Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Turizmi tek bir platformda buluşturdu

09.02.2018 10:15

0

Tolga ALCA

Dünya turizm pazarının gitgide geliştiği bu yüzyılda, bacasız fabrika olarak adlandırılan turizmin ülkelere katkısı çok önemli. Bu bağlamda yerli yabancı turistlerin tatillerini iyi geçirmeleri için çeşitli kolaylıkların onlara sağlanması bu sektörün en önemli kazanımlarından birisi olacak gibi gözüküyor. Türkiye’de böyle bir boşluğun ve ihtiyacın olduğunu kendi tecrübeleriyle deneyimleyen Yapımcı, Yönetmen Gerçel Kara, Türkiye’nin tam kapsamlı tatil platformunu kurdu. Bir internet platformu olan tatilebekleriz.com sayesinde tüm turistler başından sonuna kadar tek bir ağdan tatillerini planlayabilecek. Bu fikrin sahibi Gerçel Kara ile bu projenin detaylarını konuştuk.

• Öncelikle sizi mesleki geçmişinizle birlikte tanıyabilir miyiz?

Medya sektörüne olan ilgim dolayısıyla 2009 yılının başında Adaılgın Medya Ajansını Ankara’da açtım. Bu ajansta, birçok dizi, sinema ve reklam filmlerine oyuncu vererek sektöre hizmetlerim oldu. Daha sonraki süreçlerde medya ve prodüksiyon birimimizi aktif ederek; reklam, kamu spotu ve belgeselleri kendi bünyemizde çeker hale geldik. Zaman içerisinde ben de yavaş yavaş kamera arkasında yer almaya başladım. Yönetmenlik koltuğu çekici gelmeye başladı. İlk yönetmenlik deneyimimi büyük bir firmanın tanıtım filmini çekerek yaşadım. Bu süreç birçok belgesel, tanıtım filmi ve kamu spotlarında yönetmenlik yaparak devam etti. Ayrıca en son TRT Haber’e yaptığım “Mavi-Yeşil' adlı belgeselde bu sefer kamera önüne geçerek, yönetmenliğin yanında sunuculuk için de kollarımızı sıvamış olduk.

 • Mavi-Yeşil belgeseli nasıl bir projeydi?

Mavi-Yeşil, aslında her insanın hayalinde olan bir yaşam biçimidir. Biz bu hayali ekrana taşımak istedik. Normalde Türkiye’de turizm denilince genelde aklımıza kara yolu ile ulaşılan yerler gelir. Biz bu algıyı kırmak istedik. Çünkü ülkemizde birçok küçük tatil beldelerine ya da bir koya kara yoluyla ulaşamıyorsunuz. Belgeselimizde genelde bu tip, kara yoluyla ulaşılamayan koyları, insanlara göstermek istedik. Amacımız daha çok mavi ile yeşilin kucaklaştığı bu koyları ve coğrafyayı insanlara tanıtmaktı. Türkiye’de saklı kalmış bu cennetleri tanıtmak istedik. Ayrıca gittiğimiz bölgeleri sadece turizm açısından değil, doğa, yemek, tarih, kültür varlıkları gibi alanlarda da ele aldık. Yani kısacası o coğrafyaya dair ne varsa izleyicinin bunu öğrenmesini ve bilgi sahibi olmasını istedik. Kendimizi kamera önünde ön plana çıkartmak yerine izleyicilerimizi, gittiğimiz turistlik yerdeki yöre insanlarıyla, orasının doğasıyla, o bölgenin tüm kültür dokusuyla baş başa bıraktık.

• Belgeselin çekimleri ne kadar sürdü?

6-7 ay gibi bir sürede çekimi tamamladık. 2-3 ayda montaj ve metin aşaması tamamlandı. Yayından sonra çok güzel geri dönüşler aldık. Gittiğimiz yörenin sakinlerinden, valilikler, belediyeler, kaymakamlıklardan birçok teşekkür mesajı aldık. Bu sayede ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu anladık.

• Türkiye’nin en büyük tatil platformu Tatilebekleriz.com sitesinin kurulma fikri bu süreçte mi ortaya çıktı?

Evet, bu aşamada ortaya çıkan bir projeydi. Belgesel çekimi sürecinde ekip olarak birçok yeri ziyaret ettik. Bu ziyaretler sırasında yaşadığımız en büyük zorluk ekiple ve çekimle ilgili rezervasyonlarda oldu. Gittiğimiz yerlerde kalacağımız otel, dağ evi, pansiyon gibi yerleri bir arada, bir bütün olarak kiralayacağımız bir site yoktu. Ayrıca izleyicilerimize o bölgede yapılan balon, jeepsafari, treeking, tüplü dalış, tekne turu, mavi yolculuk gibi aktiviteleri göstermek istiyorduk. Ama burada da bir zorluk yaşadık. Çünkü bu aktivitelerin bazıları için internetten rezervasyon yapmak imkansızdı. Ya da farklı farklı sitelerden rezervasyon yapmak zorunda kalıyorduk. Ben de bunların hepsini bir arada, bir sitede birleştirmeyi düşündüm. Sitemizin aslında temel mantığı da bu. Tatile gidecek bir kişinin, uçak bile tini, konaklama rezervasyonunu, tüm aktiviteleri aynı yerde bulabileceği bir site tasarlama fikrini kafamda oluşturdum. Böylece birçok farklı internet sitesine girmeden, tüm tatilinizi aslında sitemizden planlayabilecektiniz. Ayrıca tatildeki tüm aktivitelerinizi de bu siteden rezerve edebilecektiniz. Sitemizin içerisine dünya turlarını da dahil ettik.

• Peki bu site ne zaman aktif oldu?

Belgesel çekimlerimiz sırasında, yani 2016 yılı içerisinde 6 aylık bir AR-GE çalışmasından sonra yazılımına başladık. 2017 yılının sonlarına doğru güzel bir ekip çalışması ile sitemiz aktif hale geldi. Ama sıradan bir internet sitesi olmasını istemedim. Tesis sahiplerinin kendini tatilebekleriz.com sitesine ekleyerek, tesislerini tanıtabilecekleri online bir tatil platformu haline gelmesini istedim. Buradaki asıl amacımız tatile çıkmak isteyen misafirimiz ile tesis sahibini direkt karşılaştırmaktı. Bunu yapabilmek için ekstranet dediğimiz bir panel kullandık. Bu panel ile aslında kendi sitemizin içerik yükleme panellerini tesis sahipleri için geliştirerek ekstra olarak tesis sahiplerine sunabiliyoruz. Bu sayede tesis sahipleri sitemizde direkt otel, villa, tur ve aktivitelerin tüm özelliklerini ve fiyatlarını yükleyebilecek ve tatile çıkmak isteyen misafirlere direkt sunabileceklerdi.

• Yani böylece misafirler Türkiye’nin her yerinde bu hizmeti alabilir hale gelecekti?

Tabi tabi... Örneğin Rize’de Fırtına Deresi’nde zipline aktivitesi de olacak sitede, Muğla’da yamaç paraşütü ya da tüplü dalış da olacak. Yani misafirlerimiz sitemiz sayesinde, tüm tatillerini tesis sahipleri ile birlikte planlayabilecekler. Otobüs, tren, uçak biletinden, konaklamaya, aktiviteye kadar her şey sitemizin içerisinde yer alacak.

• Sanırım sloganınız, “Türkiye’nin en büyük tatil platformu.' Bu slogan nereden geliyor?

Aslında dediğim gibi, diğer tatil platformlarından en büyük farkımız aslında tüm tatilinizi sitemizden, eksiksiz planlayabilmeniz. Tatilinizin ilk dakikasından son dakikasına kadar, her aşamasıyla ilgili rezervasyonlarınızı sitemizden yapabiliyorsunuz. Bu hiçbir tatil platformu tarafından sunulmayan bir hizmet. Yani siz evinizden tatile çıktığınız andan, tatil bitiminde evinize dönene kadar tamamen sitemiz aracılığıyla tatilinizi planlayabiliyorsunuz ve ödemelerinizi direkt tesis sahiplerine yapıyorsunuz. Ayrıca konuklarımız yeni misafirlerle deneyimlerini paylaşabilecekler. Bu değerlendirmeler, konukların tesislerle ilgili neleri sevdiğini ve ilgiyi artırmak için hangi alanların geliştirilebileceğine yön verebilecek.

• Siteye olan ilgi şu anda ne durumda?

Şu an talebimiz oldukça iyi, beklentimizin üzerinde. Yakın zamanda sitemize tüm diller eklenecek. Uzun bir yazılım güncelleme ve geliştirme işi bizi bekliyor aslında. Böylece sadece Türkiye’den değil, başka birçok ülkeden de kullanıcıların katılımını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"