Özel Haber

Özel Haber Haberleri

NBŞ, kanseri tetikliyor

30.03.2018 10:08

Tolga ALCA
Son günlerde şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı, tartışılmaya devam ediyor. Bu tartışmaların bir yönünü de şeker fabrikaları özelleştikten sonra nişasta bazlı şekerin (NBŞ) üretim oranında artışların yaşanması oluşturuyor. Beyaz şeker ve NBŞ’nin insan vücuduna vermiş olduğu zararları Diyetisyen Arzu Şen’den öğrendik. Şen, “Uzun vadede toplum sağlığının kötü gidişatına şahit olabiliriz' dedi.

• Şeker pancarından elde edilen ve yarı yarıya fruktoz ile glukozdan oluşan bir bileşik olan beyaz şekerin tüketim oranı ne olmalıdır?

Beyaz şeker; bildiğimiz çay şekeri yani sakkaroz sizinde belirttiğiniz gibi yarı yarıya glukoz ve fruktozdan oluşur. Biz düzenli ve dengeli beslenme içerisinde karbonhidrat ihtiyacımızı besinlerin birçoğundan karşılarız. Yani ekstra bir şeker tüketimine vücudumuzun ihtiyacı yoktur. Fakat maalesef bu ihtiyacımız olmayan gıdayı haddinden çok fazla tüketmekteyiz. Dünya Sağlık Örgütü, günlük şeker tüketiminin, günlük tükettiğimiz enerjinin yüzde10’unun altında olması gerektiğini önermekte. Ancak ülkeden ülkeye değişse de günlük tüketimin bu yüzdenin çok daha üzerinde olduğu bilinmektedir.

ŞEKER CİDDİ BİR TEHDİT

• Beyaz şekerin insan vücuduna zararları neler?

Her şeyden önce boş bir kalori kaynağıdır. Vitamin ve mineral içermez. Besin değeri olmadığı gibi, şeker tüketimi tercihi besin değeri yüksek gıdaların tüketimini de azaltır. Düzenli, sık ve çok tüketimi keskin bir obezite sebebidir. Tüketilmeye devam edildiği sürece kilo verme gidişatını engeller. Kronik hastalıkları tetikleyici ve destekleyicidir. Örnegin; insülin direncini bozar. Diyabet riskini artırır. Emilimi hızlı olduğu için kan şekerinin hızlı ve ataklı yükselmesine neden olur. Vücuda alınan fazla şeker; kötü kolestrol dediğimiz LDL kolestrol ve trigliserit artışını destekler, bu durum kalp damar sağlığının bozulmasına nedendir. Kan yağlarının artışı karaciğer yağlanmasına sebep olur. Ayrıca şeker tüketimi hipertansiyon hastalığının varlığını destekler. Kanser riskini artırdığı ve var olan kanser hücrelerini beslediği bilinmektedir. Özellikle çocuklarda ağız ve diş sağlığı yönünde tehdittir. Çünkü ağız PH dengesini bozduğu ve zararlı bakterilerin üremesine neden olduğu için dişleri çürütür. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Cilt yapısını bozar. Yara iyileşme sürecini geciktirir.

ŞEKER, BAĞIMLILIKTIR

• Şeker, bir bağımlılık mıdır?

Bir tür bağımlılıktır. Tükettiğiniz süreçte mutlu etmesinin yanı sıra, tüketilmediği zamanlarda mutsuzluk sebebi oluşturabilir. Ayrıca fazla şeker tüketiminin depresyonu ve anksiyeteyi tetiklediği, hiperaktiviteyi artırdığı, uzun vadede zayıf hafıza ve alzheimerı desteklediği düşünülmektedir.

• Son günlerde NBŞ tüketiminin zararları da çok konuşuluyor. Bize NBŞ’yi anlatır mısınız?

NBŞ’nin bilinen isimleri glukoz şurubu veya mısır şurubudur. Evet, nişastadan üretilir. Sakkarozdan farklı olarak içinde fruktoz yüzdesi yüksektir. Sıvı haldedir. Tatlılık oranı yüksektir. Mali açıdan daha uygundur.

 HAZIR GIDALARDA KULLANILIYOR

• Farkında olmadan NBŞ’yi çokça tükettiğimiz görülüyor.

Hazır gıdaların büyük bir kısmında kullanılmaktadır ve maalesef bu çok tüketilmesine nedendir. Gıdaların raf ömrünü uzatması, kıvam sağlaması, gevrekliği artırması, kristalleşmeyi engellemesi açısından tercih edilir. Ancak; sakkarozun verdiği bütün zararlara sahiptir. Hatta son dönemlerde sakkarozdan daha zararlı olduğu söylenmektedir. Bu konuda da özellikle fruktoz suçlanmaktadır. Fruktoz aslında bizlerin meyvelerden doğal yolla aldığımız bir şekerdir. Vücudumuz fruktozu tanır ve kullanır. Ama fazlasının; leptin (tokluğu algılamamızı sağlayan hormon) hormonunun etkisini azalttığı, bazı kanserlerle (pankreas kanseri) direk bağlantısı olduğu düşünülmekte ve araştırılmaktadır.

 • NBŞ’nin birçok Avrupa ülkesine yasaklanmasına karşın ülkemizde kişi başına NBŞ tüketiminin 6 kilo civarında olduğu belirtildi. Eğer önlem alınmazsa toplumsal olarak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?

 Tabi ki yukarda saydığım her şeyin tek başına sebebi şeker değil. Ama tetikleyici ve destekleyici etkileri bilinmektedir. Hangi şeker olursa olsun toplum düzeyinde tüketimi azaltılmalıdır. Yoksa uzun vadede toplum sağlığının kötü gidişatına şahit olabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

TESK'ten "gıdada KDV farklılığı giderilmesi" talebi

Asayiş

Nallıhan'da elektrik çarpan genç hayatını kaybetti 

Genel

Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişimi

Kültür-Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de