Başkent’te “Dijital Dönüşüm” zirvesi

Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği(ASİAD), Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde kamu ve özel sektöre yol haritası oluşturmak üzere “Dijital Dönüşüm” teması ile 3’üncü ASİAD Zirvesi’ni düzenledi. ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu, küresel ölçekli dijital dönüşümle ‘Ezberbozan bir değişim’ yaşandığını ifade etti.

Başkent’te “Dijital Dönüşüm” zirvesi

Aysel KANBER/Baskentgazete.com.tr

Türkiye’nin dijital dönüşüm aktörleri bir araya geldi. Dijital dönüşümün önemi ve yol gösterici yaklaşımların ele alındığı 3’üncü ASİAD Zirvesi’nde, Türk sanayicilerinin rekabet gücünün artırılması için ülke uygulamaları incelenerek, gerekli düzenlemeler ve teşvikler belirlendi; kamu otoritelerinden beklentiler ortaya kondu. 


Zirve’nin açılış konuşmasını yapan ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tombakoğlu, dijital dönüşümün ile yeni bir zihniyetin başladığına işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu: 
“Geleceğin dünyasını da bu zihniyet, bu yeni düşünme biçimi, şekillendirecek. 2020 yılına kadar dünya ekonomisinin yüzde 25’inin dijital olması bekleniyor. G20 ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin, bu ligde kalabilmesi ve üst sıralara çıkabilmesi için rekabet gücü yüksek bir ekonomiye sahip olması gerekiyor. Ülkemizde, bilgi ve iletişim projelerinde ilk sırayı yüzde 45 ile eğitimin, ardından yüzde 32 ile kamu hizmetlerinin ve yüzde 11 ile ulaştırma sektörünün izlemesi, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde başarılı olacak liderlerde aranacak özellikler; farklılık yaratabilme, girişimcilik yeteneği, dijital kabiliyetler, güçlü bağlantılar, işbirliği yapabilme, vizyon ve katılımcı bağlılık sağlayabilme becerileri olarak sıralanabilir. Unutulmamalıdır ki önümüzdeki yıllarda kazananı belirleyecek olan, teknolojik üstünlükle birlikte yine insandır. Bu noktada kamu kurumlarının sunacağı teknolojik çözümlerin çok kıymetli olacağına inanıyoruz. 


Ankara’nın, Türkiye’nin başkenti olduğu gibi dijital dönüşümün de başkenti olması gerekiyor. Bu konuda her türlü altyapı ve yeteneğe sahip. Ankara, başkent oluşu, coğrafi konumu, ana ulaşım hatları üzerinde yer alması, bürokrasiye yakınlığı, güvenli olması, genç nüfusu, üniversite birikimi ve genel ekonomik potansiyeli ile ileri teknoloji yatırımları için son derece uygun bir kent. Ankara, hükümet politikaları ve yerel birimlerin çabalarıyla, Türkiye’nin yüksek katma değerli ürün ve hizmetler üretim merkezi haline getirilebilir. Hızlı sanayileşme ve kalkınma ivmesiyle Ankara, Türkiye’nin teknoloji üretimi üssü haline gelebilir.”


Diğer yandan Zirve’nin temasına özgü verilen ‘Dijital Dönüşüm Ödülü’ ise AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’a, PTT Yönetim Kurulu Başkanı Genel Müdür Kenan Bozgeyik’e, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’a, ATO Başkanı Gürsel Baran’a, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e, TURKCELL Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’na, SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’ya ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç’a takdim edildi.


Zirve, dijital dönüşümün taraflarını buluşturan oturumlarıyla da dikkat çekti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey’in moderatörlüğünde “Dijital Dönüşüm: 5N 1K” konulu oturum düzenlendi. Oturuma, TURKCELL Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, TÜRK TELEKOM Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, PTT Genel Müdürü Teknoloji Danışmanı İsmail Köse, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ve TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen konuşmacı olarak katıldı. 
Zirve’nin bir diğer oturum konusu ise ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir’in moderatörlüğünde “Akıllı Üretim, Akıllı Fabrikalar” oldu. Bu oturumun konuşmacıları arasında E-Berk Tünel&Zemin Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, KSB Pompa Genel Müdürü Sinan Özgür, SUPPLYCHAIN WIZARD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Evren Özkaya ve NURUS Yönetim Kurulu Üyesi Renan Gökyay yer aldı. 


Zirve’nin son oturum konusunu ise AK Parti AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ moderatörlüğünde, “Dijital Toplum” oluşturdu. Bu oturuma Ankara Kent Konseyi Başkanı Seyfi Saltoğlu, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tarhan ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay konuşmacı olarak katıldı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.