Gündem

Gündem Haberleri

En ucuz taşınma Ankara'da

04.12.2017 10:22

Aysel KANBER/Baskentgazete.com.tr

Online hizmet sektöründe hizmet veren Armut.com’un evden eve nakliye alanında özelleşmiş yeni girişimi “Rahat Taşın', Türkiye’deki taşınma hareketliliğini gösteren “Türkiye Taşınma Dosyası' adlı raporu yayımladı. Kapsamı ile bir ilk olduğu ifade edilen ve 01.10.2016 - 30.09.2017 tarihleri arasında gerçekleşen 151 bin 79 taşınma talebinin incelenmesiyle oluşan raporda; taşınma maliyetleri, taşınma hareketliliğinin yoğun olduğu il ve ilçeler ile taşınma alışkanlıklarımızla ilgili ilginç sonuçlar yer alıyor.

Mevsimsel dalgalanmaların taşınma hareketliliğini gözle görülür şekilde etkilediğini ortaya çıkaran rapora göre; kış ayları, soğuk havanın da etkisiyle sektörün en durgun dönemiyken, baharda başlayan canlanma, yaz döneminde, okulların kapanması ve memur tayinleriyle zirve noktasına ulaşıyor. Türkiye genelinde gerçekleşen tüm taşınma taleplerine bakıldığında toplam faaliyetlerin üçte biri İstanbul’da gerçekleşirken, İstanbul’u Ankara, İzmir ve Bursa takip ediyor. Ülke nüfusumuzun yüzde 30’dan fazlasının yaşadığı 3 büyük ilimiz ülke genelindeki taşınma hacminin yüzde 58’ini oluşturuyor. Büyüklükler ise nüfusla doğru orantılı sıralanıyor. En büyük payı yüzde 35 ile İstanbul alırken, yüzde 15 ile Ankara’yı yüzde 8 ile İzmir takip ediyor.

3 büyük ilde ev büyüklüğüne göre şehir içi taşınma maliyetlerini inceledikten sonra ulaşılan ortalama fiyatları değerlendiren rapora göre; taşınma ücretleri Ankara’da daha ucuz iken, en çok taşınma hareketliliğinin yaşandığı İstanbul’da hem şehir büyüklüğü hem de köprü geçme maliyetlerinden dolayı Türkiye’nin en pahalı taşınmaları gerçekleşiyor.Ortalama taşınma bedellerinin; 1+1 bir evin için İstanbul’da 779 TL, İzmir’de 673 TL iken, Ankara’da 620 TL; 2+1 bir evin için İstanbul’da bin 70 TL, İzmir’de 921 TL iken, Ankara’da 846 TL; 3+1 bir ev için İstanbul’da bin 445 TL, İzmir’de bin 109 TL iken, Ankara’da 983 TL olduğu görülüyor.

Tercih sahil şeritleri

Rahat Taşın’ın raporuna göre İstanbullular şehirlerarası taşınmalarda en çok kıyı şeridini tercih ediyor. Bu bölgede en çok tercih edilen yer Bodrum olarak kaşımıza çıkıyor. İstanbulluların en çok tercih ettiği iller arasında İzmir, Ankara, Muğla ve Antalya yer alıyor. En çok İstanbul’a göç veren iller ise eğitim ve kurumsal iş fırsatları gibi nedenlerle Ankara ve İzmir olarak öne çıkıyor. Bunu Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor. Ankaralılar İstanbul’da en çok Küçükçekmece’ye taşınırken, İzmirliler Kadıköy’ü tercih ediyor.

Rapora göre İstanbul’da son 1 yılda üçüncü köprünün etrafındaki talepler %54 artış gösterdi. Bu bölgede en çok talep gören ilçe Arnavutköy iken ikinci sırada Sultangazi, üçüncü sırada ise Başakşehir yer alıyor. Bunları Sancaktepe ve Çekmeköy takip ediyor.

Ankara’da Batıkent ve Etimesgut

Rahat Taşın raporuna göre Ankara'da Batıkent ve Etimesgut hızlı bir şekilde gelişiyor. Ancak bu bölgelerdeki binalarda asansörler taşınma için kullanılamadığından taşınmalar genelde modüler asansörlerle gerçekleştiriliyor. Ankaralıların şehirlerarası taşınma tercihleri incelendiğinde ilk sırada İstanbul yer alıyor. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Antalya, Muğla ve Bursa takip ediyor. Taşınma taleplerine göre Ankara’ya evini taşıyarak en çok gelenler ise İstanbullular. Taleplerin önemli bir kısmının devlet çalışanları tayinlerinden kaynaklandığını söylemek mümkün. Ankara’ya en çok göç veren ikinci il İzmir iken, bunu Antalya, Kocaeli ve Bursa takip ediyor.

İzmir’in Karşıyaka’sı

Taşınma talepleri incelendiğinde İzmir’in en popüler ilçesi olarak Karşıyaka öne çıkıyor. Onu sırasıyla Bornova, Buca, Karabağlar ve Konak takip ediyor. İzmir’den taşınanların ilk tercihi İstanbul. Sonrasında Ankara ve Muğla yoğun olarak İzmirlilerin tercih ettiği diğer iller. Taşınma taleplerine göre İzmir’e evini taşıyarak gelenlerin yine büyük çoğunluğunu İstanbullular oluşturuyor. Bunu Ankara, Kocaeli ve Antalya takip ediyor.

Türkiye’de şehiriçi ortalama taşınma mesafesi 8 km iken, şehirlerarasında bu mesafe 472 km oluyor.  Türkiye genelinde taşınma fiyatlarının en uygun olduğu ayın Aralık olduğunu ortaya çıkaran rapora göre bunu, Şubat ve Mart ayları da takip ediyor. En çok taşınma gerçekleşen gün Cumartesi iken, yine en çok Temmuz, Haziran ve Ağustos aylarında taşındığımız ortaya çıkıyor.

Taşınma alışkanlıklarımızı da gün yüzüne çıkaran Türkiye Taşınma Dosyası’na göre; ev taşıma talebinde bulunanların yüzde 53’ü sadece beyaz eşya ve mobilyasının nakliyeciler tarafından paketlenmesini, geri kalan eşyalarını kendileri paketlemek istediğini belirtiyor. Paketlemenin tamamını kendim yaparım diyenlerin oranı yüzde 25. Türkiye Taşınma Dosyası raporunda taşınma taleplerindeki ilginç isteklere de yer veriliyor. Buna göre geçtiğimiz yıl; 913 Çeyiz, 84 Akvaryum, 240 Koşu Bandı, 4 Bilardo Masası, 22 Tekne, 268 Piyano, 422 Kasa taşınmak istendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu

Asayiş

Soma'daki maden faciası davasında cezalar belli oldu

Magazin

Shakira yarın İstanbul'da konser verecek