Gündem

Gündem Haberleri

İnternet daha hızlı ve kesintisiz olacak

17.04.2018 10:41

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Türkiye’de İnternetin 25. Yılı Etkinliği’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan hızlı, kesintisiz ve güvenli hizmet sunabilmek için titizlikle çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Sayan, “Bundan 25 yıl önce ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatılan bir 'araştırma projesi’ çatısı altında ülkemizin de bir ucundan bağlandığı internet, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kabına sığamadı. İnternet, bugün sadece bir “proje' olmaktan çıkıp sosyal ve ekonomik hayatımızda hemen her alana girmiş, kalkınma ve büyümenin temel altyapılarından birisi haline gelmiş, neredeyse ekmek-su gibi temel ihtiyaçlarımızın arasına girmiştir. Hatta bazı ülkelerde İnternet’e erişim, temel insan haklarından birisi gibi kabul görmektedir' diye konuştu. Türkiye’deki gelişim sürecinde internet kullanan kişi sayısının 25 yılda 54,3 milyon kişiye ulaştığını belirten Sayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 4 milyarı geçti ve her gün tahminen 1,5 milyon kişi internete ilk kez giriyor. İnternetin yıllar içindeki gelişimi rakamlarla ifade edecek olursak; 2008 yılında 6 milyon civarında olan geniş bant internet abonesi, 2017 yılı sonu itibarıyla 68,9 milyona ulaştı. 2009 yılı Temmuz ayında kullanılmaya başlanan mobil geniş bant hizmetinde, mobil bilgisayardan ve cepten internet abone sayısı 2017 yılı sonu itibariyle 57 milyona yaklaştı. 2017 yılında da internet abone sayısındaki genel artış eğilimi devam etmiş ve toplam internet abone sayısının yıllık artış oranı %10,6 olarak gerçekleşti.' Ülkemizde 1 Nisan 2016 yılında kullanılmaya başlanan 4.5G hizmetinden bahseden Sayan, “5G’yi de ilk kullanan ülkelerden birisi olmak için de kamu-üniversite-özel sektör iş birliği ile çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.' dedi.

TEKNOLOJİ TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Bilgi teknolojilerinin baş döndürücü bir hızla değiştiğine dikkat çeken Sayan, “Topluma bilinçli internet kullanımı için çeşitli eğitim projeleri üretilmektedir. BTK olarak biz de yaptığımız çalışmalarla gençlere teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir konumda olmaları için eğitimler ve destekler vermekteyiz. Yakın tarihimizde yaşanan tüm güçlüklere rağmen internet kullanım trendleri sevindirici bir şekilde hep artış yönünde ilerliyor. Fakat önümüzde aşmamız gereken sorunlar bulunuyor. Hem ülkemiz içinde bölgeler, cinsiyetler ve sosyo-ekonomik gruplar arasında hem de ülkemiz ile diğer gelişmiş ülkeler arasında “Digital Divide-Sayısal Uçurum' hala bir sorun olarak karşımızda duruyor' şeklinde konuştu. İnternetin içine doğan ve “dijital natives' olarak adlandırılan nesil için internetin adeta bir yaşam biçimi haline geldiğine dikkat çeken Sayan, “Tam da bu noktada BTK olarak bize düşen önemli görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. Yerli ve milli ürünlerin artması için özellikle 5G’yi ilk kullanan ülkelerden biri olabilmek için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak, bugün burada olan ilgili kamu temsilcileri, üniversiteler, sektör temsilcileri ile var gücümüzle çalışıyoruz.' değerlendirmesi yaptı.

 “NİC.TR' YÖNETİMİ İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

 Sayan “.tr' yönetimini yürütmekte olan ODTÜ “nic.tr' ile “.tr' alan adları yönetiminin BTK ve ODTÜ işbirliğinde yürütülmesi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. İnternetin hızlı ve kesintisiz olması kadar güvenliğini sağ- lamanın da BTK’nın öncelikleri arasında olduğunun altını çizen Sayan, yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: “Kurumumuzun bünyesinde faaliyet göstermekte olan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) koordinasyonunda ulusal siber güvenliğimizin sağlanması için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Ayrıca, internet kullanıcılarının yasadışı içeriklerden korunması ve bilinçli kullanıcılar haline gelmeleri için de farkındalık arttırmaya yönelik çalışmalarımız, çocuklara ve ailelere yönelik eğitim faaliyetlerimiz var.

Hatta şu anda “Uluslararası Çocuk ve Bilgi Güvenliği Kongresi' Kurumumuzun ev sahipliğinde devam ediyor.' Sayan, “İnşallah önümüzdeki birkaç ay içinde süreci tamamlayacak ve “.tr' alan adı yönetimi için ODTÜ ile iş birliği içinde alan adları sektörümüzü daha da iyiye taşıma ortak gayesi ile çalışmalara başlayacağız.' bilgisini verdi. Sayan, “25 yıl önce ülkemizin internete bağlanması projesinde çalışan, ODTÜ ve TÜBİTAK’ın emektar çalı- şanlarını bilgi teknolojileri tarihimizin isimsiz kahramanları olarak nitelendiriyor, kendilerine bu vesileyle katkılarından dolayı teşekkür ediyorum' diye konuştu. ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök internetin önemine değinerek, İnternetle mesleklerin yapısı, insanların yaşamı ciddi anlamda değişmiştir. Uzaktan eğitim, e-devlet, e-ticaret gibi uygulamlar da yaşamımızın bir parçası olmuştur. İnternetin ülkemize girmesine de öncü olan üniversitemiz bunu gururunu yaşamaktadır." dedi. Etkinliğe “nic.tr' Alan Adı Yöneticisi Atilla Özgit, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, RTÜK Üyesi Taha Yücel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte konuşmaların ardından internetin ülkemize nasıl ve kimler tarafından getirildiğini, ilk yıllarından gü- nümüze kadar yaşadığı değişimleri anlatan bir belgesel gösterildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

TESK'ten "gıdada KDV farklılığı giderilmesi" talebi

Asayiş

Nallıhan'da elektrik çarpan genç hayatını kaybetti 

Genel

Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişimi

Kültür-Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de