Özel Haber

Özel Haber Haberleri

"Ozanlık topluma duyarlı olmak demektir"

03.04.2018 11:35

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
35 yıllık mali müşavir ancak o ozanlığa gönül vermiş. Söz yazan, beste yapan, saz çalan Yener Koç, emekli olduktan sonra, sanata daha fazla ağırlık veriyor. Koç, halk ozanlığı geleneğinin yaşamasına katkıda bulunmak isteyen nadir ozanlarımızdan. Radikal, Emek, Evrensel, Birgün gazetelerinde farklı zamanlarda konuk yazar olarak gündeme dair, köşe yazıları yayınlanan Ozan Koçyener’in, TRT Türkü, TRT Kent Radyo, Özgür Radyo, Harman Radyo, Ostim Radyo ve Avrasya Türk radyolarında canlı yayınlarda ve muhtelif zamanlarda türküleri seslendiriliyor ve yayınlanıyor. 29 yaşından beri Tip1 Diyabet rahatsızlığı olan Ozan Koçyener, 2015 yılında Diyaliz almaya başlamış ve böbrek nakli beklemesine rağmen ozanlık için elinden geleni yaptı ve yapıyor. Ozan Koçyener ile biz de ozanlığa ve sazına ve sözüne dair konuştuk.

Ozanlık sürecinizi anlatır mısınız?

Lise eğitiminden sonra, önce Muhasebecilik (1982), sonra Arı kolejinde Mali Müşavir olarak Muhasebe Müdürlüğü (1985) yaptım. Mali Müşavirliğe 1991 Yılından sonra kendi bürosunda devam ederek, 2010 yılında emekli oldum. Mali müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Üst Birlik yönetiminde iki dönem genel merkez yöneticisi oldum. Aynı meslek derneğinin Ankara şubesinde iki dönem sekreter ve dergi yayın yönetmeni olarak görev yaptım. Mali müşavirlik yaparken, sazımı ve sözümü de hiç elden bırakmadım. O zamanlar kısıtlı zaman harcarken, emekli olduktan sonra saza ve söze daha geniş zaman ayırıyorum. Halen de ozanlık geleneğinin yaşaması için elimden geleni yapıyorum.

Ozanlık deyince aklınıza ne geliyor?

Ozan olarak bir değerlendirme yapacak olursam. Halkın olduğu her yerde halk ozanları olacaktır. Çünkü halkın sevdası yaşadıkları kahramanlığı hatta mizahı bile, her şey sanata ve kültüre yansır. Size şunu anlatmak istiyorum. Bir halk ozanları toplantısında halk ozanlarının kalmadığına dair bir tartışma yaşandı, ancak bana göre halk ozanı her daim var olacaktır. Halkın sorunları sevdası özlemi hasreti kahramanlığı, hatta mizahı yani her şey. Halk ozanlarımızın derdi olmalı, toplumsal olaylara duyarsız kalmamalı. Mesela Gezi döneminde yaşadıklarımızdan etkilenerek yaptığım bir eserim var. Yine Denizlerle, Mahirlerle, Erdal Eren ile ilgili var. Ozanlık deyince, toplumla içiçe olan ve onun sevincini, hüznünü sanatına yansıtan halkçı sanatçılar gelir aklıma.

Peki geçmişle günümüz arasındaki halk ozanlığı arasındaki fark nedir?
 

Geçmişten bir farkı şu ki, geçmişteki ozanlarının müzik aleti yapma özelliği pek yoktu. Bir de şu an mesela Batı müziği ile halk müziğini birleştiriyorlar. Günümüze uyarlanıyor. Modern yani çağımıza uygun hale getiriyorlar.

Mahlasınız Koçyener, bu nasıl oluştu anlatır mısınız?

O kadar çok Yener ismi var ki, ben bu ismi kullanırsam karışır. Ancak en son AŞDER (Âşıklar Derneği) tarafından düzenlenen 20’nci Geleneksel - 11. Uluslararası “Halk Âşıkları Bayramı'nda; “Koçyener' mahlasını ve “Halk Ozanı' plaketini aldım. Burada da Koçyener mahlası da kendiliğinden tescillenmiş oldu.

Bunun dışında bir de şiir kitabınız var bundan söz eder misiniz?

Mart 1999 yılında “Bir Yanım Sevda' isimli şiir kitabım yayınlandı. Muhtelif tarihlerde, Nitelik, Mahzunice, Ekin Sanat, MMMB Bülten, Yeni Ceyhan adlı dergilerde serbest ve hece ölçüsünde şiirlerim yayınlandı.

Sanıyorum bir de tez çalışması yapıldı hakkınızda?

 Evet. Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesince, Halk Ozanlığı, Halk Şiirleri ve Türküleri ile birlikte hakkımda tez çalışması yapıldı. İlk türkü yayını; “Bir Bahçede Gülü Gördüm', Ankara - Radyo Özgür tarafından gerçekleştirildi.

Kültürel olarak bir geri gidiş var mı ne dersiniz?

 Malesef teknik olarak olmasa da zihinsel bir geriye gidiş var. Popülerleşme var. Popüler olan revaçta, ancak buna karşın halk müziğini, sorunlarını ortaya koyan sevdamızı dile getiren ozanların ve seslerinin duyulması çok önemli.

 İlk albümünüz 2014’te çıktı albümden söz eder misiniz?

Kendi türkülerimden oluşan; “Bir bahçede Gülü Gördüm' albümü, 2014 sonunda ODE Prodüksiyon tarafından çıktı. Ayrıca Halk Ozanları Kültür Derneği’nce (OZAN-DER) yapılan “Yaşayan Halk Ozanlarımız' belgeselinde Ozan Koçyener olarak belgesel çekimleri yapıldı. 2014 yılından bir ay öncesine kadar, Sentez Kültür’de şair Deniz Şahinoğlu ve Ritm Gitar Saime Işık ile birlikte; 'Koçyener Türküleri' adında şiir ve türkü dinletisi düzenledi. Farklı dinletilerde de konuk ozan olarak eserlerimi seslendiriyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu