Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Cehalet kitapla yok olur

19.02.2018 10:07

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU
Ankara Kitap Fuarı 12’nci kez okuyucularla ATO Congresium’da buluşuyor. 26 Şubat’a kadar devam edecek olan fuardaki yayınevleri ve yazarlar tüm Ankaralıları bekliyor. “Fuarlar halkın daha çok kitapla ve okuyucuyla buluştuğu yerlerdir' diyen Doğu Kitapevi sahibi İbrahim Horuz fuarla ilgili düşüncelerini ve beklentilerini Başkent’e anlattı.

Fuarlarla ilgili beklentileriniz neler?

Fuarla ilgili en önemli beklentimiz doğal olarak eğitim konusu. Ankara fuarları iyi geçer, Ankara halkı kitaplara ilgilidir. Fuarların en önemli özelliklerinden biri de yazarı okurla buluşturmaktır. Bir diğer boyutu da maddi boyutudur. Aslında fuarlar çok pahalı olduğu için maddi olarak çok da tatminkâr değildir.

Size ne kadara mal oluyor?

 Biz burada metrekareye 300 lira veriyoruz. Maddi olarak baktığımızda hiç gitmemek gerekiyor. Ciddi bir gelir elde edemiyoruz. Ancak onun yanında okurla yazarı buluşturmak, kitaplarını ve kitaplarımızı sergileyebilmek için de büyük bir mecra diyebiliriz. Tabii bunun yanında bir de sıcak para akışı sağlayabilmek açısından fuarlara katılıyoruz.

 Fuarlarla ilgili beklentileriniz neler?

Bu tür fuarlar aslında Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmelidir. Bakanlık desteklediğinde daha çok yayınevi daha çok yazar okuyucuyla buluşur ve fuarlar çok daha verimli olur.

Kitaplarla ve okumakla ilgili neler söylersiniz?

Kitap bir memleket için çok önemlidir. Toplumun cahilleşmemesi için okumak ve okutmak gerek. Bu nedenle fuarlar kitapseverlere kitap okumayı artırabilme amacını da taşır aynı zamanda. Biz de yayınevi olarak bu fuarlar için maddi altyapıyı sağlayıp katılıyoruz.

Fuarlarda kitaplar daha ucuz olarak okuyucuyla buluşuyor değil mi?

Aynen fuarlarda kitaplar okuyucuya normal kitapevinden aldığından çok daha ucuza gelir. Bu nedenle iyi okuyucular fuarları kaçırmazlar.

YAZMAK İÇİN BİRİKMEK GEREK

Göl Kitap Yayıncılıktan “Yoksun Aslında' adlı ilk şiir kitabını çıkaran ve Ankara Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluşan Elif Reyya Naz da yazma serüvenini anlattı.

Yazma serüveninizi anlatır mısınız?

Yazmaya çok küçük yaşlarda başladım. Ben yazmak için insanın birikmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazmak için çok okumak ve çok birikmek gerek. Atilla İlhan’ın “Ben sana mecburum' adlı şiiri çok etkilemiştir beni. Halen de İlhan ve şiirleri beni çok etkiler. Bu yaşıma kadar biriktirdim ve sonra yazma vakti geldi dedim.

Yoksun Aslında isimli kitap sizin ilk kitabınız değil mi?

Evet, bu benim ilk kitabım. Aforizmalardan ve şiirlerden oluşan bir kitap. Kitabımda kendi hissettiklerim ve başkalarının hissetliklerini dile getirdim ve bunu insanlarla paylaşmak istedim.

Ülkedeki okuma oranıyla ilgili neler söylersiniz?

Okuma oranı düşük, ama yine de umudumuzu kaybetmiyoruz. Okumayı ve okutmayı da sevdirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız da. Çünkü bu halkın çoğunluğunu okumaya teşvik edebilirsek her şey bambaşka olacak. Bu noktada sizlere ve bizlere çok is düşüyor.

Şiirle ilgili neler söylersiniz?

Şiir az sözcükle çok şey anlatma sanatıdır. Onun için farklı bir bakış açısı gerektirir ve yine bu noktada şiir hayatı daha değişik söyleyebilme sanatıdır.

Peki, şiirle diğer sanat dallarını karşılaştırırsanız neler söylersiniz?

 Ben tüm sanat dallarının yaşama dair olduğunu düşünürüm. Edebiyatın ve sanatın her dalı yaşamı anlatır. O nedenle sanatın her dalı büyük emek ister. Hiçbirini birbirinden ayırt edemem.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti