7 milyon araç el değiştirecek!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, 2017 yılı otomotiv sektörünün iyi geçtiğini, olağanüstü bir şey olmadığı sürece 2018’de de hedeflerin tutacağını, ikinci elde 7 milyon aracın el değiştireceğini düşündüklerini söyledi.

7 milyon araç el değiştirecek!

Tolga ALCA

Aydın Erkoç, “Gerek sıfır otomobil satışlarında gerek ikinci elde beklentilerimiz geçtiğimiz yıl gerçekleşti. 2017'nin ilk 11 aylık verilerine bakıldığında, geçen yıl ile aynı seviyede giden sıfır otomobil pazarının, yıl bitiminde 1 milyon civarında tamamlanacağını düşünüyoruz. Yılın başında artırılan vergiler ve dövizdeki kur farkı nedeniyle pahalanan sıfır araç pazarındaki daralmaya karşılık ikinci el piyasada yaşanan canlılık yıl boyu devam etti. Olağanüstü bir şey olmadığı sürece 2018’de de bu hareketliliğin devam edeceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

DÜZENLEMELER SEKTÖRÜ CANLANDIRACAK

İkinci el araç ticaretinde yapılan düzenlemeler ile piyasada yaşanan birçok sorunun çözüleceğini vurgulayan Erkoç, “Türkiye’de lokomotif sektörlerden biri inşaat, biri otomotiv. İki sektör piyasada canlı olursa diğer sektörlere de yansıyor. Umuyoruz ki 2018 de canlı bir yıl olacak. Bu arada Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve Baş- bakanlığa sunulan ikinci elde yapılacak düzen- lemelerin de sektörü hızlandıracağını düşünüyoruz” dedi. İkinci el araç satıcıların yeni düzenlemeleri sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Erkoç, şunları kaydetti: “Bizim de destek verdiğimiz ve yakında çıkacağı söylenen düzenleme için hem ikinci el araç satıcıları hem de vatandaş bekleyiş içinde. Biz MASFED olarak temsil ettiğimiz kitle ve vatandaşlarımızın korunması, güven içinde ticaretin yapılması ve mesleğin saygın hale gelmesi için bu çalışmalara da öncülük ettik. Bu mesleğin ‘merdiven altı’ tabir ettiğimiz kişilerce yapılmasının önüne geçilmesi vatandaşın aracını güvenle alıp kullanabilmesi aynı zamanda devletimizin kayba uğratıldığı vergi kaçağının da önüne geçilmesi için çaba sarf ettik, bu konudaki çalışmalara da destek verdik. İnşallah yakın zamanda bu düzenlemelerin hayata geçmesiyle yaşanan sıkıntılar da ortadan kalkacak.”

BU DÜZENLEMEDE NELER OLACAK?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ikinci el araç alım-satımında yapılacak düzenlemelerin sektöre katkısını şöyle anlattı: “Düzenleme ile mesleğe bir standart gelecek, kayıt dışılığın önüne geçilecek ve tüketici mağduriyetleri sona erecek. Ülkede ikinci el araç ticareti ile iştigal eden 100 bin dolayındaki kişiden 65-70 bininin kayıt dışı olduğunu biliyoruz. Devlet, ağır vergi kaybına uğruyor. İnternet sitelerinde ya da ayaküstü, vekâletle satış yapan kişiler var. Kilometresi ile oynanmış, hasarlı araçları bilmeden alan vatandaşlarımız ciddi mağduriyetler yaşayabiliyor. Sektörümüzde çeşitli suiistimaller ve güven problemi de yaşanıyor; toplum sağlığını tehdit, tüketici haklarını ihlal eden kaçak apartman altı galeriler var. İnanıyoruz ki bu sorunlar düzenleme ile aşılacak. Sektörde de disiplin ve güven ortamının sağlanmasıyla ticaret de hız kazanacak.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.