Gündem

Gündem Haberleri

İşsizlik şimdilik durağan

10.01.2018 11:31

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) Araştırmacısı Pınar Kaynak, işsizlik verilerinde Eylül-2017 döneminde gözlenen durağanlığın devam etmesini beklediklerini ifade ederek, “Eylül döneminde ihracat yüzde 11 oranında azalırken, yatırım malları ithalatı yüzde 5 oranında düştü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise Eylül dönemi itibariyle 0,8 puan arttı. Bu göstergelerin Ekim dönemi işsizlik verilerinin kabaca sabit kalmasını ima ettiğini düşünüyoruz' değerlendirmesinde bulundu. SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan gözetiminde; araştırmacı Pınar Kaynak TÜİK verilerince açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına dair tahminlerini; bu verilerin kendi geçmiş değerleri ile GSYH ve Sanayi Üretim Endeksi’nin (SÜE) geçmiş değerlerini kullanarak gerçekleştirdi. SPM, Ocak-2018 “Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri' çalışmasının sonuçlarını açıklarken, Ekim-2017 dönemine ait 15 Ocak’ta ilan edilecek işsizlik oranı tahminini de kamuoyuyla paylaştı. SPM, 15 Ocak’ta açıklanacak Ekim dönemi tarım dışı işsizlik oranının 0,2 puan azalarak yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise 0,3 puan azalarak yüzde 12,4’e ineceğini tahmin etti. İstihdam oranının 0,4 puan azalarak yüzde 47,5 düzeyinde gerçekleşeceğini bildiren SPM, sanayi istihdamının ise ufak bir artışla 5 milyon 438 bin kişiye çıkmasını bekliyor. Geçen ayki bültende işsizlik verilerinde azalma bekledikleri anımsatılan SPM çalışmasında; 15 Aralık tarihinde açıklanan Eylül 2017 dönemi işsizlik oranlarının -beklentileriyle bire bir örtüşmemekle beraber- frenlediği ve hem genel hem de tarım dışı iş- sizlik oranının sabit kalarak sırasıyla yüzde 10,6 ve yüzde 12,8 olarak açıklandığı bildirildi.

EYLÜL’DE İHRACAT AZALDI

Çalışmanın sonuç bölümünde Ekim-2017 dönemi işsizlik tahminine yönelik olarak ise şöyle denildi: “İşsizlik verilerinde Eylül döneminde gözlediğimiz durağanlığın devam etmesi beklenmelidir. Eylül döneminde ihracat yüzde 11 oranında azalırken, yatırım malları ithalatı yüzde 5 oranında azalmıştır. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise Eylül dönemi itibariyle 0,8 puan artmıştır. Bu göstergelerin Ekim dönemi işsizlik verilerinin kabaca sabit kalmasını ima ettiğini düşünüyoruz. Nitekim yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir.' İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'nın (KKO), Eylül döneminde geçen yılın aynı ayına göre 2,4 puan artarak yüzde 79 seviyesine çıktığı belirtilen çalışmada, bu rakamın Ağustos dönemi imalat sanayi KKO seviyesinden 0,2 puan yüksek olduğu vurgulandı. Eylül 2017’de yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranının bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 82,7 düzeyine indiği, yine aynı dönemde tüketim malları imalatındaki KKO’nın yüzde 73,3’ten yüzde 75’e çıktığı, ara malları imalatındaki KKO’nın ise yüzde 79,9’dan yüzde 79,4’e indiği anlatılan çalışmada “Dolayısıyla, tüketim malları KKO’ndaki artışın, yatırım malları KKO’ndaki azalmanın devam ettiği görülürken, ara malları KKO’ndaki artış eğiliminin yerini azalma eğilimine bıraktığı görülmektedir' değerlendirmesinde bulunuldu.

“İŞSİZLİKTE ARTIŞ EĞİLİMİ OLABİLİR'

SPM çalışmasında TÜİK’nun Eylül 2017 genel işsizlik oranını yüzde 10,6 olarak açıkladığı ifade edilerek, bu oranın bir önceki yılın aynı döneminden 0,7 puan düşük; Ağustos dönemi işsizlik oranıyla aynı olduğu kaydedildi. İşsiz sayısının ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında azaldığı, genel işsizlik oranına paralel olarak tarım dışı işsizlik oranının da Ağustos dönemine göre sabit kaldığı ve yüzde 12,8 oranında seyrettiği bildirildi. Bu oranın bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan düşük olduğu ve dolayısıyla iş- sizlik oranlarında durağanlık görüldüğü anlatıldı. Ancak SPM, uzun vadeli bakıldığında genel işsizlik oranı ve tarım dışı işsizlik oranının 'Kasım 2012’den bu yana süregelen artış eğilimini sürdürdüğünü’ tekrar vurguladı. SPM’nin Eylül-2017 işgücü verilerine dair diğer değerlendirmeleri ise şöyle:

* Eylül döneminde işgücü, Ağustos dönemine göre yüzde 0,1 oranında daralmış ve 32 milyon 215 bin kişi olarak açıklanmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,6 oranında bir artış görülmektedir. Bu da 1 milyon 128 bin kişinin daha işgücüne katıldığını göstermektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü bir önceki döneme göre 145 bin kişi artarak 31 milyon 899 bin kişi seviyesine çıkmıştır. Bu da bir önceki döneme göre yüzde 0,4 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,7 oranında bir genişleme olduğuna işaret etmektedir.

* Eylül 2017 toplam işgücüne katılım oranı (İKO) yüzde 53,6 olarak açıklanmıştır. Bu oran Ağustos dönemine göre 0,1 puan düşükken, geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puanlık bir artış olduğunu göstermektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılım oranı, Ağustos dönemine göre 0,1 puan artmış ve yüzde 53,1 seviyesinde seyretmiştir. Bu oran geçen yılın aynı döneminden 0,9 puan yüksektir.

* Eylül 2017’de imalat sektöründe istihdam bir önceki döneme göre 9 bin kişi azalarak 4 milyon 989 bin seviyesine düşerken, madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde toplam istihdam 7 bin kişi azalmıştır. Bu değişimlere binaen sanayi sektörü istihdamında Ağustos dönemine göre 16 bin kişilik bir azalma meydana gelmiştir. Yıllık bazda hem imalat sektöründeki 98 bin, hem de madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektöründe meydana gelen 63 bin kişilik artışa mukabil, sanayi istihdamı yıllık olarak 161 bin kişi artmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz