Mutfak enflasyonu patladı!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar halkın mutfak enflasyonunun patladığını söyledi. Gıdada on bir yıllık fiyat artış oranının yüzde 15.78 olduğunu söyleyen Çakar, “Halk temel gıda maddelerine erişemiyor. Asgari ücretlilerin 82, emekli memurların 71, emekli işçilerin 65 gıda maddesinde satın alma güçleri düştü. Açlık ve yoksulluk daha da arttı. Acilen halktan yana tarım ve gıda politikalarına dönülmelidir” diye konuştu.

Mutfak enflasyonu patladı!

“Halkın mutfak enflasyonu patladı” diyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜİK rakamlarını değerlendirdi. Çakar, TÜİK rakamlarına göre,  Kasım 2017 ayında Kasım 2016 ayına göre gıdadaki son bir yıllık fiyat artış oranının yüzde 15.78 olduğunu ifade etti.         

SATIN ALMA GÜCÜ DÜŞTÜ

Çakar şöyle devam etti: “Asgari ücretlilerin, emekli memurların ve emekli işçilerin son bir yıllık maaş artış oranları ile gıdadaki fiyat artış oranlarını karşılaştırdığımızda; asgari ücretlilerin 82, emekli memurların 71 ve emekli işçilerin 65 gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğü görülmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmede gerekli olan bazı gıda maddelerinde Kasım  2017 ayında Kasım 2016 ayına göre fiyat artış oranlarını veren TÜİK verilerine göre, 43 temel gıda maddesindeki son bir yıllık fiyat artış oranı yüzde 15’in üzerindedir. 26 gıda maddesinin fiyat artış oranı yüzde 20’nin üzerinde,  16 gıda maddesinin fiyat artış oranı yüzde 25’in üzerinde, 13 gıda maddesinin fiyat artış oranı ise yüzde otuzun üzerinde olmuştur.”   

  AÇLIK VE YOKSULLUK DAHA DA ARTTI

4 kişilik bir ailenin 2016 yılı Açlık sınırının 1.416,83 TL, yoksulluk sınırının 4.615,10 TL olduğunu 2017 yılında ise açlık sınırının 1567 TL, yoksulluk sınırının 5106 TL gibi rakamlara çıktığını belirten Çakar şöyle devam etti: “Görülüyor ki, gıdada ki fiyat artış oranları  maaş artış oranlarını katladı. Halk temel  gıda maddelerine erişemiyor.  Açlık ve yoksulluk daha da artmıştır. Kasım 2017’de 4 kişilik ailenin açlık sınırı TÜRK-İŞ verilerine göre, 1567TL’dir. TÜİK’in hane  halkı kullanılabilir gelir rakamları ile TÜRK-İŞ’in belirlemiş olduğu açlık sınırı rakamlarını karşılaştırdığımızda, Türkiye’de nüfusun yüzde 20’den fazlasının (16 milyondan fazla kişi) açlık sınırının altında yaşadığı anlaşılmaktadır. Özellikle de, asgari ücretli aileler ile işsiz aileleri ve sigortasız çalışan ailelerinin büyük bir çoğunluğunun açlık sınırının altında yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu tablo, tarım ve gıda politikalarının iflas ettiğini ortaya koymaktadır. Acilen, halktan yana  tarım ve gıda politikasına dönülmelidir.”  Halil ÜNAL

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.