Sağlık

Sağlık Haberleri

Pıhtı atmada ilk saatler çok önemli

14.03.2018 10:30

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, “Türkiye'de her yıl ortalama bin kişinin 2'sinde iskemik inme görülüyor. Beynin atardamarlarının herhangi bir nedene bağlı tıkanıklığı sonucu oluşan ve 'pıhtı atması’ olarak bilinen hastalık, beyin damar tıkanıklığı veya iskemik inme olarak adlandırılıyor. Tüm beyin damar hastalıklarının yüzde 80'ini oluşturan, iskemik inme geçiren hastaların yüzde 30'unun ilk bir yıl içerisinde öldüğü, sağ kalanlarınsa yüzde 30'unun hayatlarına bakıma muhtaç olarak devam ettiği biliniyor. Beyin damar tıkanıklığında, tıkanıklığa neden olan pıhtı ekseri ritm bozukluğu, kapak hastalığı, ileri kalp yetmezliği olan, kalpten veya ateroskleroza uğramış (kireçleşmiş) beyni besleyen damarlardan kaynaklanmaktadır. Yaş, cinsiyet ve yaşam şekli gibi faktörler pıhtı atmasını tetikleyebilir.' dedi.

“TEDAVİDE ÖNCELİKLİ OLAN İNMEYİ ÖNLEMEKTİR'

Tedavide öncelikle yapılması gerekenin, inme hastalığını olmadan önlemek olduğunu belirten Erdoğan, “Kilo fazlalığı, sigara, yüksek tansiyon ve kan yağlarının yüksekliği gibi risk faktörleri olan hastaların şah damarına yapılacak olan doppler ultrason denilen yöntem ile, beyni besleyen dört damarın akım hız ve kalibresi ölçülerek hastada aterosklerotik plak varlığı tespit edilebilir. Eğer bu plak kalınlığı damar akışını engelleyen düzeyde değilse ilaç tedavisi başlanarak hastalık oluşmadan engellenebilir. Eğer plak belli bir yüzdenin üzerinde ise önerilecek tedavi öncelikle Karotid Endarterektomi (şah damarından aterosklerotik plak çıkarılması) olmalıdır. Bu cerrahiye uygun değilse stent ile damarın açılması yapılabilir. Karotid Endarterektomi, inmeyi engellemek için en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Bilimsel çalışmalara göre, karotid arterdeki daralma yüzde 70 ya da yukarısında ise, Karotid Endarterektomi inme şansını azaltan en iyi yöntemdir.' diye konuştu.

ÖLÜME YOL AÇABİLİR

Karotid arterlerin (şah damarı) beynin en önemli kan damarları olduğunu belirten Erdoğan, şu bilgileri paylaştı: “Karotid arterler boynun her iki tarafında, göğüste aortadan çıkan ve kafa tabanından beyne giren damarlardır. Bu arterler oksijenden zengin kanı beyne ulaştırır, yağ ve kolesterol parçaları damar içinde birikerek plak denilen yapıyı oluşturur. Bu hadiseye Ateroskleroz denilir. Damarı tıkayan bu plaklar beyne az kan gitmesi ya da kopan parçaların bazı damarları tam tıkamasıyla inmeye neden olur. Plak kan akım anormalliğine yol açar, bu da kan damarında pıhtı oluşmasına neden olur.'

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri