Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Çılgınca değil bilinçli tüketim

07.04.2018 10:25

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Dilek, Saime ve Erkin Işık 3 kardeş. Sentez Kültür adını verdikleri atölye tarzı mekanlarında dostlarını ağırlıyor, kadınlara ekonomi alanı sağlıyor, geri dönüşüm tasarım sergisiyle hem üretime katkıda bulunuyor, hem de çılgınca tüketime bir karşı duruş sergiliyorlar. Müzisyenlik tarafı da olan bu üç kardeşten Dilek Işık, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu, Saime Işık Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Çağdaş Yunan Dili Edebiyatı mezunu ve yeminli tercüman. Erkin Işık ise Harita Kadastro mezunu, bağlama yapıyor, aynı zamanda beste de yapıyor. Marifetleri bol olan bu üç kardeşle biz de Başkent Gazetesi olarak geri dönüşüm tasarım sergileri ve Sentez Kültür üzerine konuştuk.

Geri Dönüşüm Tasarım Sergisi fikri nasıl oluştu?

Dilek Işık: Hayatım boyunca hep aldım, biriktirdim, takı yaptım, toka yaptım. Çevremizdeki herkes bize kullanmadığı eşyalarını getiriyor, getirmeye devam ediyor. Sergi için kullandığımız malzemelerin hepsi atık malzemeler. Biz onların bize getirdiklerinden kendi kullandıklarımızdan ve atıklardan battaniyeler, yastıklar, süs objeleri aydınlatmalar, takılar insanların kullanacağı birçok eşya yapıyor ve eşyanın ömrünü uzatıyoruz. Biz ticari bir işletmeyiz aslında. Ancak, önceliğimiz insanlar için yararlı olmak çılgınca tüketimden ziyade bilinçli tüketimden yanayız.

Saime Işık: Ekonomiye baktığınızda sürekli bir tüketim pompalanıyor. Biz de buna karşı bir duruşla eşyanın ömrünü uzatmak, kullanım değerini artırmak istiyoruz. Tabi bizim yetiştirilme tarzımız da yaşama bakış açımızı etkiledi. Amaç elde olanı kullanılan başka bir şeye dönüştürmek.

 Yetiştirilme tarzı derken nasıl yani?

 Saime Işık: Şöyle ki biz memur ailesiydik. Memur ailesi olduğumuz için tutumlu olmak zorundaydık. Ablamın ve abimin küçük gelen kıyafetler benim, benim küçülttüğüm giysilerim kardeşimin olurdu, annem hiç bir şeyi ziyan etmez edemezdi. Bu anlamda annem çok marifetli bir kadındır. Halen de öyle.

Dilek Işık: Ben öteden beri atmadan biriktirmeye ve onları değerlendirmeye, dönüştürmeye, örgü yapmaya hep hevesliydim.

Sergide neler var?

 Dilek Işık: Benim yaptığım örgü işleri, atık kumaşlardan yaptığımız yastık gibi çeşitli eşyalar ve arkadaşlarımızın yaptığı ürünler de yer alacak sergide.

Siame Işık: Bugün açılacak olan sergimiz daha çok aydınlatma konsepti üzerine kuruldu. Geri dönüşüm tasarım ürünleri ara ara yaptığımız ürünlerdi. Mesela bu sergide tek yeni yeni olan şey elektrik aksamı, diğerlerinin hepsi kullanılmış eşyalar. Bir de bu çalışmalarımızda daha çok kadınların ürünlerine yer vermeye çalışıyoruz.

KADINLARI GÜÇLENDİRMEK

 Kadınlara pozitif bir ayrıcalık var sanırım?

Dilek Işık: Evet evet aynen. Biz normalde hep kadınlarla çalışıyoruz. Erkin erkek kardeşimiz olduğu için bizimle sadece. Çünkü kadını güçlendirmek adına kadınlarla birlikte olmayı kadına destek vermeyi tercih ediyoruz. Bizimle birlikte çalışan kadın arkadaşlarımızla, işini iyi yapamasa bile, iyi niyetli olduğu takdirde gitmek isteyene kadar burada birlikte çalışıyoruz. Mesela Betül Doğan ve Hanim Kurumlu bizimle çalışan değerli arkadaşlarımızdan.

Saime Işık: Biz burada müzik yapıyoruz, çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Burası kadınların da birlikte olabileceği dayanışma içinde çalışıp yaşayabileceği bir yer.

Sentez Kültür de sanırım başka mekanlardan biraz daha farklı başka bir duruşu var ne dersiniz?

 Dilek Işık: Sentez Kültür, 8 senedir Ankara'da kermesler, etkinlikler, dinletiler, imza günleri düzenleyen bir işletme. Benim bir çocukluk hayalim vardı. Dostlarım gelsin hep birlikte yiyelim içelim evimde onları ağırlayayım. Günler yapalım kadınlar gelsin birlikte vakit geçirelim onlara yaptığım takıları tokaları sunayım, buradan da ekonomime katkıda bulunayım gibi bir hayaldi bu. Sentez Kültür de böyle bir hayalimin üstüne kurulmuş bir şeydi: Burada ayrıca kendi müziğimizi de yapıyoruz. Çalıp söylemek isteyen insanlara da fırsatlar tanıyoruz.

Saime Işık: Sentez Kültür duruşuyla başka yerlerden biraz ayrılan bir mekan. Biz burada kadınların emeğine önem veriyoruz. Buna yönelik çalışmalarımıza da devam edeceğiz.

Peki genel anlamda neyi amaçlıyorsunuz?

Dilek Işık: Amacımız geri dönüşümde üretime katkı sağlayabilmek. İnsanların ilgisini çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi çılgınca tüketime karşı olmak zaten yaşam şeklimiz. Yaptığımız işleri ve üretimlerimizi bir adım ileriye taşımak önceliklerimizden. Şu an olamasa da büyük bir atölye açmayı konuşuyor ve hedefliyoruz. Özellikle evinde üretim yapan atölye bulamayan kadınlara alan açmak gibi planlarımız var.

Saime Işık: İnsanlar sizin yaptığınızdan cesaret alıyorlar. Kukla şeklinde örgü bebeği göstererek mesela bu gördüğünüz bebeği bir arkadaşım ördü. Örgü yapıyordu, ona benim kuklamı ör dedim, o da beni ördü sonra başka bir arkadaş beni ve çocuklarımı ör dedi. Sonra örgülerle birlikte bir baktı ki üretim yapmaya başlamış. Ez cümle bu malzemeler herkeste var, bizden bu alanı ekonomiye dönüştürmeyi öğreniyorlar.

ACIYI EN GÜZEL TARİF EDEN KADIN

Sefer adlı bir şiir kitabı olan Dilek Işık kitabıyla ilgili ise şunları söylüyor: "Biz Karadenizliyiz. Öfkelerimiz, sevinçlerimiz, acılarımız da derin olur. Dedemi kaybettikten sonra anneannemin kurduğu cümleyi hiç unutmam. Anneannem Karadeniz şivesiyle şu cümleyi kurmuştu: "Kalbinin yerini kaybedeysun, hayat bitiyi!" Anneannem bana göre acıyı en güzel tarif eden kadın oldu."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu