Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Kurtel: Engel, baştan engellenmelidir

10.02.2018 02:10

0

Tolga ALCA

Altı Nokta Körler Derneği Genel Baş kanı Av. Fermani Kurtel, Türkiye'de tüm engelli gruplarının sorunlarının tam olarak çözüme kavuşmadığını belirtti. Kurtel, engellilerin eğitim, sağlık, erişebilirlik, istihdam sorunlarını Başkent Gazetesi'ne anlattı. Medya organlarına yönelik “Medya organlarının maddi getirilere odaklanmak dışında toplumsal sorunlara da ağırlık vermesini bekliyoruz' çağrısında bulunan Kurtel, siyasetçilere dair eleştirisini de şöyle aktardı: “Engellilere yönelik özel günlerde medyada boy gösterip çok ilgiliymiş gibi görünen fakat tamamen göstermelik hareket eden birçok siyasetçinin de mevcut olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.'

• Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Mesleğim avukatlık. Altı Nokta Körler Derneği’nin 34 yıllık üyesiyim. Farklı dönemlerde Yönetim Kurulu Üyeliği, Şube Başkanlığı ve Altı Nokta Hizmet Vakfı’nın 4 yıllık başkanlığı görevlerinde bulundum. Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi’nde ikinci başkanlığımı yapıyorum. 2007-2008 yılları arasında da derneğin başkanlığı yürüttüm.

• Altı Nokta Körler Derneği’nin yapısından bahseder misiniz?

Derneğimiz 1950 yılında merhum Doç. Dr. Mithat Enç ve arkadaşları tarafından kurulup, 1958 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Dernek' unvanı aldı. Daha sonra derneğimiz vakıflaşma sürecine girdi ve rehabilitasyon merkezini de bünyesine kattı. Bu merkez bir süre sonra Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredildi. Derneğimizin 32 ilde şubesi bulunuyor. 9 bine yakın bir üyeye sahibiz.

• Bu kadar üyeye sahip olmanız Derneğin etkinliğini arttırmışa benziyor?

Engelliler adına bu güne kadar ne yapılmışsa Altı Nokta Körler Derneği’nin öncülüğünde olmuştur. Sadece görme engelliler değil diğer bütün dezavantajlı grupların da haklarına dair öncülük ve lokomotif rolünü her zaman derneğimiz üstlenmiştir. Mesela Özel Eğitim Daire Başkanlığı, ilk körler ve diğer engelliler için okulların açılması, sesli kütüphane projesi gibi adımlar, derneğimizin somut çalışmaları sayesinde olmuştur.

• Derneğinizin diğer çalışmaları neler?

Derneğimiz bünyesinde İş-Kur destekli istihdama yönelik bilgisayar, çağrı merkezi, adli takip, iletişim gibi kurslar veriliyor. Bu kurslardan alınan sertifikalar sayesinde genç kardeşlerimiz iş sahibi olabiliyor. Ayrıca birçok müzik dalına yönelik kurslarımız, yabancı dil eğitimlerimiz devam ediyor. E-KPSS için yine görme engelli kardeşlerimize eğitimler veriliyor.

 “ENGELLİLERİ SOKAĞA ÇIKARDIK'

• Kamuoyu farkındalığı yaratma adına da önemli girişimleriniz olmuştur?

İstihdam, eğitim, erişebilinirlikle ilgili çevre dü- zenlemesi gibi çalışmalar derneğimizin tüm engellileri örgütlemesi ile başladı. Bu somut adımları 1989-90 yıllarından bu yana görebiliyoruz. Bu haklar diğer engelli gruplar ile koordineli hareket edilerek kazanıldı. Engellileri sokağa çıkardık. Önceki dönemlerde birçok engelli grup sesini çıkartamadan evinde oturuyordu.

 • Dezavantajlı gruplar için devam eden sorunları anlatır mısınız?

 Bizim eğitimden salığa, çevre düzenlemesinden istihdama kadar birçok alanda hala sorunlarımız devam ediyor. Bu sorunlarımızı hala çözemedik. Ülkemizde engellilerin oranı 12.29’dur. Bu oran 8 buçuk milyon engelli demek oluyor. Bu kişileri aileleriyle birlikte düşündüğünüzde 25 milyon kişiyi etkileyen bir durum söz konusu. Son verilere göre engellilerin yüzde 4’ü eğitim imkânlarına sahip. Engellilerin 10 binde 4’ü Milli gelirden pay alıyor. Yine engellilerin yüzde 4’ü istihdam sahibi. Genelde engelliler fakir ailelerden oluşuyor. Bu rakamları göz önüne alırsak çözülmesi gereken birçok sorunun olduğu çok açık. Görme engellilerin oranı ise bu verilerin içinde 800 bin civarında. Ve bu oranın 150 bine yakını eğitim çağında.

• Görme engelli gençlerin eğitim sorunlarını genişletir misiniz?

Bizler özel eğitimden yanayız. Çünkü karma eğitimde özellikle görme engellilere yönelik alt yapı yok. Şimdi görme engelli bir kardeşimizi normal devlet okuluna gönderiyorsunuz, ama bu öğrenciye araç- gereç vermiyorsunuz. Hadi bunu verdiniz bu materyalleri kullanabilen bir öğretmen bulamıyorsunuz. Bir de burada uyum çok önemli. Bu okullardaki tüm öğretmenlere özel eğitimle ilgili uygulamaya yönelik bilgi verilmesi gerekir. Şimdi teneffüste çıkıldığı zaman bu kardeşlerimiz sınıfta beklemek zorunda kalıyor. Biz buna benzer birçok sorun için özel eğitimi istiyoruz.

 • Biraz önce rakamlar verdiniz. Engelli vatandaşların oranlarının yüksek oluşuna ve bu kişilerin sorunlarına yönelik çözümlere dair kesin bir reçeteniz var mıdır?

Bizler engelliliğin önlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunun birçok nedeni var; trafik kazaları, akraba evliliği, iş kazası, yetersiz beslenme, doğum sırasında meydana gelen sağlık sorunları, gibi birçok etken maalesef engelliliğe zemin hazırlıyor. Bu faktörler ortadan kaldırılmazsa rakamsal olarak sürekli artan bir engelli sayısına ulaşılır. Bunları baştan önleyip, baştan tedbir alınması gerekir. Yani engel, baştan engellenmelidir. Akraba evliliğine bağlı olarak engelli doğan veya sonradan engelli olan bireylerin oranı yüzde 35’tir. Bu çok ciddi bir rakam. Toprak bölünmesin, mal varlığı ya da kız yabancıya gitmesin diye bu evlilikler yapılıyor. Ama kaş yapayım derken göz çıkartılıyor. Bunu engellemenin yolu toplumu eğitmek ve aydınlatmakla olur. Bu yük sadece bizlere bırakılmamalıdır. Yerel yönetimlerden başlayarak devlet kamu kurum ve kuruluşlarının bu yönde ciddi çalışmalar yürütmesi gerekir. Bizler de sivil toplum örgütleri olarak zaten bu çalışmalara destek vermek için varız. Özelikle medyanın da bu yönde çalışmalarını eksik buluyoruz. Medya organlarının maddi getirilere odaklanmak dışında toplumsal sorunlara da ağırlık vermesini bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"