Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Kızılay taksicileri de UBER’e karşı!

14.03.2018 10:07

Tolga ALCA

Akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren UBER, telefona yüklendikten sonra kullanıcılara gidecekleri yerlere kadar eşlik edecek ulaşım aracını tespit etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergâhını belirleme hizmeti sunuyor. Kullanıcı gideceği yere taksi, lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine bu uygulama ile sahip olabiliyor. Özellikle İstanbul’da kullanılmaya başlanılan uygulamanın Ankara’ya da gelmesi ihtimali Kızılay taksicilerini endişelendiriyor.

BU SİSTEM YASA DIŞI

Kızılay Milli Müdâfa Caddesi taksi durağında yıllardır taksicilik yapan şoförler UBER’le ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “UBER’in ne olduğunu biz de yeni öğrendik. Bu uygulama İstanbul’da kullanılmaya başlanmış. Ankara’ya da gelme ihtimali var. Son dönemlerde zaten işlerimiz kötü, bir de bu çıkarsa plakalarımızı çöpe atarız. Bir taksi plakası 2 trilyon TL. Bunu karşılamak için yıllarca direksiyon sallıyoruz. Ayrıca vergimizi devletimize aksatmadan veriyoruz. Kimse teknolojik imkanlara karşı çıkmıyor. Ama yabancı bir firmaya ait olan UBER taksi sistemi tamamen yasa dışı. Bununla ilgili İstanbul’da birçok taksi oda ya da dernekleri davalar açtı. Tatsız şeyler yaşanmadan bunun bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz.'

TAŞIMA YETKİLERİ YOK

Emniyet yetkilileri ise UBER sistemi ile çalışan araçların tarifeli yolcu taşıma yetkisinin bulunmadığını, bu yöntemin korsan taksicilik alanına girdiğini belirterek, belediye sınırları içinde tarifeli yolcu taşımacılığının sadece, ticari taksi, M plakalı minibüs, halk otobüsü ve belediye otobüslerine ait olduğunu kaydetti. Taksiciler plaka alıp vergi öderken, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmediği de öğrenildi.

UBER UYGULAMASI NEDİR?

ABD’li UBER şirketi, akıllı telefonlara indirilen uygulama üzerinden taksi ya da lüks araç, hatta tekne hizmeti sağlıyor. Araca ihtiyacı olanlar ile araç sahibi olanları bir araya getiren uygulama, normal taksi ve toplu taşıma hizmetlerinden bazı farklılıklar gösteriyor. Öncelikle kullanıcı gideceği yeri ve aracı sistem üzerinden seçip belirleyebiliyor. Gideceği yeri tarif etmesine gerek kalmamakla birlikte, ne kadar sürede gidebileceğini de görebiliyor. Aynı zamanda gideceği aracı ve şoförü de kendisi seçebiliyor. UBER uygulamasının bir diğer avantajı da ödeme yöntemi olarak kredi kartının kullanılabiliyor olması. Ödemen kredi kartı ile de yapılabiliyor ve kullanıcının yanında nakit taşıma zorunluluğu kalmamış oluyor. Bundan sonra da gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz ve sadece beklemek kalıyor. Dilerseniz varış noktasını seçtikten sonra, daha araç gelmeden bile yolculuğun ne kadar tutacağını görebiliyorsunuz.

633 ŞEHİRDE HİZMET VERİYOR

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de dijital çağa geçiş süreci yaşıyor. En az internetin hızı kadar tüketiciler de buna oldukça çabuk ayak uyduruyor. Artık somut olarak bir ürünü görmek yerine internetten almak tüketicilere oldukça cazip geliyor. Üstelik daha kaliteli ve kapıya kadar gelen hizmetle markalar tüketicilere tüm imkanlarını sunuyor. Tabi buna ayak uyduramayan veya imkanı olmayan esnafta bu çağın gerisinde kalıyor ve eğer bu hıza ayak uyduramaz ise yavaş yavaş yok oluyor. Dünya üzerinde 633 şehirde hizmet veren UBER, sadece sisteme çalışan araçlar için değil sarı taksiler için de bir fırsat. UBER uygulamasında, şirketin kendi araç seçenekleri dışında UberXL ve UberFamily alternatifleri de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri