Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Yaşlılar geçmişten geleceğe bir köprüdür

06.02.2018 10:04

0

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

Dünya nüfusu ile birlikte ülkemizin nüfusu da yaşlanıyor. İlerleyen yıllarda yaşlı nüfusu artacak. Bu nedenle yaşlılar için yapılması gerekenler daha fazla önem arz ediyor. Ülkemizde de Uluslararası Yaşlılara Saygı Federasyonu yaşlılar için elini taşın altına koyan kurumlardan biri. Federasyon yöneticileri ve üyeleri yaşlılara hayatı güzel kılmak için büyük çaba harcıyor. Bu noktada büyük emek harcayan Federasyon Başkanı İlhan Tezel ve Federasyon Genel Sekreteri Ayten Erarslan federasyonun kuruluş amacını, yaşlılar için yapmak istediklerini ve yaşlılar için geliştirilen projelerini Başkent'e anlattılar.

UYSAF nedir?

İlhan Tezel: UYSAF, Yaşlılarla yardımlaşma amaçlı 5 derneğin bir araya gelerek bir federasyon çatısı altında toplandığı bir üst dernek yani federasyondur. Biz artık yaşlı nüfusu fazla olan bir toplumuz. Yaşlılar Federasyonu yaşlılardan oluşmuyor. Burada çok sayıda genç de bizimle birlikte faaliyet sürdürüyor. Federasyon yönetiminde 5 dernek olduğumuz için 5 derneğin başkanları olarak UYSAF yönetimi yapmaktayız.

Federasyonun kuruluş amacı nedir?

İlhan Tezel: Tüm dünyada yaşlılar konusunda çok iyi bakımlar olmaktadır. Dünyada yaşlılara büyük değer verilmekte ve büyük yatırımlar yapılmakta. Çünkü yaşlılar gelecekle geçmiş arasında köprüdür. Örf ve adetlerimizi kültürümüzü yarınlara taşıyan en değerli varlıklarımızdır. Bu nedenle biz de derneklerimizle bir araya gelerek 2013 yılında federasyonumuzu kurduk. Aslında 2004 yılında da federasyonu kurmuştuk ancak yer sıkıntısı yaşadık. Restoranlarda toplanıyorduk. (Gülüyor) Evet biraz komik ama restoranlarda toplanıyorduk. Sonra bu böyle olmayacak bir yer bulamazsak federasyonu dağıtırız diye düşündük ve o dönem federasyonu dağıttık. Derneklerimiz çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar bize burayı tahsis etti. O nedenle Yaşar'ın iyiliğini unutamayız. Buradaki yerimiz Fethi Bey'in bize tahsis etmiş olduğu bir yerdir. O zaman Yenimahalle Belediyesi’ne bağlıydık. Biliyorsunuz sonra Çankaya Belediyesi’ne bağlandık. Ancak Fethi Bey yine de dernek faaliyetlerimize katılıyor ve yardımlarını bizden esirgemiyorlar.

Ayten Erarslan: Biz sadece bu çevredeki yaşlılara değil, ulaşabildiğimiz tüm yaşlılar için hayatı güze kılmak istiyoruz. Mesela Batıkent'teki, Seyranbağları'ndaki yaşlılara da ulaşmaya çalışıyoruz.

Burada neler yapılıyor?

 İlhan Tezel: Bu federasyonun belli masrafları var. Her zaman olmasa da zaman zaman paraya daha fazla ihtiyacımız oluyor. Onun dışında özellikle kış aylarında ısınma ciddi sorun olabiliyor. O nedenle doğalgaz ya da diğer masraflarımızı karşılayabilmek için de burada isteyenlere belli bir ücret karşılığında çeşitli eğitimler veriliyor. Federasyonun ısınması ve diğer giderlerini de bu eğitimlerden elde edilen paralar ve yapılan bağışlarla karşılamaya çalışıyoruz. Bunları sayacak olursak ebru, perküsyon, bale, çocuk korosu, pilates gibi çok sayıda kursumuz ve derslerimiz var.

Ayten Erarslan: Federasyon ayrıca Batıkent'teki muhtar arkadaşlar sayesinde oradaki yaşlılara da ulaşıyoruz. Ayrıca bu yıl köylere de ulaşmak gibi bir projemiz var. Burada ihtiyacı olan yaşlılarla güzel vakit geçirmek onların herhangi bir sıkıntısı varsa çözmek en büyük mutluluk kaynağımız oluyor.

Federasyonun amacı nedir?

İlhan Tezel: Bizim amacımız sadece yaşlılara bakmak değil, onun dışında yaşlıların kaliteli vakit geçirmesini sağlamak. Mesela Ümitköy Huzurevi var. Evet devlet bu huzurevindeki yaşlıların her türlü ihtiyacını karşılıyor ama bir de hiçbir ihtiyacını karşılayamayan yaşlılar var. Onların sosyal hayata bağlanmaları için çeşitli aktiviteler yapıyoruz.

Ayten Erarslan: Mesela geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 26 Aralık'ta yeni yıl etkinliği yaptık. Sinema, tiyatro, yılbaşı gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Onlarla aile gibiyiz.

Türkiye'de bir ilk olan Başkent Üniversitesi ile birlikte yaşlılara bakım projesi gerçekleştiriyorsunuz, bu projeyle ilgili neler söylersiniz?

İlhan Tezel: T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürü- tülen Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen "Training of Informal Caregivers in Elderly Care (TraCE): Yaşlı Bakımında İnformal Bakım Vericilerin Eğitimi" başlıklı bir projemiz var. Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Uluslararası Yaşlılara Saygı Fedarasyonu (UYSAF) olarak hazırladığımız AB Projesi 29 Eylül 2016 tarihinde kabul edildi. Projenin konusu, yaşlı bakımında informal bakım vericilerinin eğitimi. 65 yaş ve üzeri kronik hastalığı olan yaşlıların primer bakımını üstlenen ve yaşlı bakımı konusunda formal eğitim almamış yetişkin kişilere eğitim vermeyi hedefliyoruz. Bu eğitimler, Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri tarafından ücretsiz olarak UYSAF binasında veriliyor. Bu eğitimleri almak isteyenler, UYSAF yönetim kurulu üyelerini telefonla veya bizzat gelerek kayıt yaptırabiliyorlar. Bu proje bizim için de çok önemli. Bu projeyi TRT’de de tanıttık. UYSAF konusunda bilgilendirdik. Yaşlılar için yaptığımız şeyler için tabii ki desteklerini bizden esirgemeyenler var onlara da buradan teşekkür etmek istiyoruz. Bu proje Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştiriliyor.

MODEL OLUŞTURACAĞIZ

Ayten Erarslan: Bu proje ile yaşlı bakımı daha kaliteli ve daha profesyonelce sağlanıyor. Hepimiz biliyoruz ki yaşlıların daha fazla şefkate ihtiyacı oluyor. Bu nedenle onlarla ve bakımlarıyla ilgilenirken bilimsel olarak düşünmek ve bu işin eğitimini almış olmak yaşlı bakımını yapana da yaşlıya da daha büyük fayda sağlayacaktır. Proje sonra model oluşturacak. Biz pilot bölgeyiz sonra tüm Türkiye çapında dağıtımı yapılacak.

Burada özel de bir sergi var sergiden söz eder misiniz?

İlhan Tezel: Sergimizin adı Ritmköy. Sevgili hocamız Hüsnü Kızılgöz'ün kendi el işleriyle ürettiği eserlerini sergiliyor, almak isteyenler olursa da satabiliyoruz. Hüsnü hoca, 10 senedir bizim hem üyemiz hem hocamız. Burada doktorundan mühendisine kadar her meslekten insan var. Bu insanlar, burada çeşitli kurslarla çeşitli etkinliklerle hem güzel vakit geçiriyor hem de manevi tatmin yaşıyorlar.

Ayten Erarslan: Ritmköy sergisinde enteresan parçalar bulabilir ve hatta isterseniz satın alabilirsiniz. Buradaki eserler el emeği göz nuru eserler. O nedenle aslında çok değerli parçalar. Ayrıca burada kurs veren hocalarımız da kursiyerlerimiz de hocalarımız yani biz burada aslında kocaman bir aileyiz.

AİLE ÜYELERİNE EĞİTİM

 TraCE Projesiyle ilgili olarak konuşan Proje Sorumlusu Doç. Dr. Yeter Kitiş ise şu bilgileri verdi: Ben burada ilk yardım hocasıyım. Projenin genel amacı yaşlı bakımında görev alan aile üyelerine informal bakımverici eğitimi. Nüfus yaşlanıyor. Yaşlılık giderek artan bir olgu. Nüfusun yaşlanmasıyla aile bakımı yapanların da sayısı artıyor. Bu noktada aile bireyleri çok önemli. Proje 2016'nın sonunda başladı. 2018 Temmuz'da bitecek. Yaklaşık 2- 2,5 yıl gibi zaman alacak. Projenin sosyal sivil toplum örgütü partnerlerindeniz. Hemşire öğretim üyesiyim. Biz de Geriatri Hemşire Derneği olarak bu projenin sivil toplum örgütü partnerlerindeniz. Son 15-20 yıldır yaşlı nüfusumuz artıyor. Bu nedenle bu tarz projeler önem taşıyor. İnsanların yaşlanmasıyla birlikte birçok kronik hastalık artıyor. Aile bireylerinin bilgilenmesi bu bakım hizmetinde önem teşkil ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"