Gündem

Gündem Haberleri

CKD’den Filistin Büyükelçisine ziyaret

13.01.2018 10:18

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

 Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Mustafa’yı ziyarette CKD Genel Sekreteri Şen Yazgan, “Biz Cumhuriyet kadınları olarak başından beri Filistinlilerin, Batı Emperyalizmince uğratıldıkları haksızlığa karşıyız. Biz zulme göz yummayacağız. Trump’un kararına, İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Filistinlileri idam edilebilmesi kararına karşıyız.' dedi.

Yazgan tüm Ortadoğu milletlerinin kardeş olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kan akıtmaya doymayanlar, toplumları birbirlerine düşman edip sonra kenara çekilip seyrediyorlar. Biz Türk toplumu olarak bu oyuna gelmeyeceğiz. Bütün Ortadoğu milletleri kardeşimizdir, komşumuzdur. Yüzlerce yıllık tarihî birlikteliğimiz var. Adına 'Arap Baharı' dedikleri o parçalama projesinin nelere yol açtığını, daha nelere yol açabileceğini çok iyi biliyoruz. Emperyalizmin kanlı ellerini bu ülkelerin, mazlum milletlerin üzerinden çekmesini istiyoruz. Ya Yemen’deki ölüm ve yıkım karşısında insanlık neden susuyor? Ey Ortadoğu, ey Arap ülkeleri şimdiye kadar Batı Emperyalizmi size yıkımdan, sömürüden, zulümden başka ne verdi? Artık uyanın, birbirinize destek olun! Biz Filistin’in, Yemen’in yanındayız. Burada akan her damla gözyaşı içimizi acıtır. Çocuğunu İsrail askerinin elinden kurtarmaya çalışan her ana bizim bacımızdır.'

Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Mustafa da, “Ziyaretiniz bizi çok memnun etti. Tekrar çok teşekkür ederim. Türkiye’de birçok kadın derneği olduğunu biliyoruz ve çalışmalarınızı beğeniyle izliyoruz. Filistin’de de sizler gibi mücadele veren kadınlarımız var. Umarım bizim kuracağımız köprü vasıtasıyla sizler arasında bir çalışma başlatırız. Bu okuduğunuz bildiri kalbimize dokundu. Biliyorum, bunlar çok içten söylemler. Yüz yıldan beri mücadele veren Filistin halkı, sizlerin desteği ile yalnız değil. Dernek olarak Atatürk’ün kızlarısınız. Onun yetiştirdiği nesilsiniz. Mücadele eden Filistin halkı olarak sizin mücadelenizden çok şey öğrendik. Cezayir, Fas ve Mustafa Kemal Atatürk’ten çok ders aldık. Türkiye, İstiklal Savaşı’nda Atatürk’ün davasına inanarak bölünme oyununa gelmedi. Mustafa Kemal Atatürk, bu yüzden örnek alınacak bir liderdir.' diye konuştu.

Bölge ülkelerinden Filistin’in farkı, kadın erkek eşitliğine tam sahip olmamızdır. Hatta şu an aramızda son derece başarılı iki kadın diplomatımız da var. Bu başarılı kadın diplomatlarımız sayesinde Derneğiniz ve ülkemiz kadın kuruluşları arasında köprü kurulacak ve başarılı çalışmalar yürütülecektir.' dedi. Filistin Devleti Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Cumhuriyet Kadınları Derneği Yönetim Kurulu'na ziyaretleri ile ilgili plaket takdim etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti