Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Kamerayla çekemediklerimi yazıyorum

23.03.2018 10:38

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Ünlü bir oyuncu, hekim, yönetmen, senarist ve yazar… Şu günlerde "Çukur" dizisinde İdris Koçovalı karakteriyle fenomen olsa da, Ercan Kesal üniversite yıllarından beri yazıyor. Yazının hayatındaki önemini anlatan Kesal, "Hiç tanımadığım insanlara mektup yazıyorum, kalemimi kamera olarak kullanmak isterim, çekemediklerimi yazıyorum aslında" diyor. Bence o mektubun karşılığı sevgi seli olarak geliyor. Bunu kitap fuarlarında ona kitap imzalatmak isteyenlerin oluşturduğu kuyruklar gösteriyor. Hekimlikten oyunculuğa on parmağında on marifet ve hepsinde de büyük takdir gören Kesal’la yazıya, sinemaya ve yaşama dair konuştuk.

"Yazmak bana iyi geliyor" diyorsunuz yazmak isteyenlere çok okumaları dışındaki ilk tavsiyeniz ne olurdu?

Çok okuyan bir süre sonra yazmaya da başlar. Yazmayı sadece bir ilham anında aklınıza üşüşenleri kağıda dökmek gibi düşünmemelisiniz. Kendine ait ağır bir disiplini vardır. İşin zanaat tarafı yani... Bol bol ve düzenli yazmak. Israrla yazmak ve kendi üslubunun peşine düşmek, bunu tavsiye ederim.

"Yazdıklarımla size mektup gönderiyorum" diyorsunuz bu çok etkileyici gerçekten... Bize kağıdın kalemin ve mektubun hayatınızdaki yerini anlatır mısınız?

Mektubunuzu hiç tanımadığınız insanlara gönderiyorsunuz. Hiç bilmediğiniz, hayatınızda hiç karşılaşmadığınız insanlara gönderiyorsunuz bu mektubu üstelik. Birlikte kurtulmayı ümit ettiğim için gönderiyorum. Cevabını da merak ediyorum. Siz gönderdiğiniz mektubun okunup cevap verilmesini istemez misiniz? Mektup metaforik anlamının dı- şında benim için edebi değeri de olan bilhassa özen gösterdiğim bir metindir. Kalemimi kamera gibi kullanmak istediğimi de itiraf etmeliyim! Çekemediklerimi yazıyorum aslında…

Yeni nesil kitaplardan uzak bilgisayara daha yakın onlara bilgisayar yerine kitaptan okumak konusunda ne söylersiniz?

Rahmetli anam '’Zaman sana uymuyorsa sen zamana uy!’’ derdi. Yeni nesli samimiyetle anla maya çalışıyorum. Bence okusunlar da nasıl okurlarsa okusunlar. Hatta okuyacak vakitleri yoksa, kitapların kayıt edildiği cd’leri de dinleyebilirler.

Yazmak için okumak gerektiğini biliyoruz, siz de “okumak arabayla yolda giderken benzin almaktır' diyorsunuz, insan okurken çok fazla etkilenebiliyor ya, yani yazarken özgün kalmak sizce neye bağlı?

Benzemekten hatta bir süre taklit bile etmekten korkmamalıyız. Sizden önceki ustaların ne yazdığı, nasıl yazdığı çok önemli... Sizin farklılığınız bir süre sonra zaten kendini gösterecektir, hak ediyorsanız eğer.

Oyunculuğa tesadüf başladığınızı röportajlarınızda bahsediyorsunuz ve önümüzdeki aylar içinde yönetmenlik yapacağınızı da biliyoruz (Fındıktan Sonra belgeseli dışında) sanırım Nasipse Adayız kitabınızı sinemaya uyarlama yapacaksınız değil mi?

Evet, şu an ön hazırlıkları sürüyor. Temmuz 2018’de sette olacağım inşallah.

HERKESİN HİKAYESİ ÇOK KIYMETLİ

Çok ödüllü başarılı bir oyuncusunuz, çok iyi bir doktorsunuz, çok okunan bir yazarsınız kısaca on parmağınızda on marifet oyunculuğu da bu işin eğitimini almamış biri olarak çok başarılı bir şekilde yapıyorsunuz… Bu başarıyı çok çalışmak dışında neye bağlıyorsunuz?

“Çok çalışmaya bağlıyorum' diyecektim, cevabımı aldın elimden! Belki şunları ekleyebilirim: Ayrıntıları fark etmek, detayların peşine düşmek, dikkatli bir gözlem, sokağın içinde olmak, herkesin hikayesinin çok kıymetli olduğunu unutmamak, çok okumak ve seyretmek…

Oynadığınız filmler arasında benim en etkilendiğim filminiz, 'Küf’ belki ağır ve etkileyici bir konusu var belki ondan (kayıp bir evlat) siz en çok hangi filminizden etkilendiniz?

Küf çok ağır ve etkileyici bir hikayesi olmasının yanı sıra benim ilk başrolümdü diyebilirim. Filmin hemen her karesinde vardım. Yönetmenimiz Ali Aydın’ın da ilk filmiydi. Çok etkilendiğim bir filmdi, elbette. Ama oyunculuk performansı açısından kendimden en memnun olduğum film Tayfun Pirselimoğlu’nun "Ben O Değilim' filmidir.

ÖNCE KENDİMİZİ KURTARALIM

Bir de son olarak insan duyarlılığıyla yaşayan biri olarak memleketin gidişatının pek de iç açıcı olmadığını biliyoruz bu konuda bizi ne kurtarır size göre?

Önce kendimizi kurtararak başlamalıyız işe. Bunu becerirsek başkalarına da yardım etmeye başlamışız demektir. Tarkovski’nin sözlerini hatırladım: “Modern insanın büyüklüğü karşı çıkmasında yatar. Şimdi zaman, olağanüstü bireysel cesaret, bireysel fedakarlık gösterme zamanı, veba illeti kol gezerken ziyafet verme zamanı yani. Ancak kendini kurtarabildiğinde diğerlerini kurtarabilirsin…'

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu