Dünya

Dünya Haberleri

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi açıkladı: Salih Müslim yarın…

26.02.2018 15:20

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, dün Prag’ta yakalanan PYD’nin ele başı Salih Müslim’e ilişkin açıklama yaptı. Bigalı, Müslim’in Prag’da bir otelde yakalanarak gözaltına alındığını ifade ederek, Müslim hakkındaki belgelerin dün Çek makamlarına iletildiğini söyledi. Büyükelçi Bigalı, “Suçlunun iadesine dair Avrupa Sözleşmesinin 16’ıncı maddesine göre geçici tutuklanma talebinde bulunduk. Sözleşmeye göre, geçiçi tutuklanma talebi 40 gün geçerli' dedi.

Müslim’in tutuklanmasını için mahkeme kararı olması gerektiğini aktaran Bigali, duruşmanın bugün yapılacağını ancak savcılığın mahkemeden talepte bulunabilmesi için iletilen belgeleri özellikle inceleyeceğini ve bu nedenle duruşmanın da için yarına ertelendiğini bildirdi. Büyükelçi Bigalı, “Belgelerin mahkemece incelenmesi lazım. Savcının mahkemeden bir talepte bulunabişlmesi için öncelikle savcının incelenmesi lazım. Dün iletmiştik belgeleri ve savcı bugün belgeleri incelemek üzere duruşmayı yarına ertelemiş. Bugün ilgili Çek savcılık makamı inceleyecek. Bir görüş oluşturacak tabi. Duruşmanın yarına ertelendiği söylendi. Yargı kararı için yarını bekliyoruz' dedi.

Geçici tutuklama süresinin 40 gün olduğunu vurgulayan Büyükelçi, “40 gün tutuklama süresidir. Mahkeme yarın tutuklama kararı verirse bu 40 gün geçerli oluyor. Şuan gözaltına. 40 gün sürecinde yetkili makamlarımız iade evraklarını hazırlayacak ve bunları iletecek. Bu evraklar Adalet Bakanlığınca hazırlanıyor. İçişleri Bakanlığımızca bize iletilecek, biz de Çek makamlarına ileteceğiz. 40 geçici tutukluluk süresidir. Bugünkü duruşma yarına ertelendi. Mahkeme yarın iade ya da hiç düşünmek istemediğimiz serbest bırakılma kararını verecek' dedi. 

(İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri