  • Genel anlamda hayvan sevgisinin çocukların ahlaki gelişimine katkısı hangi ölçüde oluyor?

Hayvan sevgisi çocukların mutlak bir benmerkezci olmasının önüne geçmekle birlikte onlara sorumluluk da aşılıyor. Hayvanlarla ilişki, çocuğa, insanın nasıl doğanın bir parçası olduğunu da anlatır. İnsanlar gibi olmasa da, hayvanın da acı çekebildiğini, üzülebildiğini, sevinebildiğini, sevgi ve bağlılık hissedebildiğini, hastalanabildiğini, insanlar gibi bir vücut çalışma sistemi olduğunu, hatta benzer organları olduğunu öğrenen çocuk, onu artık tamamen korkulacak bir varlık gibi algılamaz. Ayrıca ortalama ömürleri insanınkinden kısa olan hayvanlar sayesinde çocuklar doğum ve ölümün, doğal bir denge olduğunu anlar. Böylelikle çocuklar, insanın diğer canlılarla olan bağını ve ahlâklı bir yaşamın temellerini hayvanla ilişkisi sayesinde pekiştirir.

ARKADAŞLIK DUYGUSUNU GELİŞTİRİYOR

  • Hayvan sevgisinin, çocukların doğa ile ilişkisinin yanında diğer insanlarla olan iletişimine de katkısı büyüktür diyebilir miyiz?

Hayvanlarla kurulan bağın, çocuğun arkadaşlık duygusunun gelişimine katkıda bulunduğunun özellikle altını çizmek gerekir. Bu ilişki sayesinde, çocuk daha hoşgörülü, daha verici, daha paylaşımcı, daha anlayışlı, farklılığa daha açık bir kişilik geliştirebilir. Böylece genele oranla küçük ya da büyük farklılıkları olan başka çocuklara (örneğin zihinsel ya da bedensel engelli; başka bir millete, dine mensup, farklı bir dil konuşan vb.) çok daha hoşgörülü olur. Hayvan sevgisinin, çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde de büyük etkilerinin olduğu yine yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.