Gündem

Gündem Haberleri

ENGKAD, Risewise Projesi’ne dahil oldu

14.04.2018 11:07

ENGKAD, Risewise Projesi’ne dahil oldu

Tolga ALCA
Kurulduğu günden itibaren ENGKAD; engelli kadınları ayrımcılık, engelli hakları, toplumsal cinsiyet, kadına karşı şiddet ve şiddet önleme-korunma mekanizmaları hakkında bilgilendiren projeler yapmaya devam ediyor. 2011 yılı Eylül ayında Engelli Kadın Derneği adıyla dernekleşen bu sivil toplum örgütü, merkezi Ankara’da olmasına rağmen ülke genelinde tanınan, engelli kadınlar tarafından kurulmuş ve yine engelli kadınların hakları için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olarak engelli ve engelsiz olarak tüm kadınlara açık oluşuyla göz dolduruyor. Birçok projelerde engelli kadınlar dernek vasıtasıyla hakları konusunda bilgilendirilip, kendi hakları için savunuculuk yapmaları yönünde teşvik ediliyor. ENGKAD, engelli kadına şiddet ile ilgili bir izleme ve raporlama çalışması yü- rütmeye de kesintisiz devam ediyor.

RISEWISE PROJESİ NEDİR?

Ulusal ve uluslararası projeleriyle dikkat çeken ENGKAD, Risewise Projesi ile 6 farklı ülkeden (İtalya, İsveç, Portekiz, İspanya, Türkiye ve Avusturya) 7 üniversite ve 7 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek engelli kadınların bu ülkelerdeki durumunu tespit etmek, politikacılar için öneriler oluşturmak ve akademik yazına engelli kadınlar hakkında bilgi sağlamak için yapılan bir çalışmaya dahil olarak başarılarına devam ediyor.

6 ÜLKEDE ARAŞTIRMA YAPILACAK

 ENGKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası İlişkilerinden Sorumlu İdil Seda Ak, Risewise Projesi’ni şöyle anlattı: “Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı kapsamında desteklenen ve İtalya’daki Cenova Üniversitesi (UniversitàDegliStudiDi Genova) tarafından yönetilen bu projede, Engelli Kadın Derneği sivil toplum kuruluşu olarak, ODTÜ ise üniversite olarak Türkiye’den yer almaktadır. Proje kapsamında engelli kadınların sağlık, eğitim, istihdam ve sosyal yaşama erişimlerinin önündeki engeller 6 farklı ülkede karşılaştırmalı olarak araştırılacak ve çözüm önerileri ile birlikte raporlanacaktır.

7 ÜNİVERSİTE 7 SİVİL TOPLUM KURULUŞU

Yine engelli kadınlara yönelik şiddet vakaları tespit edilecek ve lobi çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca engelli kadınların hayatlarını kolaylaştırabilecek yardımcı teknolojiler üzerine çalışılacaktır. 48 ay sürecek bu proje kapsamında 7 üniversite ve 7 sivil toplum kuruluşuna bağlı akademisyen ve aktivistler kurumlar arası ziyaretler yaparak farklı ülkelerdeki deneyimleri yerinde inceleme fırsatı bulacaklar. Engelli kadınları aktif olarak bu ziyaretlerde yer olmasına olanak sağlayan bu proje engelli kadınların toplum içinde görünürlüğünü arttırdığı gibi engelli kadınların kendi sorunlarını çözmede aktif rol oynamalarını sağlayacaktır.'

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

TESK'ten "gıdada KDV farklılığı giderilmesi" talebi

Asayiş

Nallıhan'da elektrik çarpan genç hayatını kaybetti 

Genel

Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişimi

Kültür-Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Ekonomi

Yener: Ankara'nın yatırımcı çekmesi gerekiyor

Genel

 Yenimahalle Belediyesi'nin milli gururu 

Asayiş

Ankara-Konya yolunda zincirleme kaza 

Ekonomi

“Hakem heyeti sayısı düşürülmemeli”

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de