Politika

Politika Haberleri

'Yapılacak ilk seçim referandum niteliğinde'

10.11.2017 17:12

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bugün ulu önder Atatürk'ü, tüm yurtta, Anıtkabir ve Mecliste andıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendilerini, içlerindeki Atatürk sevgisinin azlığıyla suçladığını ifade eden Özel, "Kendi içindeki Atatürk sevgisinin azlığından, Atatürk'ün partisini sorumlu tuttu. CHP ile kurucusu arasında hiçbir zaman kopmamıştır, şahidimiz Türkiye'deki herkestir. Ama Erdoğan ile Atatürk arasındaki bağın, 16 Nisan referandum sonucundan sonra kurulduğunu da sağır sultan biliyor." diye konuştu.

"Yürekten gelmeyen anketten gelen Atatürk sevgisi"

Özgür Özel, yürekten gelmeyen, anketten gelen Atatürk sevgisinin ve samimiyetin sorgulanması, "Şimdiye kadar aklınız neredeydi" denilmesinin doğal bir şey olduğunu savundu.

Erdoğan'ın, "Biz Atatürk'e 'Atatürk' dedik diye şimdi suç oldu." dediğini aktaran Özel, bugüne kadar dememesini eleştirdiklerini, bugüne kadar diyememenin, suç, ayıp olduğunu ifade etti. 

"Partisini, sevenleri utandıracağına"

Özgür Özel, CHP'nin yıllardır seçim barajına karşı olduğunu, siyasi rakiplerinden barajla kurtulmayı hiç düşünmediğini kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'a da çağrıda bulunan Özel, geçen mart ayında CHP'nin, 5 kanunda değişiklik yapan 86 maddelik kanun teklifi verdiklerini anımsatarak, bunların, barajın kalkması, Türkiye seçim çevresi ve yurt dışı seçim çevresinin getirilmesi, siyasi etik kanunu çıkarılması, siyasi partilerin ve siyasetin finansmanları olduğunu belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın dün yaptığı açıklamalara da karşılık veren Özel, "Semih Bey neden bu kadar hakaret ve küfür ediyor diye düşünüyordum, hakaret ve küfür etmediğinde bir şey söylemiyormuş, onu anladım." dedi.

Yalçın'ın, seçim barajının hem düşürülmesini hem de düşürülmemesini savunduklarını söylediğini aktaran Özel, "Baraj ne zamandır ağır? Oylar yüzde 8 olunca mı ağır?" diye sordu.

Özel, "Bir parti, barajın hem düşürülmesini hem düşürülmemesini savunacak bir savrulmaya kapıldıysa o partide işler zor demektir. Böyle bir açıklama yapıp partisini, sevenlerini utandıracağına bence ya sussun ya hakaret etmeye devam etsin." diye konuştu.

AKP'nin milletvekili listelerini Kılıçdaroğlu hazırlamadı"

Bir soru üzerine Özel, şunları söyledi:

"AKP Grubu içinde çok sayıda FETÖ'cü olduğuna şüphem yok, AKP'li bakanlar içinde FETÖ ile irtibatının darbe gününe kadar sürenlerin olduğundan şüphem yok. Şu anda hepsi korkuyla kendilerini toprağın altına gömmüşler, en etkin FETÖ mücadelesini kendileri yaparmış gibi gösterip, bu konuda en çok hakareti, saldırıyı yapanların, bu konuda geçmişleri en karanlık, en kirli kişiler olduğunu da biliyoruz. 7 Haziran ya da 1 Kasım seçime gidilen listelerin altında da İsmet Paşa'nın imzası yok. Bütün kötülükleri İsmet Paşa yapmış ya... AKP'nin milletvekili listelerini Kemal Kılıçdaroğlu hazırlamadı."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti