Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Site yönetimi 500 imzayı yok saydı!

17.04.2018 10:33

Tolga ALCA
Eryaman Göksupark Konutları’nda sokak hayvanlarının beslenmesi ve barınması amacıyla site sakinleri tarafından yapılan küçük barınaklar site yönetimi tarafından kaldırıldı. Site sakinleri olaya tepki göstererek kararı engellemek için kendi aralarına imza topladı. Site sakinleri, karardan vazgeçmeyen site yönetimine 5199 Sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nu hatırlattı.

“BU YAŞAM ALANI ONLARA AİTTİ'

Eryaman’da geniş bir yeşil alanın üzerine 11 yıl önce inşa edilmiş olan Göksupark Konutları, üç ana girişe sahip. Geniş bir alanı kaplaması nedeniyle sahipsiz sokak hayvanları rahat bir şekilde site içerisine girebiliyor. Bölgedeki sitelerin önceki dönemlerde sokak hayvanlarının yaşam alanı olan bölgelere kurulduğu biliniyor. Göksupark Sitesi sakinleri bunun farkında olduklarını söyleyerek, “Yaşam alanlarını gasp ettiğimiz, yerine beton bloklar diktiğimiz, her yeri asfalt yaptığımız bu ortamda, bu hayvanlara gidecek yer bırakmadığımız açıktır' dedi.

HAYVANSEVERLERE PARA CEZASI

Sokak hayvanları ile ilgili site yönetimiyle sorun yaşayan hayvanseverler, bu sorunu şöyle anlattı: “Gerek insani boyutta ve gerekse yasal boyutta bu hayvanlarla birlikte yaşamak zorunda olmamız düşüncesinden hareketle, bizler bazı site sakinleri olarak, bu sokak kedilerinin beslenmesi ve barınması amacıyla, sitenin gözden uzak yerlerine, mama, su kapları ve korunmaları için küçük barınaklar yerleştirmiştik. Site yönetimi 11 Şubat 2018 tarihindeki toplantıda aldıkları kararla, mart ayından itibaren; mama, su kapları ve kulübeleri toplatmıştır. Bununla da kalmayıp, mama ve su koymaya devam edildiği taktirde, tespit edilen site sakinlerine, işletme aidatının yüzde 50’si kadar ceza uygulaması getirilmiştir.'

“5199 SAYILI KANUN YOK SAYILIYOR'

 Site yönetiminin barınakları toplamasına karşın 500 imza toplayarak karardan vazgeçilmesini isteyen site sakinleri, “Bunun üzerine biz doğa ve hayvan severler olarak, 5199 Sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nun ilgili bölümlerine istinaden, bu kararlarından vazgeçmeleri için bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçeye 844 dairesi olan sitemizden 500 site sakini imza atmıştır. Bu imzalarla birlikte dilekçemiz site yönetimine verilmiş, bunun karşılığında site yönetimi bizlere isteğimizi ret eden bir yazı yollamıştır. Yani 500 imza yok sayılmıştır' şeklinde konuştu.

“YÖNETİM, KARARINDAN VAZGEÇMİYOR'

Site yönetiminin posta yoluyla da iadeli taahhütlü olarak sitedeki hayvanseverlere ayrı ayrı uyarı yazısı yolladığını söyleyen site sakinleri, bu ihtar yazısında, mevcut fiilin tekrarlanması durumunda para cezası uygulanacağının belirtildiğini dile getirdi. Hayvanseverler, “Görseli ve hijyeni bozan pek çok unsurun mevcut olduğu sitemizde, site yönetimi tarafından en savunmasız olan sokak hayvanları hedef alınmıştır. Tüm yapıcı ısrarlarımıza rağmen, site yönetimi kararından vazgeçmemekte ısrar etmektedir' açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

TESK'ten "gıdada KDV farklılığı giderilmesi" talebi

Asayiş

Nallıhan'da elektrik çarpan genç hayatını kaybetti 

Genel

Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişimi

Kültür-Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de