Gündem

Gündem Haberleri

'Jeotermal seralar'ın domatesine büyük ilgi

12.11.2017 14:31

Türkiye'nin önde gelen jeotermal merkezlerinden Kütahya'nın Simav ilçesinde tozlaşmanın Bombus arısıyla sağlandığı, jeotermal ile ısıtılan seralarda yetiştirilen organik domatesler, özellikle büyük şehirlerde büyük ilgi görüyor.

Simav'da konut ve kamu binalarının ısıtılmasında kullanılan jeotermal su, yaklaşık 400 dekar alanda kurulu 130 civarında seranın ısıtılmasında da kullanılıyor. Seralarda üretilen domatesler, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak tüketiciye sunulmak üzere büyük şehirlere gönderiliyor.

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuyu sıcaklığı 140 dereceyi bulan termal suyla 1992 yılından beri ilçeye temiz, konforlu ve ucuz ısınma imkanının sağladıklarını hatırlattı. 

"Kesinlikle hormon kullanılmıyor"

Jeotermal seralarda üretilen domateslerin, normal seralarda üretilenlerden göre çok farklı olduğunu vurgulayan Özkan, "Kesinlikle hormon kullanılmıyor. Bombus arısı ile döllenme sağlanıyor. Ürünlerimizi, iriliği, rengi, aroması, dayanıklılığı ve kendine özgü lezzetiyle ülkemizde üretilen diğer domateslerden çok daha güzel. Toptancılar bu domateslere büyük ilgi gösteriyor. Üretilen domatesler toptancıya 2,70 ile 3 lira arasında satılıyor." ifadelerini kullandı.

İstanbul, Ankara ve İzmir'e gönderiliyor

Özkan, jeotermal sayesinde bölgede yılın 12 ayı domates üretimi yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Eynal Kaplıcaları bölgemizdeki 130 civarında serada yılda yaklaşık 8 bin ton domates üretiliyor. İç pazara ancak yeten domatesler, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük illere gönderiliyor. Buralardaki talepleri ancak karşılayabiliyoruz. Topraklı seracılıkta verim düştüğü için topraksız üretime geçmeye başladık. Bundan sonraki süreçte modern seracılığa geçmeyi hedefliyoruz. Belediye olarak seracılık yapmaları konusunda vatandaşlarımızı yönlendiriyoruz. Devletimizin sunduğu teşviklerden yararlanmalarını istiyoruz. Biz Simav Belediyesi olarak her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Gelecekteki hedefimiz rekolteyi artırarak dış pazara açılmak istiyoruz." 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

“Halkın can ve mal güvenliği tehlikede!”

Asayiş

Ankara'da terör örgütünün propagandasını yapan 11 kişiye gözaltı 

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor