Fotoğrafta 'ilk'ler ve Doğanay Sevindik

Fotoğraf sanatçısı Doğanay Sevindik

Fotoğraf sanatçısı Doğanay SevindikOkunma 14 Kasım 2017, 09:03

40 yılını fotoğrafla geçirmiş 56 yaşında bir fotoğraf sanatçısı Doğanay Sevindik. Öyle ki yıllarca fotoğraf makinesi taşımaktan sol omzu, sağ omzundan daha yukarıda. Bu nedenle artık sırt çantası kullanıyor. Sevindik, en son 21-28 Ekim tarihleri arasında “Fotoğraflarda Büyümek” sergisini açtı. Sevindik ile son sergisini, fotoğraf serüvenini, fotoğrafta ülkemize kattıklarını ve ilklerini konuştuk.
Zehra Şahindokuyucu/Baskentgazete.com.tr

Fotoğrafla tanışma serüveniniz nasıl oldu? Fotoğrafla kaç yıldır ilgileniyorsunuz?          

On yaşlarındaydım, mahallede arkadaşlarla fotoğraf çektiriyorduk. Fotoğrafçı, fotoğrafın parasını hemen istiyordu. Yanımda param olmadığı için benim fotoğrafımı çekmedi. Ağlayarak eve gittim. O günü halen üzüntü ile hatırlıyorum. Yaşadığım bu üzücü olayın beni fotoğrafa bağladığını düşünüyorum. Babam da etkilenmiş olacak ki; 1977 yılında 16 yaşımda iken doğum günümde “Lubitel” marka fotoğraf makinası aldı. O yıllarda doğum günü kutlama geleneği yoktu. Babam fotoğraf makinasını doğum günü hediyesi olarak aldığını söyleyemedi. O günden sonra fotoğraftan hiç kopmadım.

Fotoğrafla toplumsal bellek oluşturma çabanızı biliyoruz, bu konuyla ilgili düşüncelerinizi aktarır mısınız?

Sanatla ilgilenen kişilerin hangi sanat dalı ile ilgilenirse ilgilensin yaşadığı dönemi, yaptığı tanıklığı manipüle etmeden geleceğe aktarma görevi ve sorumluluğu vardır. Ben de gördüğüm gerçekliği  fotoğrafla belgelemeye çalışıyorum. Başarılı olup olmadığım kamuoyu ve fotoğraf dünyasının takdiridir. Yaşam ve insana dair her şey ilgi alanımdır. İyi, kötü, güzel, çirkin ayırt etmeden, olumlu, olumsuz durumları dünya görüşüm çerçevesinde tarafsız bir gözle aktarmaya çalışıyorum. 

Yıllardır bu sanatla uğraşan biri olarak fotoğrafçılığın püf noktaları nelerdir?

Her şeyden önce iyi fotoğraf çekmek değil, iyi fotoğrafçı olmak gerekiyor. Bunun için bol fotoğraf çekmek, çok fotoğraf görmek, fotoğraf yayınları, çok katalog bakmak, sergileri gezmek, fotoğraf eleştirileri dinlemek gerekiyor. Her fotoğrafçının bir tarzı olmalı. Seçtiği konular, kadrajı, kompozisyonu ve içeriği o fotoğrafçıya ait olmalı. Fotoğrafın altında ismi yazılı olmasa da kime ait olduğu bilinmeli. Başarıya ulaşmak için sabırlı olmak ve “Fotoğrafı Yaşam Biçimi” haline getirmek gerekiyor.

FOTOĞRAFTAKİ “İLK”LER

Fotoğraf sanatındaki  “ilk”leriniz nelerdir?

“Nikah Fotoğrafı Yarışması” 7 Ağustos 1994 tarihindeki eşim Nalan Yılmaz Sevindik ile nikahımızı fotoğraf şölenine çevirdik. Nikah salonunda ortak fotoğraf sergisi açtık. Nikahımız sırasında çekilen fotoğrafların katıldığı yarışma ile ülkemizin ilk “Nikah Fotoğrafı Yarışması”nı gerçekleştirdim. “Türkiye Fotoğraf  Sanatında Yitirdiklerimiz 1923-2010” isimli fotoğraf kataloğunun fikir sahibi, önderi ve yayın sorumlusuyum. Hayatını kaybeden 186 fotoğrafçının kendi fotoğraflarından oluşan 386 sayfa katalog ülkemizde kampanya şeklinde yayınlanan ilk katalog olma özelliği taşımaktadır. 

“Değişen Yüzler ” Fotoğraf Sergisi. Elli çocuğun her on yılda bir fotoğraflarını çekmekteyim.  İlk sergiyi 1999 yılında açtım, ikinci serginin çekimleri 2009’da yapıldı, sergisi 2016 yılında açıldı, üçüncü sergi 2019 yılında açılacak. Bu sergi çalışması da ülkemizin ilklerdendir. “Fotoğraflarda Büyümek” adlı sergimde ise Aynur ve İlke Karya’nın fotoğraflarını doğumlarından itibaren 18 yıl boyunca aynı gün çektim.

Fotoğrafta 40. Yıl ve “Fotoğraflarda Büyümek” serginiz size ne hissettirdi?

Elli altı yaşında fotoğrafta 40. yılını kutluyorum. Geriye dönüp baktığımda 40 yılda fotoğraf adına söyleyecek birkaç  sözümün olduğunu görmek beni mutlu ediyor. 101 yaşıma geldiğimde fotoğrafta 85. yılımı kutlayacağım. Daha ne olsun. “Fotoğraflarda Büyümek” fotoğraf sergim 18 yıllık bir sabrın sonucudur. Bu sergim ile ülkemizde fotoğraf adına bir “ilk”i daha gerçekleştirmenin mutluluğu ve onurunu yaşıyorum. 

Bu sergimle bir çok fotoğrafçıya ilham kaynağı oldum. 20 yıl sonra bu çalışmanın benzeri yüzlerce fotoğraf sergisi açılacak.

Fotoğraflarda Büyümek projeniz bitmedi sanırım. Bununla ilgili düşünceleriniz?

Bu sergi ile proje bitmedi. Aynur Yaldır ve İlke Karya Saygılı’nın yanı sıra; eşleri, doğacak çocukları, damatları, gelinleri ve torunları ile birlikte devam edecek. Fotoğraf çekimleri düğün ve doğum gibi özel günlerde aynı gün, diğer günlerde beş yılda bir yapılacaktır.

“Fotoğraflarda Büyümek” fotoğraf projenizi “Devrediyorum” demiştiniz. Devralan oldu mu?

Evet oldu. 101 yaşına kadar yaşamak istiyorum. Ancak aranızdan erken ayrılırsam projemi Derya Şahin devraldı.  Derya’ya teşekkür ederim. Ülkemizde belki de “devredilen ilk  fotoğraf projesi” dir.  

Sırada başka ilk’leriniz var mı?

Evet var. Ama onları şu an açıklamak istemiyorum. Zamanı gelince sergilerini açacağım.

DÜŞ KURMASINI BİLENE…

Uzun vadeli projeler sizi korkutmuyor mu?

Hayır, korkutmuyor.  Yıllar önce bir gazeteden kestiğim ve halen cüzdanımda taşıdığım     “Düş kurmasını bilene zaman daima saygı gösterir” sözünden ilham alıyorum. Hayal kuruyorum ve o hayalimi gerçekleştirmeye çalışıyorum.  Zaman geçmeyecekmiş gibi düşünülüyor. Oysa biz istesek de istemesek de yıllar geçip gidiyor, hayat devam ediyor.

Sergileriniz hakkında izlenimleriniz nelerdir?

Öncelikle CEPA Alışveriş Merkezi Yönetim Kuruluna sergilerime yer verdikleri için teşekkür ederim.  Sergilerimin açılışına gelen kırkıncı yılımda beni yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim. Sergilerimi binlerce kişi gezdi. Sergilerimi izleyen fotoğraf severlerden ve fotoğrafçı arkadaşlardan çok olumlu geri dönüşler aldım. Bana, 40 yılı boşa geçirmediğimi hissettirdiler.

Atölyeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bugüne kadar 13 fotoğraf atölyesi açtım. Yaklaşık 250 kişi ile bilgi ve tecrübelerimi paylaştım. Atölyelerde çok önemli sergi çalışmaları yaptık. Bastırdığımız katalogların ve fotoğrafların satışından elde ettiğimiz gelirler ile kütüphanesi olmayan 27 okula kitap bağışı yaptık.  Mangal kömürü imalatı fotoğraf sergimiz ile de 10 ailenin çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşıladık.

Kaç sergi açtınız, ödülleriniz var mı?

Bugüne kadar 7 kişisel fotoğraf sergisi açtım. Fotoğraf yarışmalarında 22 ödül aldım, 73 fotoğrafım sergilenmeye değer görüldü. Yaptığınız işlerin birileri tarafından fark edilmesi, takdir edilmesi ve onurlandırılması insanı mutlu ediyor. Fotoğraf sanatına katkılarımdan dolayı bugüne kadar 8 plaket ile onurlandırıldım. Sanat Kurumu’nun 2004-2005 Plastik Sanatlar Dalı’nda; fotoğraf alanında toplumsal belleği oluşturmak, kalıcı kılmak amacıyla yaptığı çalışmalar ve çıkardığı yayınlar nedeniyle “Seçici Kurul Özel Ödülü”ne değer görüldüm.

101 yaşına kadar yaşamak istediğinizi söylüyorsunuz nedenin öğrenebilir miyiz?

Yeniden doğmak için. 100 yaşında dişlerin yeniden çıkıp, saçlar dipten siyah geliyormuş.           O nedenle 101 yaşına kadar yaşamak istiyorum.

Fotoğrafta hedefleriniz nelerdir?

Yaşama ve insana dair tanıklık etmek, fotoğrafta iz bırakmak ve 101 yaşına kadar fotoğraf çekmek istiyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.