Ekonomik başarı için güven koşulu

Küresel çapta yaptığı çalışmalarla güvene dayalı kurum kültürünün önemine dikkat çeken Great Place to Work, kurum kültürünün temelinde yatan güven düzeyini derinlemesine analiz ediyor. Yüksek güven kültürü, çalışan bağlılığını ve ekonomik başarıyı getiriyor.

Ekonomik başarı için güven koşulu

Aysel KANBER / Baskentgazete.com.tr

Great Place to Work, çalışanların mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve kurum kültürlerinin kalitesini derinlemesine ölçtüğü analiz yöntemi olan Trust Index ile çalışanların duygularını tahlil ediyor. Trust Index, çalışanların şirketlerinde yaşanan mevcut kurum kültürü hakkındaki hislerini ve düşüncelerini ön planda tutarak, çalışanların şirketlerine ilişkin algılarını esas alıyor. Bu analizde, zaman içinde farklılık gösteren memnuniyete değil, güven duygusuna odaklanılıyor.

İnsan kaynakları ve yönetim uygulamalarının etkisi, güven kültürünün tesis edilmesiyle daha etkili sonuçlar veriyor. Şirketler, Trust Index analizi sayesinde çalışanların büyük resmin içinde kendilerini nerede gördüklerini anlayabiliyor. Great Place to Work’ün sunduğu Trust Index analiz yöntemi, şirketlerin insani değerleri ön plana çıkarabilmelerine yardımcı oluyor. Memnuniyet anketleri ile sadece anlık durumlar gözlemlenebiliyor ve kurum kültürünü geliştirmek için somut bir fayda sağlayamazken Trust Index, çalışanların mevcut kurum kültürü hakkındaki gerçek algılarına odaklanarak daha net sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

Trust Index analizi, süreçler ve memnuniyet ile ilgili sorulardan oluşmadığı için çalışanlar sorulara doğrudan sezgisel cevap veriyor. Sezgisel cevaplar da algı ve gerçekleri yansıtıyor. Dolayısıyla alınan cevaplar daha gerçekçi bir durumu ifade ediyor. Bu analizde yönetim, bölümler ve çalışanlar arasındaki bakış açıları da net olarak tespit edilebiliyor. Değişim ve dönüşüm çalışmalarında yönetim tarafından yapılan uygulama ve davranışların çalışanlar tarafından nasıl bir algıya sebep olduğu kolayca anlaşılabiliyor.

Güven kültürüne sahip kurum kültürü yapısı oluşturulamamış şirketlerde, insan kaynakları veya yönetim tarafından atılan adımlar gerekli etkiyi yaratamıyor. Kurum kültürünün derinlerinde çalışanların negatif algısına sahip konular mevcut olduğunda yüzeysel konularla uğraşmak çalışanlarda daha fazla tepkiye yol açıyor. Bu durum da önce çalışan performansına sonra müşterilere olumsuz şekilde yansıyor.

Sürdürülebilir başarının temelinde yüksek güven kültürünün yattığını söyleyen Great Place to Work Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Volkan Tarsus, “Memnuniyet anketleri, şirketlerin kurum kültürü gelişimine, çalışan ve ekonomik performanslarına doğrudan katkı sağlayamıyor. Yüksek güven kültürüne odaklanan, çalışanlarına dokunan şirketler, yoğun rekabette avantajlı konumlarını sürdürmeye devam edecek. Samimiyet, güven, hakkaniyet ve çalışanların fikirlerini önemsemek, başarıya giden en güçlü adımları oluşturuyor. Yaptığımız araştırmaların yanı sıra yüksek güven kültürünü oluşturma temelindeki çalışmalarımız ve danışmanlık alanındaki uzmanlığımız ile şirketlerin hedeflerine ulaşması için bu süreçleri nasıl yönetmeleri gerektiğini aktarıyoruz.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.