Özel Haber

Özel Haber Haberleri

“Sanatçıyı sanatçı yapan görebilme kabiliyetidir'

22.03.2018 10:29

Tolga ALCA
Psikoloji bilimi “bakma' eyleminin hisleri tetiklediğini söyler. Çünkü gözler, beyin ve sinir sistemiyle doğrudan bağlantılıdır. Durağan bir görüntü olan “fotoğraf' ise anın daha iyi algılamasına olanak verdiği için akla ve kalbe de hitap eden en güçlü görsel kültür ürünüdür. Profesyonel anlamda yıllarını fotoğrafçılık sanatına vermiş, birçok ünlü ismin anını ölümsüzleştirmiş, şu anda ise düğün çekimlerine odaklanmış olan Hakan Gülöksüz, bu işi hakkıyla yapanlardan. Fotoğrafçılık sanatıyla ilgili merak ettiklerimizi Gülöksüz’den öğrendik.

Fotoğrafçılık sanatına olan ilginiz nasıl başladı?

1995 yıllarında, lise dönemlerimde kameraman asistanı olarak sektörle tanıştım. Sektörün yeniliğe açık olduğu zamanlarda görsel sanatlara olan ilgim daha da çoğaldı. Analog makinelere olan fotoğraf merakım, bu sektörü hayatımın öncüsü haline getirdi. Çok emek harcadık ekip olarak. Lise yıllarında kalem rötuş ve banyo sistemleriyle alakadar olup, fotoğraf sanatını temelden, yani mutfağında bire bir alakadar olarak öğrendim.

Bu konuda almış olduğunuz eğitimlerden bahseder misiniz?

Sektördeki çeşitlilik ve teknik dijital eğilimler beni ister istemez workshop eğitimlerine doğru sürükledi. Dünyaca ünlü birçok ünlü isimden yurt içi ve yurt dışı eğitimler aldım. Sistem olarak dijital dünyaya ayak uydurmak zorunluluğu beni sanatla daha da içli dışlı hale getirdi. Ekibim ve ben daha iyisi için her zaman sektörü takip ediyoruz.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİMLE ÇALIŞTI

Şu an yürütmüş olduğunuz çalışmaları anlatır mısınız?

 Hangi ünlü isimlerle çalıştınız? Bu sorunuz için ayrıca teşekkür ederim. Birçok ünlü isimle çalışma fırsatı yakaladım. Sanatsal portre ve concept çekimler yaptım. Siyaset dünyasından milletvekilleri ve ünlü simalarlara kadar birçok concept çekimler gerçekleştirdim. Düğünlerin artık fotoğraf çekiminden ibaret olmadığı günümüzde, prodüksiyon ağırlıklı film ve story çalışmaları yapmaya başladık. Gimbal kameralar ve dronelarla birlikte ileri kurgu teknikleriyle çiftlerimize şehir dışı turları düzenleyerek kısa film tadında save the date hikayeleri çekmeye ve recondruction dediğimiz tekrar canlandırma projelerine ağırlık veriyoruz.

Fotoğraf çekip sadece bir görüntüyü kaydetmek ile fotoğraf sanatçılığı arasındaki farkları anlatır mısınız?

Fotoğraf herkes tarafından çekilebilme ve icra edilebilme özelliği taşıyan bir görsel sunumdur. Biz sanatçıları sanatçı yapan şey, görebilme kabiliyeti ve anında müdahale becerimizdir. Çekmek ve görmek arasında algı bakımından çok büyük fark vardır. İşte bu fark bizi alanımızda öncü hale getiriyor.

Günümüzde fotoğrafçılık mesleğinin kalitesinde bir sarsılma olduğuna inanıyor musunuz? İnsanlar bu konuda ne gibi kriterlere dikkat etmelidir?

Yine güzel bir konuya değindiğiniz. Sektörün en büyük sıkıntısı, alanında uzman olmayan kişi ve kurumların pastadan pay almak istemeleri sonucu ortaya çıkan görüntü kirliliğidir. Zamanımızda düşük bütçelerle içerik sahibi olmayan arkadaşlar sayesinde birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Kurumsal olarak çalışmayan kişilerle çalışılmamalı, onlara güvenilmemelidir. Sanat yerine, daha az ücret olsun dediğimizde birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız. Günümüzde duyduğumuz ve okuduğumuz şikayetler arasında, çekimden sonra çiftlerin fotoğraflara erişememesi, fotoğrafların kayıp olması, ücret alındıktan sonra çekim yapan kişiyi bir daha asla görememeleri ve istenilen karelerin çiftleri memnun edememesi, kullanılan ekipmanın yetersizliği olarak sıralayabiliriz.

“ÖNCE İYİ İLETİŞİM KURULMALI'

Fotoğrafçılık mesleğinin eskisi gibi hak ettiği değeri görmesi için neler yapılmalıdır?

Sektör olarak geçmişte yaşadığımız birçok olumsuz davranış ve söylemlerin en aza indirilmesi için çok disiplinli olunması, icra edilen sanatla ilgili mutlaka eğitim alınması gereklidir. Çiftlerle olan iletişimin etkisinin farkındalığı en büyük başarıyı doğuruyor. Çekimlerden önce mutlaka çiftlerle görüşüp kaynaşma evresi yaratılmalı, istekleri doğrultusunda aşamalar gerçekleştirilmelidir. Bu sayede ilerleyen süreç her iki tarafı da memnun edecektir. Sektördeki en büyük sıkıntı şu anda dediğim gibi iletişimin eksik olmasıdır.

“ÇEKİMLER DÜĞÜNDEN ÖNCE BAŞLAMALI'

Evlenecek çiftlere yönelik ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Özellikle çiftlerden ricam, düğün günü asla fotoğraf çekimi yaptırmamalarıdır. Neden derseniz; düğün günü stresinden uzak kalınarak, zamandan daha iyi faydalanılarak, daha güzel çekimler yapılabilmektedir. Çiftlerimize bunu empoze etmeye çalışıyoruz. Düğün günü çalışılacak 2 saat mi, yoksa düğün öncesi ya da sonrası çalışılacak tüm gün çekimlerimi? Üstelik ücret farkı da almıyoruz. Düğün öncesi yapılan çalışmalarda daha konsantre ve daha profesyonel kareler ve klipler ortaya çıkmaktadır. Bir diğer konu alanında uzman olmayan arkadaşlardan kesinlikle hizmet alınmamalı. Bu konu çok önemli. Unutmayalım, ucuz etin yahnisi olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu