"Kültürümüze sahip çıkalım"

Çankaya Sultanları'nın kurucusu Sultan Çankaya

Çankaya Sultanları'nın kurucusu Sultan ÇankayaOkunma 28 Ekim 2017, 07:57

Çankaya Sultanları Gençlik Spor Kulübü, Türkiye’yi halk dansları alanında yurt dışında en iyi temsil eden bir sanat kulüplerinden biri. Sultan Çankaya tarafından 2010’da kurulan kulübün amacı kültürel zenginliği korumak ve bu kültürü yaşatmak. Kurucu Sultan Çankaya ile kulübün varoluş aşamalarını ve yapmak istediklerini konuştuk.
Röportaj: Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

11 yaşından beri dans eden Sultan Çankaya dansa büyük bir tutkuyla bağlı olduğunu belirterek, “Dünyada nadir şanslı insanlardan biriyim. Gerçekten çok sevdiğim bir işi yapıyorum. Sevdiğim bu işten bir de para kazanıyorum.” diye konuştu.

Beden eğitimi öğretmenliği okuyan ancak bu alanda öğretmenlik yapmadığını ifade eden Çankaya şunları anlattı:

“Beden eğitimi öğretmenliği bana çok şey katmıştır çocuklarla ilgili. Bu işle uğraşmaya başladıktan sonra, hem pedagojik formasyonu öğrenebileceğim aynı zamanda sportif yanı da olan Beden Eğitimi öğretmenliği bölümünü okudum. Çünkü işin hem sosyal hem de sportif tarafı var. Aynı zamanda 19 yaşında bir kızım ona model olmak için üniversite okumam gerekiyordu. Okudum ve dansıma devam ettim.”

Çankaya Sultanları fikri nasıl oluştuğunu da anlatan Çankaya, şunları söyledi:

“Çankaya Sultanları 2010’da kuruldu. Daha önceleri dans öğretmenliği yapıyordum zaten. Zamanla kendi ekibimi kurmak istedim. Sultan Çankaya isminden çıktı. Aslında Çankaya Sanat Merkezi olacaktı. Ancak bir arkadaşım ‘Neden Çankaya Sultanları olmuyor. Bence gayet güzel bir isim olur’ dedi hatta ben de’Ne kadar egosu yüksek bir kadın demezler mi’ dedim. ‘Boşver desinler, senin hizmetlerin çok fazla oldu.’ diyerek bu ismi koymama önayak oldu.”

Kültür zenginliği

Kulübün, Anadolu’nun kültür zenginliğinin unutulmamasına katkıda bulunmak için kurulduğunu anlatan Çankaya, “Anadolu, türküleriyle, halaylarıyla, çok zengin bir kültüre sahip gerçekten. Bizim kültürümüz güzel bir kültür yaşaması için de ona sahip çıkmak zorundayız onu sahip çıkmalıyız. Yediden yetmişe herkesin yapabileceği bir faaliyettir. Bu nedenle halk dansı seven herkesi buraya davet ediyorum.

Ayrıca gelen herkesin keyifle dans etmesi ve eğlenceli zaman geçirmesini istiyoruz. Bizde yetişkin genç çocuk bir de yıldızlar topluluğu var. Üniversite gençliğinden asla para almıyoruz. Çünkü o gençler, kültürümüzü öğrensinler, kafelerde boş boş vakit geçirmesinler diye elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Benimde 19 yaşında bir kızım var ve ebeveyn olmanın ne demek olduğunu biliyorum. Ailelerin çocukları için nasıl kaygılandığını biliyorum. O nedenle desteğe ihtiyacı olan gençlere elimden geleni yapmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Çankaya Sultanları Kulübü’nün üyelik aidatları ile hayatını sürdürdüğünü anlatan Çankaya, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“Bizim en büyük sıkıntımız maddi olanaksızlıklar. Bu kulüp, sadece ve sadece üye aidatları ile ayakta duruyor. Maddi destek anlamında istemeyi de çok seven biri değilim. Mesela belediye çatısı altında bu işlerle uğraşan kulüpler gayet rahatlar ancak bizim gibi kendi yağıyla kavrulmaya çalışanlar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Ama ben şimdi çok seviyorum ve çok sevdiğim için de katlanıyorum tüm sıkıntılara. Ben bu işe 36 yılımı verdim Ankara'da profesyonel anlamda tek olduğumu söyleyebilirim.”

Yurt içinde ve yurt dışında birçok festivallere katıldıklarını ve festivaller konusunda yaşadığı sıkıntıları anlatan Çankaya,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben çalıştığım başka yerler aracılığıyla yurt dışına çok gittim. Ancak, ilk kulüp olarak 2010'da Balkan Festivali’ne katıldık. Festivallerde çok büyük sıkıntılar yaşamıyoruz. Ancak, biz festivallere gittiğimizde canlı müzikle dans edemiyoruz. Maliyeti çok yüksek oluyor. Neden Karadeniz oynandığı zaman canlı canlı bir kemençe çalınsa, Doğu Güneydoğu yöresinden halaylar oynandığında davul zurna olsa, hem görsel açıdan hem coşku bakımından ne kadar güzel olur. Kültürümüz her anlamda tanıtılmış olur.”

6 yaş ideal

Halk oyunlarının 6 yaşında başlaması gerektiğini ifade eden Çankaya, “Bu yaşlar artık çocuğun kendini tanımaya başladığı, çocukta biz kavramının oluştuğu yaşlardır. Grup sporları ve etkinlikleri çocuk için çok önemli bir yere sahiptir. Bunun en canlı tanığı olarak kendi kızımdan örnek vermek istiyorum. Kızım küçük yaşlarda kalabalıklardan hiç hoşlanmazdı ama, 6 yaşına geldikten sonra ben onu halk oyunlarına başlattım. 19 yaşına kadar dünyayı gezdi. 6 yaşına kadar hiç kimseyle konuşmayan kendini sevdirmeyen çocuk o zamandan sonra inanılmaz bir değişim yaaşdı ve gelişti. Şu anda TED Üniversitesi’nde öğrenci konsey üyesi. Ayrıca Avrupa’yı gezdi, bu da çocukların özgüvenleri için çok önemli. Yine aynı noktada çocuklarımızı yarış atı gibi yetiştiriyoruz. Eğer bu çocukların enerjilerini boşaltacak bir araç bulamazsanız çocuk bunalıma girer, çünkü bir de ergenlik halleri var. O nedenle çocukların kötü enerjilerini yok etmek için sosyal etkinliklere zaman ayırmasını sağlanmalı.” diye konuştu.

Çocuklar yarış atı değil

Festivaller nedeniyle Avrupa’ya pekçok kez gittiğini ve Avrupa’yı yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Çankaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarımızı yarış atı gibi yetiştirmek yerine sosyal etkinliklerle dolu bir hayat sunmalıyız onlara. Ben bütün arkadaşlarıma da bunu tavsiye ediyorum. Bakın Avrupa'da öğrenciler kendi yeteneklerine göre eğitim görüyor. Orada bakıyorlar çocukların akademik başarısı yoksa sosyal başarısına göre yönlendiriliyor. Herkes doktor, avukat olamayabilir. Ama herkesin yeteneğinin olduğu başka alanlar vardır. Çocuklarımızı ebeveynler olarak sevdikleri işlerden para kazanmalarına yönlendirelim ki mutsuz olmasınlar. Mesela benim ailem Hukuk Fakültesi okumamı çok isterdi. Ama ben istemedim. Hukuk okusaydım bu kadar mutlu olurmuydum bilemem. Şun yaptığım işi çok seviyorum. Çok şanslı hissediyorum.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.