Uzmanlar Ankara'nın kaldırımlarındaki kredi ilanlarını değerlendirdi: "Bunun adı tefecilik"

Başkent’in kaldırımlarındaki 'kredi ilanları'nı değerlendiren uzmanlar, bu ilanların hukuki bir dayanağı olmadığı gibi, usule aykırı bir biçimde verildikleri için suç teşkil ettiğini de söylediler

Uzmanlar Ankara'nın kaldırımlarındaki kredi ilanlarını değerlendirdi: "Bunun adı tefecilik"

Uğur Duyan-Baskentgazete.com.tr

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, yasallar çerçevesinde kredi verebilecek kurumların belli olduğunu ifade ederek, “Kaldırım ilanlarında yer alan kişi ya da şirketlerin bu kapsamda olduklarını düşünmüyorum. Bu nedenle kredi verdiklerini iddia ederek, vatandaşlara faiz ile para veriyorlarsa bu Türk Ceza Kanunu kapsamında tefecilik suçunu oluşturmaktadır” dedi. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Ankara’nın ana cadde ve bulvar kaldırımlarına yapıştırılan kredi ilanları yapıştıran firmaların birçoğunun dolandırıcı olduğunu kaydetti.

Ankara’da son yıllarda oldukça artan kaldırım ilanları yalnız görüntü kirliliği oluşturmuyor aynı zamanda, tüketicilere yönelik ciddi bir tehlikeyi de içeriyor. Vatandaşı usulsüz kredi kullanımına teşvik eden bu ilanların sahiplerinin ne amaçları ne de vaat ettikleri krediyi kişilere nasıl sağladıkları ise tam bir muamma. Kaldırımdaki kredi ilanlarını hukuki ve yasal boyutlarını Ankara Barosu’na ve Tüketici Hakları Derneği’ne sorduk.

Baroya şikâyet gelmedi

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, usulsüz kredi kullanımlarına dair Ankara Barosuna açılmış bir dava bulunmadığını ve bu yönde kendilerine bildirilmiş bir şikâyetinde olmadığını söyledi. Canduran, Ankara Barosuna kayıtlı avukatlar arasında, bu yönde bir şikâyet sonucu açılan bir davayı bilmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Yasal olarak mümkün değil

Tüketicilere, ‘hacizliye’, ‘emekliye kredi’ çekmek vaadiyle ilan veren bu şahısların böyle bir krediyi yasal olarak verebilmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran şöyle konuştu:

‘Tefecilik suçu oluşturur’

“Mevcut mevzuatımız uyarınca kredi verebilecek kuruluşlar bankalar, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleridir. Bankacılık Kanunu ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu uyarınca BDDK tarafından faaliyet izni verilmiş olması şartıyla bu kurumlar ülkemizde faaliyet gösterebilir. Kaldırım ilanlarında yer alan kişi ya da şirketlerin bu kapsamda olduklarını düşünmüyorum. Bu nedenle kredi verdiklerini iddia ederek, vatandaşlara faiz ile para veriyorlarsa bu Türk Ceza Kanunu kapsamında tefecilik suçunu oluşturmaktadır. TCK’nun 241. maddesinde kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişinin iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır.”

Adili yollara başvurmaları mümkün

Tüketicilerin bu tür ilanlar ile karşısında adli yollara başvurmalarının mümkün olduğunun altını çizen Canduran, “Mevcut eylemin yapısına göre bankalardan kredi almanın kolaylaştırılması iddiası yönünden dolandırıcılık suçu yönünden suç duyurusunda bulunabilir. Çünkü bankalar belirli kriterler doğrultusunda kendi belirledikleri kredi tahsis ve risk politikaları kapsamında kredi verirler. Bir bankanın bu kriterler çerçevesinde vermiş olduğu bir kredi talebi kararı hiçbir kriterde değişim olmadan bu kişiler tarafından değiştirilebileceğinin düşünülmesi mümkün değildir.  Bir diğer şikayet konusu da; parayı doğrudan bu kişilerin vermesi hali olabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu durumda da tefecilik suçu vücut bulacaktır” ifadelerini kullandı.

Çakar: Şikâyet yok; vatandaş duyarsız

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kaldırmalardaki kredi ilanları hakkında kendilerine her hangi bir şikâyetin gelmediğini belirterek, vatandaşların bu konuda yeterince duyarlı olmadığını belirtti. Çakar, olayın yalnız tüketici hakları boyutunun olmadığını aynı zamanda çevreyi de kirleten bir eylem içerdiğini söyledi.

Firmaların çoğu dolandırıcı

Turhan Çakar, “Kaldırımlara ilan yapıştıran firmaların, tüketici haklarına ve çevreye saygılı olduğunu söylenemez. Bu firmalarının ciddi olmadığı da açık. Zaten ciddi bir firma olsa kaldırıma ilanını yapıştırmaz. Bu firmaları çoğu güvenilir de değil; önemli bir bölümü de dolandırıcı” şeklinde konuştu.

Vergi kaçırmaktalar

Turhan Çakar, ‘kaldırım ilanları’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne kadar uzanan bir çevre boyutu da olduğunu belirterek, bu kurumların konu ile ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’nün de bu ilanlar için harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Çakar, “Ticaret ve Maliye Bakanlıkları da bu konu ile ilgilenmelidir. Çünkü; bu firmalar aynı zamanda vergi de kaçırmaktadır” dedi.

Derneğin adı da kullanıldı

Çakar, 2014 yılında tüm Tüketici Hakem Heyetlerine gelen şikâyetlerin 5,5 milyonu bulduğunu, kendilerine bu konuda her gün yüzlerce telefonun geldiğini belirtti, “Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirildikten sonra şikâyetler azaldı” diyen Çakar, yasadan önce, kimi şahısların Tüketici Hakları Derneği’nin adını kullanarak benzeri dolandırıcılık yöntemlerine başvurduklarını söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.