Gündem

Gündem Haberleri

“Su Elçileri' farkındalık yarattı

08.12.2017 09:34

0

Aysel KANBER

Çevre ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından finanse edilen “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi'nin kapanış töreni Ankara’da yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sözleşme makamı olduğu; Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT’nin faydalanıcı oldukları projenin kapanışına Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Erdem katıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren yaptığı konuşmada, proje kapsamında gerçekleştirilen çizgi film, bilgisayar, kutu oyunları, GençSEM çalışmalarının projenin amaçladığı farkındalığın artırılmasında çok başarılı olduğunu ifade etti. Dağdeviren “Bu proje ile geleceğin teminatı olan çocuklarımızın suyun önemini kavrayarak emin adımlarla geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacaklarını düşünüyorum. Kurumsal anlamda da bu projeye ve devamı olacak projelere katkımız devam edecektir' dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot, projenin geleceğe sağladığı katkı sebebiyle önemli olduğunun altını çizdi. Projenin çocuklar, gençler ile farkındalık yaratmak olmak üzere iki önemli unsuru içerdiğini belirtti. “Su olmayınca hayat da yok, temiz hava olmadan da yaşayacağımız zorluklar ortada. Gelecek için bugün mümkün olan çabayı göstererek tedbirler almalıyız. Bunun için de tüm toplumlar ortak hareket etmeli. Bunun yanı sıra bireysel olarak da sorumluluklarımız var. Hepimizin çevre üzerinde bir su ayak izimiz var bunu da unutmamalıyız. Herkes bu bilinçle çalışırsa işte o zaman bir fark yaratabiliriz, çünkü tüm hayatımız suya bağlı' dedi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye çevre konusunda desteklemeye devam edeceğini de sözlerini de ekledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan“1900’lü yıllardan bugüne kadar dünya nüfusu 5 kat arttı' dedi. Nüfus artışına bağlı olarak refah seviyesinin de artmasıyla suyun tüketimi başta olmak üzere dünya üzerinde artan tüketim seviyesine de dikkat çeken Ceylan, “Geleceği şimdiden düşünmek, tedbirler almak zorundayız. Ülkemiz olarak çevreyi önemsiyor bu kapsamda önce çocuklar ve gençler sonrasında ise tüm toplumda su tüketiminde farkındalığı artırmayı amaçlayan bu proje başarılı bir şekilde hayata geçirilmiştir' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, “Suyun hem ülkemiz hem coğrafyamız için öneminin farkındayız, çevre bilincini her kademede yaratmaya, anlatmaya çalışıyoruz' dedi. Bireylere çok küçük yaşlardan itibaren çevre bilinci kazandırılması gerektiğini ve bu eğitimin ailede başlayıp okulda devam ettiğinin altını çizdi. Bu bilincin geliştirilmesi için başta öğretmenler olmak üzere öğrencilere de gerekli eğitimin verildiğini söyleyen Erdem proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı’nın 19 il 114 okulda pilot uygulamalarının başarı ile devam ettiğini vurguladı.

Projenin kapanış töreninde resim, afiş (poster), hikâye alanlarını kapsayan dokuz kategoride “Su Elçileriyiz Suyun Bekçileriyiz' yarışmasında dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ödülleri verildi.

Kapanışa ayrıca proje boyunca 1. ve 2. Genç Su Elçileri Meclisi’nde görev yapan ve Avrupa Birliği ülkelerindeki su ve çevre konularında ilgili kurumların çalışma prensiplerini ve işleyişlerini öğrenebilmeleri, çalışmaları yakından takip edebilmeleri ve yapacakları çalışmalar için deneyim kazanmaları için Fransa ve Belçika’ya çalışma ziyareti gerçekleştiren Genç Su Elçileri Meclisi üyeleri de katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"