Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Çocuk istismarında cezai yaptırımlar artıyor

28.02.2018 09:49

Tolga ALCA
Cinsel istismarın önüne geçmek için son günlerde toplumsal anlamda bir dayanışma söz konusu. Bu konudaki cezai yaptırımların arttırılması TBMM’de oluşturulan bir komisyonla masaya yatırıldı. Komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Recep Akdağ, “Cezaların arttırılması konusunda mutabık durumdayız. Ailenin ifşa edilmemesi için de ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda komisyonda mutabık kaldık. Hem aileyi hem de çocuğu koruyacağız' dedi. Cinsel istismar suçlarının şu anki cezai caydırıcılığı, ailelerin bu konudaki sorumluluğu ve istismarın önüne geçmek için yapılması gerekenleri Avukat İpek Çağla Yıldız ile konuştuk.

Son günlerde cinsel istismara yönelik cezai yaptırımların arttırılması konuşuluyor. Size göre bu şekilde cinsel istismarın önüne geçilebilinir mi?

Öncelikle cinsel istismarın tanımını yapmak gerekiyor. Cinsel istismar suçu, 15 yaşın altında çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarı ve tatmin amacıyla kullanılmasıdır. Çocukların gelecekteki yaşantılarını da derinden etkileyecek bu olumsuz deneyim, bazen gizli kalarak yıllar boyu sürebilir ve bıraktığı hasar çok daha ağır olur. İstismar aile içinde gerçekleştiğinde ensest veya aile içi cinsel istismar olarak adlandırılır. Çocuk istismarına yönelik cezai yaptırımların arttırılması muhakkak, toplumsal düzeyde caydırıcı olacaktır. Ancak, gerçek anlamda caydırıcı yaptırımların olabilmesi adına istismar şüphesinde dahi çocuğu tehdit eden bütün eylemleri içerecek yeni düzenlemelerin getirilmesi şarttır. Zira hiçbir cezai yaptırım çocuk açısından atlatılması neredeyse imkânsız travmaları engelleyemeyeceğinden, burada asıl önemli olan önleyici tedbirlerin uygulanmasıdır.

İSTİSMARIN YÜZDE 70’İNİ KÜÇÜK YAŞ OLUŞTURUYOR

Ülkemizde cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısının orantısal dağılımı nedir?

Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; yüzde 30’unun 2-5, yüzde 40’ının 6-10, yüzde 30’unun ise 11-17 yaş grubunda olduğu görülmektedir. Bir başka deyişle olguların yüzde 70’ini küçük yaş grubu oluşturmaktadır. İstismara maruz kalan çocuklarda kız çocukları, erkek çocuklarına göre 3 kat daha fazla cinsel istismara uğramaktadır.

Şu anki cezai yaptırımlar hangi maddelerde belirtilmiş durumda?

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 103. ve 104. Maddelerinde belirtilmiştir. Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Sarkıntılık suretiyle, yani cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek ceza, basit cinsel istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olamaz. Sarkıntılık düzeyinde kalmış suçun failinin çocuk olması halinde soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdurun, velisinin veya vasisinin şikâyetine bağlıdır.

EVLİLİKTE İLK 5 YIL ÇOK ÖNEMLİ

Sayısal anlamda boşanma oranlarının gün geçtikçe artığını da biliyoruz. Size gelen boşanma davalarının en yaygın gerekçesi ne oluyor?

Son yıllarda araştırmalar boşanmaların büyük kısmının evliliğin ilk 5 yılı içerisinde olduğunu gösteriyor. Bize gelen boşanma davaları da genel olarak evliliğin ilk 5 yılı içerisinde, çiftlerin çok yanlış sebeplerle evlenmesi neticesinde yaşadıkları problemler gerekçesiyle oluyor. Çiftler aileleri uygun gördüğü için, toplum baskısından çekindikleri için, para için, sosyal statü için ve daha pek çok yanlış sebeple evlenmeye karar veriyorlar. Ancak kısa süre sonra hayal ettiklerini karşı tarafta göremediklerinde, birbirlerine karşı psikolojik veya fiziksel şiddete başvuruyorlar. Bu yaklaşımların sonucunda da bir çözüme kavuşamadıkları için boşanma kararı alıyorlar. Burada şöyle sorunlar da yaşanıyor; çiftler arasında boşanma kararının tek taraflı alınması şiddetin boyutunu arttırabiliyor. Kadın cinayetlerinin büyük bölümünü, kadının boşanmak istemesi, kocanın da bunu kabul etmeyip şiddete başvurması oluşturuyor. 

MEDENİ İLETİŞİM ŞEKLİ KORUNMALIDIR

Genç kızların ya da çocukların kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmesini, ailelerin ilgisizliği,  anne-babaların boşanması gibi sebeplere bağlayabilir miyiz?

Her boşanmış aile çocuğunun, kendisine zarar verecek kişilerin etkisi altına girme potansiyelinde olduğunu düşünmüyorum. Ancak boşanma süresince ve sonrasında ebeveynlerin çocukları ile iletişimlerini zedeleyecek hareketlerde bulunması veya anne-babanın, çocuğu diğer ebeveyne karşı doldurmaya çalışması tabi ki çocukta ailesine ve yaşadığı hayata duyduğu güveni zedeleyecektir. Ancak boşanma sonrasında da her iki ebeveyn çocuk için gerektiğinde bir araya gelebildiğini ve medeni bir iletişim düzeyini koruduklarını görmek çocuğun kendisini tekrar güvende hissetmesini sağlayacaktır.

“ONLARLA SAKİNCE KONUŞMALILAR'

Çocuk istismarının önüne geçmek için ailelerin yapması gerekenler nedir?

Çocuklarını dinlemeliler ve çocukların ebeveynleriyle paylaşıma geçebilmesi adına onlarla konuşmaya vakit ayırmalılar. Her ne yaşarlarsa yaşasınlar ebeveynlerine her şeyi anlatabileceklerini ve yardım isteyebileceklerini hissetmeliler. Çocuk eğer bir yere veya birinin yanına gitmek istemiyorsa bu konuda dikkatli olmalılar. Çocuklarının internette ve bilgisayarda nasıl vakit geçirdiğini, internette kimlerle iletişim halinde olduğunu öğrensinler. Tehdit olabileceği düşündükleri durumlarda ise çocuğa tepki gösterip onu kendilerinden uzaklaştırmaktansa, sakince bu konu hakkında konuşsunlar. Son olarak ve en önemlisi hayır demenin çok normal olduğu, kendilerini güvende hissetmedikleri her an çevrelerinden yardım isteyebileceklerini çocuklarına öğretsinler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti