Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Türkiye’nin en çok türünü barındıran hayvanat bahçesi

05.03.2018 10:59

Tolga ALCA
1990 yılından bu yana 27 yıllık tecrübeye sahip olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış, 280 türden fazla 3 bin 600’ün üzerinde hayvan nüfusu ile ülkemizde en fazla hayvan türünü barındırmasıyla dikkat çekiyor. Bu türlerin soy devamlılığının sağlanması konusunda Ex-Situ Koruma (Gurbette Koruma) faaliyetleri yürüten modern bir hayvanat bahçesi olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, 400’ü aşkın türde 8 binin üzerinde bitki nüfusu ile ülkemizin önemli botanik parklarından birisi konumunda.

BİR KORUMA VE EĞİTİM MERKEZİ

Kar amacı olmayan ve kazancını tamamen hayvan ve bitkilerin korunmasına aktaran Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 18 yılı aşkın bir süredir, EAZA Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği tam üyesi olan ilk hayvanat bahçesi olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak, Marmara Bölgesinin “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi' olma özelliği taşı yor.

650 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLIYOR

 “Doğa ve çevreyle dost, hayvan ve bitkileri seven, koruyan bir dünya' vizyonuyla bir yılda yaklaşık 150 bin öğrenciye ve 500 bin ziyaretçiye doğayı koruma bilinci aşılayan eğitim merkezi olarak faaliyet gösteren bu hayvanat bahçesi, yabancı turistlerin de uğrak yeri haline gelmiş durumda. Hayvanların ve bitkilerin hayatlarına devam etmesi için uygun koşulların yaratılması açısından da ilgi çeken Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olarak dünya standartlarında bir hizmet sunuyor. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, yerinde koruma çalışmalarına konu olan koruma projelerine fon ayırarak nesli tükenme tehlikesi yaşayan türlerin soy devamlılığının sağlanmasında önemli çabalar sarf ediyor. 2017 yılından başlayarak, Kızıl Pandalar, Boynuzlu Kuşlar ve Boz Ayıları koruma programlarına destek olarak bu canlıların habitatlarındaki nüfusunun korunması ve artırılması çalışmalarına katılım sağlıyor. Boynuzlu Kuşların korunması konusunda Tayland ve Nepal’de 2 farklı koruma programına, yine Nepal’de Red Panda Network tarafından yürütülen Kızıl Panda koruma programına ve ülkemizde boz ayıların izlenmesi ve korunması konusunda Kuzey Doğa Derneği’nin gerçekleştirdiği projeye önemli katkılarda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri