10 milyar lira tüketicinin cebinde kaldı

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya geldi. Tamamlanan Rekabet Zirvesi ile ilgili değerlendirme sonuçları hakkında bilgi veren Torlak, Kurum kararları ile ekonomiye 3 yılda 10 milyar liralık katkı sağladıklarını ifade etti.

10 milyar lira tüketicinin cebinde kaldı

Aysel KANBER/Baskentgazete.com.tr

Rekabet Kurumu’nun 20. Yılı nedeniyle düzenlenen Rekabet Zirvesi sonuç değerlendirmelerini EMD üyeleri ile paylaşan Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, son 3 yılda kurumun almış olduğu kartel, uyumlu eylem, hakim durumun kötüye kullanılması ve birleşme devralma kararları ile tüketici refahına 10 milyar liralık katkı sağladığını anlattı. 
Torlak, çalışmalarını şöyle özetledi: 

"Sözünü ettiğim rakam 2014 ile 2016 yılları arasında toplam 23 kararımız için hesaplanmış. Bu kararlar kartel kararları, hakim durumun kötüye kullanılması ve birleşme devralma kararlarından oluşuyor. Bu 23 karar bağlamında yıllık 255 milyondan 3 yıllık 1.06 milyar lira dolayında bir tutar söz konusu. Bu 2016 yılı fiyatları ile yapılan bir hesaplama ve biraz daha muhafazakar bir hesap. OECD kılavuzuna göre yapılan hesaplamada ise toplam 3.3 milyar yıllık dolayısıyla 3 yıllık yaklaşık 10 milyar liralık bir tüketici refahına katkıdan söz edebiliyoruz. Bu çalışmanın sonuçları özetle şunu söylüyor; Bu kararlar alınmamış olsaydı bahsettiğim varsayımlar üzerinden gerçekleşecek fiyat artışları nedeniyle tüketicilerin cebinden bu mal ve hizmetlere ulaşmak bakımından muhafazakar hesaplama yöntemine göre 3 yıl için 10 milyar liralık bir para çıkışı olacaktı."

Bugüne kadar toplamda 3 milyar liraya yakın idari para cezası uygulandığını belirten Torlak, 2017'de gıda sektörü ve elektronik platformlarla ilgili şikayetlerin öne çıktığına değindi. Torlak, dosya bazında en yüksek cezayı  2013'te 12 bankaya verdiklerini hatırlatırken, teşebbüs olarak ise TÜPRAŞ'a 400 milyon liralık ceza uyguladıklarını ifade etti. Torlak, şu ana kadar 2017'de de yaklaşık 300 milyon liralık ceza kestiklerini belirtti.

TESK’DEN UCUZ ET BAŞVURUSU

Torlak, ucuz et satışının sadece iki market zincirinde gerçekleşmesi üzerine yapılan "haksız rekabet" eleştirileriyle ilgili Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine muafiyet başvurusu yapıldığı bilgisini vererek, ESK'nin toptan ve perakende kırmızı et sektöründeki pazar payının yüzde 3'ü geçmediği ve alt gelir gruplarının kırmızı ete erişiminin sağlanması amaçlandığı için muafiyetin tanındığını belirtti. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) ucuz et ve kıymanın kasaplarda da satılması için kuruma başvuruda bulunduğunu bildiren Torlak, buna ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiğini bildirdi. 

BANKALARA YÖNELİK SORUŞTURMA

Torlak, kurumsal kredilerde rekabeti bozucu bir eylem içerisinde oldukları gerekçesiyle bankalara yönelik soruşturmada nihai kararın verildiğini söyleyerek, şunları ifade etti: 
Burada 3 teşebbüsün rekabet ihlali gerçekleştirdiğine karar verildi. Bu dosya bir pişmanlık müracaatıyla gerçekleştiği için bu üç teşebbüsten pişmanlık başvurusu gerçekleştiren bankanın verilen cezanın yüzde 100 indirilmesiyle, diğer iki bankaya ise belirli miktarlarda idari para cezası uygulanmasına karar verildi. 

Pişmanlık başvurusunun Türkiye'de çok örneği olmadığını ifade eden Prof. Torlak, yasa değişikliği içerisinde uzlaşmayı teşvik edici maddelerin de olduğunu belirterek, Yasa değişikliği önerimiz şu anda Başbakanlıkta. Orada pişmanlıktan ziyade uzlaşmayı teşvik eden değişikliklerimiz var." bilgisini verdi. 

Kuruma gelen dosyalarda farklı süre kıstasları olduğuna dikkati çeken Torlak, en kısa sürede devralma ve birleşme dosyalarına cevap verildiğini anlattı.

Demir- çelik fiyatlarında yaşanan dikkat çekici fiyat artışları ile ilgili kurumsal olarak başvuru alıp almadıkları yönündeki soruyu da yanıtlayan Torlak, demir çelik sektöründe kamuoyuna yansıyan konulardan hareketle inceleme yaptırdıklarını belirtti. Torlak, sektördeki fiyat artışlarının maliyetlerin artmasından ve arzın azalması ile birlikte bir miktar dövizde yaşanan artışlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini ve de herhangi bir soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararını verdiklerini dile getirdi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.