YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Katı Atıklar-1

15.05.2018 08:47

0

Kentleşme süreci başlamadan önce gerek nüfus özelliği, gerekse insanların yaşama biçimleri nedeniyle oluşan çöp miktarı çok küçüktü. İnsan ve hayvan atıkları kentsel yerleşim yerlerinin kirliliği açısından daha büyük önem taşımakta idi. Çöpün büyük bölümü organik özellikteydi ve doğal koşullarda kolayca bozunuma uğramaktaydı. İnsanlar sadece kentin görünümü açısından çöplerin uzaklaştırılması zorunluluğu duyuyorlardı. Atıklar kentten uzakta açıkta bile bırakılsa doğa açısından önemli bir sorun yaratmamaktaydı. Kullanılan malzemenin büyük bir bölümü doğal malzeme olduğundan çevre kirliliğine yol açmıyordu.

   Bugünün gelişmiş ülkelerinde bile kentleşme sürecinin başlangıç dönemlerinde süprüntüler toplanarak uygun bir yere dökülürdü. İngiltere'de "gübürlük caddesi" "Laystall Street" isminin söz konusu caddenin bu amaçla kullanılması nedeniyle verildiği kabul edilir. Bizde akarsuların kenarına kurulmuş olan kasabalarda birçok süprüntü doğrudan söz konusu akarsuya dökülürdü. Başlangıç döneminde birçok organik ve bitkisel atığın ayrılarak hayvan yemi olarak kullanılması nedeniyle organik yükün büyük bir bölümü azalmış olurdu.

   İlk dönemlerde her teneke kutu ve şişe uzun süre kullanılır ve yeniden değerlendirilirdi. Gazeteler ev içinde tekrar kullanıma sokulur, fonksiyonunu yitirdikten sonra çoğu kez sobalarda veya küçük ekmek fırınlarında yakıt olarak kullanılırdı. Günümüzde ise ticaretin gelişmesi, sosyoekonomik gelişim, kentleşme sürecinin hızlanması, ambalaj teknolojisinin gelişmesi vb nedenlerle atık miktar ve niteliğinde önemli değişimler ortaya çıkmıştır. Kişi, ürün, güç ve yerleşim yerlerinin giderek büyümesi ve artmasına bağlı olarak birim zamanda ve kişi başına üretilen çöp miktarı hızla artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde her yıl nerede ise kişi başına bir ton katı atığın işlenmesi ve zararsız hale getirilmesi zorunluluğu vardır. Gerçekte sokak çöpü ve tüketici tarafından atılan çöpler gerçek çöp sorununun yani buzdağının suyun dışında görünen bölümü olarak tanımlanmaktadır.

Nüfusun artması, kentlerin ve kasabaların giderek gelişmesi ve büyümesi ve endüstrileşme ile çöplerin daha fazla oluşmasına neden olmaktadır. Oysa çöplerin, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden toplanması, taşınması, zararsız hale getirilmesi veya ortadan kaldırılması çok önemlidir. Otomobil atıkları, özellikle lastikler giderek daha büyük katkıda bulunmaktadır.

Haberler

Spor

Ankaragücü'nün kupası Anıtkabir'de

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Usta yola devam ediyor

Politika

MHP seçim beyannamesini açıkladı!

Politika

CHP'nin seçim bildirgesi ve aday tanıtım toplantısı

Politika

MHP seçim beyannamesini açıklıyor 

Politika

MHP'nin seçim beyannamesi hazır

Politika

Bayram ikramiyesinin tarihi belli oldu

Dünya

Putin'den flaş S-400 açıklaması

Politika

CHP 'Millet İçin Geliyoruz' diyecek

Politika

Bayram tatili 9 gün olacak mı? Açıklama geldi...

Politika

Muharrem İnce canlı yayında soruları yanıtladı

Ekonomi

Haberleşmede alt yapı protokolü