"Asgari ücretli açlığa mahkum ediliyor"

Asgari ücretli ailelerin açlığa mahkûm edildiğini ifade eden Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, "Nüfusun yüzde 20’den fazlası açlık sınırının altında, yüzde 60'dan fazlası yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Tüketicilerin satın alma güçleri arttırılsın" dedi.

"Asgari ücretli açlığa mahkum ediliyor"

Uğur DUYAN/Baskentgazete.com.tr

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar’ın yaptığı açıklamada, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüketicilerin, başta gıda ve ulaşım gibi temel mal ve hizmetlerde satın alma güçlerinin oldukça düştüğüne dikkat çekti. Çakar, Ekim 2017’de önceki yılın aynı ayına oranla asgari ücretlinin 70, emekli memurun 63 ve emekli işçinin ise 57 gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğünü açıkladı.

Çakar açıklamasında şunları kaydetti:

"Ambalajlı su, şebeke suyu, tüpgaz, belediye otobüsü, dolmuş, vapur, tramvay, sabun ve tuvalet kâğıdı gibi diğer temel hizmet ve mallarda asgari ücretli, emekli memur ve emekli işçinin satın alma güçleri düşmüştür. Diğer bir anlatımla 70 gıda maddesi ile su, ulaşım gibi hizmetlerin fiyat artış oranları asgari ücretlinin maaş artış oranının üzerinde olmuştur. Aynı şekilde, 63 gıda maddesinin fiyat artış oranı emekli memurun maaş artış oranının üzerinde, 57 gıda maddesinin fiyat artış oranı ise emekli işçinin maaş artış oranının üzerinde olmuştur"

Patates yüzde 50 zamlandı

Çakar; kuru fasulye, koyun eti, yoğurt, yumurta, çay, dolmalık biber, kuru soğan ve baharattaki fiyat artış oranları yüzde 20-25 arasında değiştiğine dikkat çekerek, bakliyat, balık, elma ve limondaki fiyat artış oranları yüzde 25 ile yüzde 30 arasında olduğunu açıkladı. Açıklamada, nohut, tereyağı, portakal ve nardaki fiyat artış oranları yüzde 30 ile yüzde 36 arasında gösterilirken, patatesteki fiyat artış oranının ise yüzde 49,23 olduğu bildirildi.

Asgari ücret açlık sınırında

Çakar açıklamasında, TÜRK-İŞ'in Ekim ayı verilerine göre 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli olan para bin 544 TL olduğunun altını çizerek, bu rakamın aynı zamanda açlık sınırı olduğunu belirtti. Yine açıklamada, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 5 bin 30 TL olduğuna yer verildi. Çakar açıklamasında şunlara da değindi:

Asgari ücretinde altında

"Ekim 2017 ayında eşi çalışmayan 2 çocuklu bir asgari ücretlinin net ücreti bin 470 TL'dir. Bu duruma göre, tek kişinin çalıştığı 4 kişilik tüm asgari ücretli aileler açlık sınırının altında yaşamaktadırlar. 4 kişilik bir ailede iki asgari ücretli çalışsa bile, ailenin diğer giderlerini de dikkate aldığımızda, bu ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi mümkün değildir."

"16 milyon kişi açlık sınırının altında"

Çakar, TÜRK-İŞ'in hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını göre; Türkiye’de 16 milyondan fazla kişi açlık sınırının altında, 48 milyondan fazla kişi yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirterek ilgili bakanlıklara şu çağrıda bulundu: "İlgili tüm bakanlıklara ve hükümete sesleniyoruz: Tüketici haklarına, insan haklarına, sosyal hukuk devletine aykırı olan bu tabloyu tüm çalışan emekçiler, emekliler, işsizler ve yoksulların insanca yaşayabileceği bir duruma dönüştürülmesi konusunda gerekli tüm ekonomik ve sosyal önlemleri alınız. Tüketicilerin satın alma gücünü artınız."

Artış oranları

TÜİK verilerine göre, gıda ve alkolsüz içeceklerin Ekim 2017 ayında geçen yılın ayına göre fiyat artış oranı yüzde 12.74 iken, Tüm mal ve hizmetlerde ise tüketici fiyat artış oranı ise 11.90 oldu. Son bir yıl içerisinde asgari ücretlinin net maaş artış oranları ise, yüzde 7.92, emekli memurun yüzde 10.13, emekli işçinin ise yüzde 10.9 oldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.