Özel Haber

Özel Haber Haberleri

“Fizyoterapistler masör değildir'

11.01.2018 11:26

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

Aydın, Türkiye’de fizyoterapistlerin işlerinin geçmişe göre zorlaştığını belirterek, “Eskiden bu alanda iş bulmak çok kolaydı ama şimdi öyle değil' diye konuştu. Aydın, fizyoterapistlerin meslekle ilgili sıkıntılarını ve taleplerini Başkent’e anlattı.

? Fizyoterapi tam olarak nedir?

Fizyoterapi teşhisi konmuş rahatsızlıkların fizik tedavi kapsamında düzeltilmesidir. Bir fizyoterapist teşhisi konup gelmiş hastaların ağrılarının giderilmesi, zayıf kaslarının güçlenmesi için egzersizler verir. Bel boyun fıtıkları sırt ağrılarını tedavi eder. Ameliyat sonrası rehabilite eder. Kaslarını güçlendirir. Vücuttaki skolyoz ve benzeri yanlış duruştan kaynaklı durumlarda hastaya egzersiz ve doğru duruşun kazandırılmasını sağlar. Vurma, çarpma ve kaza sonrası oluşan ortopedik durumları tedavi eder. Vücudunun bir kısmında beyin kanaması sonucu felç kalmış olan hastayı rehabilite eder. Kaslarını güçlendirir. MS, parkinson, romatizma gibi hastalıkları olanlara egzersiz verir.

? Fizyoterapiyi destekleyen ne gibi eğitimler var?

Bu alanda çok fazla eğitim var. Fizyoterapide insanları hem psikolojik hem de fizyolojik olarak tedavi etme süreci var. Çünkü insanlar herhangi fizyolojik bir tedavi için de öncelikle psikolojik olarak buna hazır olmaları gerek. Bu nedenle ben sonradan akupunktur, hacamat, sülük beslenme eğitimi, bioenerji eğitimi, masaj eğitimi, refleksoloji, Amerikan ve Alman manuel terapi tekniklerini öğrendim. Bu tekniklerle de hastalarımda çok güzel sonuçlar alıyorum.

? Fizyoterapist olmak için tıp fakültesi mi okumak gerekiyor?

Fizyoterapist olmak için üniversitelerin tıp fakültesi bölümünden değil, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Mesela ben de Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden 2003 yılında mezun oldum. On beş yıldır özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerin fizik tedavi bölümlerinde çalıştım. Fizyoterapist yetiştiren okullar hazırlıkla beraber beş yıl sürüyor.

KIYMETİ BİLİNMİYOR

 ? Türkiye’de fizyoterapist olmanın zorlukları neler?

Fizyoterapist olmak oldukça zor bir durum. Yüksek puanlar alınarak okunan ve çok olan bu bölüm maalesef mezun olunca hayal kırıklığıyla son buluyor. Bizim zamanımızda 1990’lı yıllarda bir tek Hacettepe Üniversitesi vardı ve işe girmek zor değildi. Şimdi 80 özel üniversite açıldı ve maaşlar çok düştü şu an herkes fizik tedavi danışmanlık merkezi açıyor. Yeni mezunlar işsiz, çalışanlar ise mutsuz. Türkiye’de maalesef fizyoterapistin kıymeti bilinmiyor. Hastanelerde eskiden sadece fizyoterapistler ve doktorlar tedaviyi yapardı. Şimdiyse acil tıp teknikerleri hemşire ve iki yıllık mezunlardan olan teknikerler yapıyorlar. Eski tekniklerle hasta tedavi ediliyor. Yeni tekniklerin çoğunu mezun olduktan sonra tek tek öğrenmek durumunda kalıyoruz ancak bu eğitimlerin de okulda verilmesi gerek.

? Fizyoterapiyle ilgili geri dönüşler nasıl oluyor?

Ankara’da özel bir klinikte hastalarımı alıyorum. Hastanede aldıkları 30 seans fizik tedaviden çok daha faydalı ve verimli şekilde birkaç seansta iyileştirebiliyoruz. Sonuçlarımız çok güzel.

? Halkımızın fizyoterapiye yaklaşımı ve bakış açısı nasıl?

 Fizyoterapiye halkımızın bakış açısı hastanelerde farklıdır bize özel seansa geldiğinde farklıdır. Hastanede 30 gün alır fizik tedavi iyileşmezse de biraz rahatlamış olduğunu söyler. Fakat özel seansa gelip para verdiğinde bir iki seans gelip tamamen iyileşmek ister. Hemen iyileşmezse de devam etmez. Halbuki tedavi en az 5 veya 7 seansta gerçekleşir. Halkın fizik tedavi anlayışı ile sizi masör gibi görmesi ve bu mesleği tam olarak tanımamasından kaynaklanan sıkıntılar da var.

? Fizyoterapide size göre başarının sırrı nedir?

Fizyoterapide başarının sırrı, bilginin doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmasıyla gerçekleşir. Bir de başarı için her meslekte olduğu gibi kişisel gelişim de önemli. Biz fizyoterapistler 5 yıl okuduktan sonra birçok mesleki kurslara gidip kendimizi geliştiriyoruz. Bu konular daha önce de belirttiğim gibi refleksoloji-masaj-osteopati-kinezyo bant eğitimi-manuel terapi eğitimleri-yogaplates-akupunktur-hacamat ve sülük biz bu eğitimlere ciddi yatırımlar yapıyoruz.

GEREKEN ÖNEM VERİLMELİ

? Yurt dışı ile bu mesleği kıyasladığınızda nasıl bir gözlem yaparsınız?

Türkiye’de malesef bir fizyoterapistin doktor olmaksızın tedavi yapmasına izin yoktur. Yabancı çoğu ülkede fizyoterapist tek başına tedavi yapabilir ve yer açabilir. Bizde ise daha yeni fizik tedavi danışmanlık merkezi açmasına izin veriyorlar. Türkiye’de fizik tedaviye ve fizyoterapistlere gereken önemin verilmesi ve çok zor olan bu mesleğin daha iyi maaşlarla desteklenmesi gerektiğini düşünüyor ve umut ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz