Gündem

Gündem Haberleri

İstiklal Marşı’nın kabulüne 97’inci yılında anma

14.03.2018 10:33

0

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Gazi Üniversitesi (GÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği, "İstiklal Marşı'nın kabulünün 97’inci yılı" konulu konferans gerçekleştirildi. Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen konferansta Prof. Dr. Cemal Kurnaz, toplumların varlıklarını sürdürebilmesi için milli hafızaya sahip olmasına dikkat çekti. Kurnaz, tarihimiz ile geçmişimize herkesin sahip çıkmakla yükümlü olduğuna vurgu yaptı. Mehmet Akif Ersoy’un 28 Nisan 1920’de Ankara’ya geldiğini ve Kurtuluş Savaşına destek vermek için çeşitli illerde toplantılar düzenlediğini hatırlatan Kurnaz, Akif’in İstiklal Marşını yazdığında henüz ortada zafer olmadığını ve her tarafın zifiri karanlık olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Henüz Kurtuluş Savaşının başındaydık. Hiçbir şey belli değildi. Ancak iman adamı olan Akif, hiçbir zaman Allah’ın rahmetinden ümidini kesmedi. Paltosu bile olmayan ve kendisine verilmek istenen ödülü kabul etmeyen prensip sahibi Akif, İstiklal Marşını kahraman ordumuza ithaf etmiştir.'

Kurnaz, Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra kendisine İstiklal Marşındaki mısralarında zaferden nasıl emin olduğunu soranlara Akif’in, “Başımızdaki Mustafa Kemal’i kim görse zaten zafere inanırdı' şeklinde yanıtladığını anımsattı. Akif’i ışığımız, vicdanımız ve ümit kaynağımız olarak değerlendiren Kurnaz, Türkiye’nin geçmişte çok zor şartlarda kurulduğuna dikkat çekerek gençlere ülkelerine sahip çıkmalarını ve Akif’in en önemli eseri olan Safahat’ı okumaları tavsiyesinde bulundu. GÜ Rektörü Uslan, öğrencilerle birlikte İstiklal Marşı’nın on kıtasını okudu Konferansa katılan Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan, Cemal Kurnaz’ın duygu yüklü konuşmasına teşekkür ederek sözlerine başladı ve Akif’in İstiklal Marşını konakladığı Tacettin Dergahı’nda kaleme aldığını anımsatarak, “Bir akşam merhum Akif’e yazmak için ilham geliyor. Yazmak için kalem arıyor ama kalem yok.

Bulduğu bir çiviyle İstiklal Marşının bazı mısralarını Tacettin Dergahının duvarlarına kazıyor. Ümidimiz o dur ki Gazi’nin bu gençliği İstiklal Marşını yüreklerinin en derinliğine kazıyacak. Bu duyguyla bu yürekle vatana millete hizmet edecektir diye umut ediyorum' ifadelerini kullandı. Türkiye’nin o günlerden bu günlere geldiğini ve çok yol aldığını vurgulayan Uslan, “Ülkemiz bugün kendi ürettiği savunmasıyla Afrin’de Zeytin Dalı Harekatında zafere adım adım yürüyen bir milletin çocukları. Sizleri seviyoruz.' diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"