Gündem

Gündem Haberleri

Fikir, eğitim, para var; girişen yok!

12.01.2018 09:47

Tolga ALCA

Ankara Sheraton Hotel’de düzenlenen Avrupa Girişimcilik Eğitimi Geliştirme Ağı kapsamında, girişimcilik eğitimi ile ilgili en 25 iyi örnek üretilmesi, 85 destek aktivitesine dahil olunması ve üyeliğin 3 yıl boyunca büyütülmesi amaçlandı. Çalıştayla her üye kendi danışma kurulunu oluşturarak girişimcilik ile ilgili durum kritiği ve önerilerini sundu. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkıları ve Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın önderliğinde bu sene ilk defa Türkiye’nin katıldığı Avrupa Girişimcilik Eğitimi Geliştirme Ağı kapsamında Danışma Kurulu Çalıştayı Ankara’da yapıldı. Okullarda girişimciliği teşvik etme adına durum analizi ve öneriler sunulup bir rapor hazırlandı.

EĞİTİM VAR AMA BİLİNÇ OLUŞUYOR MU?

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenen çalıştayda Danışma Kurulları’ndan ortaya çıkan durum tespitleri şöyleydi: “Öğretmenlerimiz özellikle girişimcilikle ilgili eğitimleri alıp, öğrencilerine ders veriyor. Ama burada üzerinde durulması gereken şudur: 'Eğitimi veriyoruz ama bilinci oluşturabiliyor muyuz?’ Ayrıca Milli Eğitim Müfredatı’nda olmasına rağmen girişimcilikle ilgili alınan dersler zorunlu değil. Bu dersin zorunlu olup, uygulama temelinin de güçlü olması gerekmektedir.'

“BİR İTİBAR SORUNU VAR'

Yapılan durum tespitlerinde Türkiye’deki girişimciliğe bakış açısı da şöyle tartışıldı: “Ülkemizde girişimcilik ruhu ya da itibarının zayıf olması bir problem teşkil ediyor. Anne, babalar çocuğunun iş kurmasını iyi bir şey olarak görmüyor. Burada bir itibar sorunu vardır. Fikir, eğitim ve para var ama girişen yok! Ne yazık ki bu topraklarda kimse işbirliği ile ortalıktan yana değil. Bunun en önemli göstergesi, iş dünyasının en büyük iki ortaklığını sorsak kimse cevap veremez. Yapılan eğitimlerin ya da verilen desteklerin etkisinin ne kadar ölçümlendiği de ayrıca önemlidir. Eğitim veya destek alan kişi sayısını biliyoruz ama bunların kaçı girişimci oldu, bilmiyoruz.'Avrupa Girişimcilik Eğitimi Geliştirme Ağı Türkiye Danışma Kurulu Toplantısı’nda; Dünyada Çalışmanın Öncülüğünü Yapan JuniorAchievement Europe CEO’su Caroline Jenner, Milli Eğitim Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer hazır bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz