Özel Haber

Özel Haber Haberleri

İşine aşık kalaycı

08.01.2018 11:19

Tolga ALCA

Beypazarı Geyikpınarı köyünde 1954 yılında doğan Mustafa Tanrıseven, 1965 yılında başladığı kalaycılık mesleğini hala devam ettiriyor. Kendisi gibi kalaycı ustası olan Ahmet Yakut’un yanında çırak olarak başlayan Tanrıseven, 1975 yılında askerden gelince Beypazarı’nda kendi dükkânını açtı. 42 yıl kendi dükkânında çalışıp, çıraklık ile birlikte 50 yıldır bu mesleği icra etti.

BU İŞİ YAPAN ESNAF KALMADI

Önceki dönemlerde siparişlere yetişemediğini, şu an ise geçmişe nazaran işlerinin azaldığını söyleyen Mustafa Tanrıseven, mesleğiyle ilgili sorunları şöyle sıraladı: “Eskiden Mayıs ayında koyunlar kuzulamaya başladığı zaman, harman sonuna kadar çuval çuval kap gelirdi. Siparişlere yetişemediğim zamanlar olurdu. Hiç boş vaktim olmazdı. O dönemlerde kırsal yerlerde yaşayan insanlar kap kacakları eskidiği zaman hemen yenisini almazdı. Kalaylatıldığı zaman zaten ilk günkü gibi olurdu. Şu anda böyle bir gelenek kalmadı. Neredeyse hiç kimse gelmiyor. Bu meslek bitmiş durumda. Bu işi yapan fazla esnaf kalmadığından şöyle böyle idare ediyoruz.'

DEĞERİNİ BİLEN GETİRİYOR

Bu mesleği yaşatmaya çalışırken 'eski insanların’ hala kendisini desteklediğini ve kap kacaklarını kalaylatmak için yıllardır kendisine geldiklerini söyleyen Tanrıseven, şu değerlendirmeyi yaptı: “Şu an yine eski insanlar yaptığımız işin değerini bildiği için kaplarını getirmeye devam ediyor. Koyunu, ineği olanlar sağım zamanında hala kaplarını kalaylattırıyor. Yine arada tava, tencere, süt, pekmez tavası getirenler de oluyor. Hem sağlık açısından hem de bana destek olmak için bunu yaptıklarını düşünüyorum. Onlar sayesinde şu an ayakta kalabiliyorum.'

ÇOCUĞU BİLE İLGİLENMİYOR

Şu an Beypazarı’nda kendisinden başka iki kişinin hala bu mesleği devam ettirdiğini söyleyen Tanrıseven, “Biz bu mesleğin son temsilcileriyiz. Artık çırak yetiştiremiyoruz. Kendi çocuğum var, onun bile çok fazla ilgisi yok. Yeri gelir bana yardımcı olur. Belki ileride yapmaya devam eder, bilemiyorum' diyerek bu mesleğin artık yok olduğunu ifade etti.

SÜS EŞYASI OLARAK KULLANILIYOR

Kalaycı ustası Mustafa Tanrıseven, şu an kendisine gelen bazı eşyaların evlerde ya da şirketlerde süs eşyası olarak kullanıldığını söylüyor. Kendisine gelen bazı eşyaların antika olarak kabul edilmiş kaplar olduğunu ve kalaylanan bu eşyaların vitrinlerde yer aldığını söyledi.

TERTEMİZ YAPARIZ

Mustafa usta Başkent Gazetesi vesilesiyle şöyle seslendi: “Bana tencerenizi getirirseniz çok memnun olurum. Tertemiz yaparız, tertemiz veririz. Kabın bakırı çıkarsa insanı zehirler ama kalaylarsan sağlıklı bir şekilde ilk günkü gibi yemeğini sütünü pişirsin, hiçbir şey olmaz.' Kalaycılık mesleği 2012 yılından bu yana vergiden muaf olan mesleklerden birisi. Bu meslekler arasında ayakkabı tamirciliği, semercilik, bastonculuk, ağaç oymacılığı, bakırcılık gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz