Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Türkiye’nin ilk 'çocuk hareket üssü’

26.02.2018 00:00

Tolga ALCA
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgisayar karşısında hareket etmeden yetişen yeni nesillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Çocukların oyun parklarından, sokaklardan bağımsız olarak yetişmesinin, mental ve fiziki gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bunun farkında olan Ümitköy Muzipo Kids, çocuklara; yaratıcılık, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, problem çözme, bilimsel yaklaşım gibi yetileri “hareket ettirerek' kazandırıyor.

• “Türkiye’nin ilk çocuk hareket üssü' sloganınızın çıkış noktası nedir?

Dünya çocuk hakları bildirgesinde yer alan “Oyun ve hareket her çocuğun hakkıdır' maddesini benimseyerek bu düşünceyi Türkiye’de harekete geçirmek amacıyla kurulan bir kurumuz. Bu nedenle sadece büyük şehirlerde değil tüm Türkiye’de bu anlayışı yaymak adına Anadolu’ya açılmış bulunmaktayız. “Türkiye’nin İlk Çocuk Hareket Üssü'nde çocuklar eğleniyor, keşfediyor ve öğreniyor. Özgür, ancak bir o kadar da güvenli bir ortamda spor yapıyorlar. Atölye etkinlikleri uyguluyorlar ve doğum günü partilerine katılıyorlar. Yaz tatili ve sömestr tatilini değerlendirebiliyorlar. Kısacası tüm sene boyunca hareket odaklı etkinliklerimiz devam ediyor. Çocuklar spor ve hareket alışkanlığını kazanmış oluyor. Bundan dolayı bu slogan ile tanınmak ve anılmak bize keyif veriyor.

• Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan hareketsizlik çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

21’inci yüzyılın yaşam tarzında, sürekli gelişen teknoloji ile her türlü hizmet ve ürünün parmaklarımızın ucunda olduğu bu, “Hareketsizlik' döneminde çocuklar, evde oyun konsolları ve teknolojik ürünlerle günlerini hareket etmeden geçiriyorlar. Eskiden sokaklarda oynayıp, keşfeden, sosyalleşerek deneyimleyen ve gezen çocuklar, günümüzde sokaktaki arkadaşlarının yerine teknolojiyi koydukları için hareket ederek eğlenebileceklerini unutuyorlar. Ve beraberinde çeşitli davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.

• “Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller' sloganıyla, uzman kişiler tarafından hazırlanan eğitim programlarınızın içeriğini anlatır mısınız?

Hareket eğitimimiz; “Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller' sloganıyla, çocuklara erken yaşta spor alışkanlığı kazandırmayı hedeflerken, çocukların ekip ruhu çerçevesinde sosyalleşmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra sanat, bilim ve çevre konulu atölye etkinliklerimizle çocuklarımızın ince motor becerilerinin, bilişsel ve duygusal becerilerinin gelişimini destekliyoruz.

• Eğitim programlarınızda bilimsel düşünce ile sporu birleştirip daha eğlenceli bir öğrenme metodu geliştirdiğiniz görülüyor. Bu bağlamda somut olarak öğrencilerin eğitim ve sosyal başarılarındaki geri dönüşlerden bahseder misiniz?

Muzipo Kids olarak bilimsel yaklaşım, olumlu sorgulama, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi esaslarımızı öncelikle eğitmenlerimize aktarıyoruz. Bu esaslara bağlı kalarak çalışan eğitmenlerimiz aracılığıyla çocuklarımızın kendini ve çevresini sorgulamasını sağlıyoruz. Bu sorgulama becerisi çocukların olaylara ve olgulara daha ayrıntılı ve derin bakabilmesini sağlıyor. Böylelikle çocukların sosyal ve yenilikçi bir vizyon içerisinde yetişmelerine katkı sağlıyoruz. Sporun sadece spor olmadığını, hareketin ve oyunun onların sonraki eğitim hayatlarında ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Muzipo Kids’e gelen çocukların ebeveynlerinden akademik ve sosyal başarılarıyla ilgili aldığımız teşekkürler ve geri dönüşler bizleri daha da mutlu etmektedir.

• Vermiş olduğunuz eğitimleri, klasik spor eğitimlerinden hangi yönleriyle ayırabiliriz?

Çocukların en kolay öğrenme yolunun, “Oyun formatında öğrenme' olduğu düşüncesinden yola çıkarak; fiziksel aktiviteyi ve hareket eğitimini eğlenceli hale getiriyoruz. Çocukların ihtiyaç duydukları becerileri tekilleştirmeden, aynı anda farklı kas gruplarını ve farklı becerilerini geliştirmeyi hedefleyen çoklu zekâ kuramı ışığında oluşturulan programlar kullanmaktayız.

ÖZGÜVEN KAZANIYORLAR

Bu eğitimlerin; çocukların fiziki, sosyal ve eğitim hayatlarına katkısı ne oluyor?

Uzman eğitimciler tarafından hazırlanan hareket programlarımızla çocuklarda denge, koordinasyon ve esneklik becerilerinin gelişmesine ve başarma duygusunu tattırarak onların özgüven kazanmasına etki ediyoruz. Özgür ve eğlenceli bir ortamda gerçekleşen eğitimlerimiz esnasında, yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini kullanmaları için onları teşvik ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri