Özel Haber

Özel Haber Haberleri

“Kalite, tesadüf değildir'

14.02.2018 10:41

Tolga ALCA

Müziğin evrensel boyutu artık tartışma konusu değil. Farklı bir kıtada yapılmış bir müziğin, bir başka kıtada yaşan bir kişiyi duygulandırabilme gerçeği, bu sanat dalını ayrı bir yere koyuyor. Bu anlayışla hareket eden ve Ankara’da farklı bir konsept oluşturan Ankara Balkan Orkestrası, müziğin estetiğine dair farklı bir oluşum sergiliyor. Bu oluşumun mimarlığını yaparak dikkatleri çeken Şakir Ortakçı, başarılarının sırrını Başkent Gazetesi’ne anlattı.  

Böyle bir ekip kurma fikri nereden çıktı?

Yaklaşık 30 yıldır müzisyenlik yapmaktayım. Akordeon sanatçısıyım. Akordeon, Balkan müziklerinin vazgeçilmez bir enstrümanıdır. Aynı zamanda Balkan müziğinin duayenlerinden Goran Bregoviç hayranıyım. Yaptığı müzikler çok eğlenceli olduğu kadar, duygu yüklü. Kendisi gibi dünyaya daha açılamasak da Türkiye’de onun gibi müzik yapabilmek gibi bir hayalim vardı. Bu etkileşim, beni böyle bir grup oluşturmaya itti diyebilirim.  Aslında geç kalınmış bir proje bu. Farklı farklı gruplarda çalan müzisyen arkadaşlarımızla daha önce bir araya gelebilirdik ama geç olsun güç olmasın diyoruz.   

Ankara Balkan Orkestrasında hangi enstrümanlar var?

Ekibimizde saksafon, trombon, trompet, tuba, akordeon, bariton trampet, asma davul, klarnet gibi enstrümanlar var. Bu enstrümanlar yine Balkan müziğine uygun farklı çalgılarla değişime uğrayabiliyor. Asıl amacımız Balkan müziği yaparken yerli müzik aletlerimize de yer vermek. Aslında Anadolu ile Balkan müziği arasında bir sentez oluşturma gibi de bir gayemiz var. Bunun daha önce girişimleri oldu. Müziğin evrensel boyutlarını düşünecek olursak, birbiriyle çok alakasız gibi görünen farklı müzik tarzlarını bir araya getirip, ortaya da çok güzel bir sentez çıkarabileceğimize inandık.  

Peki bunu tersine çevirecek olursak yerli şarkıları Balkan enstrümanları ile çalmak da farklı bir lezzet oluşturmaz mı?

Kesinlikle oluşturuyor. Zaten Balkan şarkıları ile birlikte Türkçe şarkılarını da repertuarımıza ekledik. Yeri geliyor bir türküyü Balkan bando formatında tekrar düzenleyip, bunu insanların beğenisine sunuyoruz.  Sentez dediğimiz nokta da zaten burada başlıyor.

Ankaralılar yaptığınız işleri nasıl değerlendiriyor?

Ankara’da yapmış olduğumuz ilk konserden bu güne kadar insanların ilgisi giderek artmış duruma geldi. Bunu da şöyle gösterebiliriz, ilk başta 5 kişilik bir oluşum içinde olan grubumuzdaki müzisyen sayısı şu an 15’e ulaştı. Bir Ankaralı olarak ilk etapta bu tarzı Ankaralılara sevdirmek istedik. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, bu güne kadar bir defa bile olumsuz eleştiri almadık. Yaptığınız işe saygı duyarsanız, insanlar da size saygı duyar. Kaliteli bir iş çıkarmak asla tesadüf değildir. Bunu bildiğimiz için mümkün mertebe çok fazla prova almaya çalışıyoruz.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

İlk hedefimiz Balkan müziğinin bu farklı oluşumunu insanlara tanıtmak. Müziğin dili, dini, ırkının olmadığını, evrensel olduğunu herkese anlatmak istiyoruz. Bu bağlamda yaptığımız müziği yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da sergilemek gibi bir amacımız var. Şu an bir sponsorumuz olmadığı için bu işin maliyetini kendimiz üstlenemiyoruz. Gerekli kaynakları bulursak tüm dünyaya açılmak istiyoruz.

Peki, şu an Türkiye’de nerelerde sahne alıyorsunuz?

Türkiye’de nereden teklif alırsak orada sahne alıyoruz. Kesinlikle bölge ve mekân ayrımımız yok. Genelde festival, kurumsal etkinler, açılışlar, AVM ve düğünlerden teklifler alıyoruz.  Kalabalık bir grup olduğumuz için sabit sahne alabileceğimiz mekânlara maddi yönden ağır geliyoruz. Bu yüzden sahnesi olan mekânlarda tek seferlik performanslar sergiliyoruz. Ankaralı bir ekip olduğumuz için konserlerimiz burada daha çok oluyor. Bizim tek derdimiz bu müziği bir kişiye daha sevdirmek. O bir kişiyi nerede kazanacağımızın bizim için bir önemi yok. 

Ekibiniz görsel olarak da çok güzel görünüyor. Bu kıyafetleri giymek sizin tercihiniz mi, yoksa sizden böyle bir beklenti mi var?

Tamamen bizim tercihimiz. Kimsenin bize böyle bir dayatması olmadı, olmamalı da. Kıyafetlerin tasarımını kendim yapıyorum. Bundan da oldukça zevk alıyorum. Biliyorsunuz müzik insanın duygularına seslenen bir sanat dalıdır. Böyle bir misyonu üstlenirken insanların gözlerine de hitap etmek gerekir. Konserlerde farklı bir tarz ile yapmış olduğumuz müzik ziyafetini aynı zamanda görsel bir şölene çevirmeye çalışıyoruz. Böyle olunca insanların ilgisi daha da artıyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

TESK'ten "gıdada KDV farklılığı giderilmesi" talebi

Asayiş

Nallıhan'da elektrik çarpan genç hayatını kaybetti 

Genel

Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişimi

Kültür-Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de