Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Yeşil ve suyun birleştiği doğa harikası

14.05.2018 10:04

0

Makbule AKGÜL AKKUŞ
Clarissa P. Estes “Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabında masalsı bir dilde kadınların ortak hafızasını arar. Kitap, kadınların doğayla bağlarını güçlendiriyor… Eymir Gölü’de “Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabı gibi masalsı bir dünya sunuyor. Göl de tıpkı kitap gibi Ankaralıların doğayla bağlarını güçlendiren mütevazı yeşil alanlardan. “Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabı öyle bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap değil… Eymir’i de öyle bir çırpıda gezemezsiniz… An an, soluk soluk, hissetmek istersiniz… Eymir Gölü’nün her durağı asırlık ağaçların gölgesinde nefes alacağınız yeşil alanlardan. ODTÜ topraklarında yer alan Eymir Gölü kendine özgü faunası ile görülmesi gereken güzelliklerden. Eymir, şehrin en uzak semtine bile en fazla yarım saatlik bir mesafede.

ŞEHİR MERKEZİNE YARIM SAAT UZAKLIKTA

Yeşillikler içinde yer alan göl çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Eymir Gölü’nde su sporları, amatör balıkçılık, piknik, doğa yürüyüşü yapmak da mümkün. Çam kokularıyla, köpekleri, kuşları, balıkları hatta son yıllarda kurulan at çiftliğiyle şehir merkezine yarım saat uzaklıkta bir doğal yaşam alanı. Eymir’in küçük batağanları gölü özellikle çocuklar için görsel eğlenceye dönüştürüyor… Esasen göl, bir akarsu yatağı. Mogan, İncesu ve Eymir derelerinin aktığı vadinin alüvyonla dolması sonucu oluşmuş. Eymir Gölü, özellikle son yıllarda daha da artan gökdelenlerin arasında hapsedilmiş ve gökyüzüne hasret Ankara için adeta bir akciğer! Yaklaşık 13 kilometrelik gölün çevresindeki yol, Ankara’da yürüyüş yapanlar ve bisiklet kullananlar için en gözde mekânlardan birisi ve harika bir parkur konumunda. Göl çevresindeki bir tam tur yaklaşık 13 km. Yürümeyi seviyorsanız gerçekten kolay bir parkur. Hafta sonu içeriye araç alınmıyor, hafta içi yalnızca ODTÜ kimliği ve özel kimliği olanlar araçlarıyla girebiliyor.

MEST OLUYORSUNUZ

 Gölün çevresi 1960’larda dönemin ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın önderliğinde ağaçlandırılmış. Başta sarıçam, karaçam, kavak, dişbudak, akçaağaç gibi orman vasıflı ağaçların yanı sıra elma, erik, badem, kuşburnu, mahlep, alıç gibi ağaççık türleriyle de kuşlara yuva, insanlara huzur kaynağı oluyor şu anki hâliyle… Büyük şehrin kirli havasından, gürültüsünden, boğucu atmosferinden bu kadar yakın mesafede, bir o kadar uzak olmak ve yürüyüş yapabilmek insanı mest ediyor.

BİSİKLET SÜRMENİN TADI BAMBAŞKA

Ankara’da ODTÜ arazisinde bulunan Eymir Gölü Bisiklet ve Yürüyüş Parkuru, Ankara’da ya- şayan herkesin mutlaka uğraması gereken bir doğa harikası. Eymir’de bisiklet sürme ya da yürüyüş yapmanın tadı bambaşka. Bu arada, Eymir Gölü'ne 5 Mayıs Cumartesi gününden itibaren otobüs seferler başladı. Ulus'tan başlayacak ve Eymir Gölü 2. Giriş'te sona erecek seferlerden yararlanmak isteyen vatandaşlar, güzergah boyunca 36 ayrı duraktan "112" numaralı EGO otobüsüne binebilecek. Eymir'e gitmek isteyen başkentliler, her gün 07.00 ile 21.00 saatleri arasında "Ulus-Kızılay-ÇankayaEymir" güzergahında bulunan "185" ve "135" hat numaralı durakları kullanabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"

Ekonomi

Plastik sektöründen ilk çeyrekte rekor büyüme

Genel

Yaz okulları start alıyor