Kültür-Sanat

Kültür-Sanat Haberleri

"Madımak" oyununda gözyaşı sel oldu

13.10.2017 15:36

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU/Baskentgazete.com.tr

Oyunun seryosunu Madımak katliamını birebir yaşayan ve katliamda kardeşini kaybeden Serdar Doğan yazarken, oyunda Melih Yetkin, Halil Esen, Habip Hacımustafaoğlu, Alper Kılıç, Ertan Yağız, Atılım Temur rol aldı. Oyunun rejisörlüğünü ise Cengiz Sezgin yaptı. 

Oyunu, Madımak’tan sağ kurtulan şair Zerrin Taşpınar ile CHP Ankara milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan da izledi. 

Oyunun sonunda konuşan oyuncu Melih Yetkin, “Biz profesyonel oyuncularız, duygularımızdan sıyrılarak bu oyunları oynarız. Ancak bu oyun için bu durum çok geçerli olamıyor. Biz orada oyuncu arkadaşlarımızı dostlarımızı kaybettik. Oyunun yazarı Serdar Doğan hem dostlarını hem de kardeşini kaybetti. Her oyunda tabii ki bizim yaşadığımızın çok daha fazlasını yaşıyor. Biz bu oyunu Simurg oyuncuları olarak yeniden sahnelemek istedik. Çünkü bu olayın unutulmaması gerek. Yeni neslin de bu katliamı öğrenmesi gerek.' dedi. Salon için teşekkürlerini sunan Yetkin, şunları söyledi:

“Bu salonu bize tahsis eden Hacı Bektaş Vakfı başkanı Tuncer Baş ve yönetimine teşekkür ediyoruz çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 2006'dan bu yana her yıl Avrupa turnesi yapan tek tiyatroyuz. Bunun için de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker ve arkadaşlarına destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Baskılara rağmen tiyatro yapıyoruz ve bu rağmenlere karşı Türkiye'deki kurumlardan da destek bekliyoruz.' 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti