Gündem

Gündem Haberleri

“Boğazda' dışa bağımlılık uyarısı!

08.12.2017 09:36

0

Aysel KANBER

Tarım ve gıdanın sorunları TOBB’un düzenlediği TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’na masaya yatırıldı. Toplantıda Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da hazır bulundu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birlikte istişare ile birlikte çözüm aradıklarına vurgu yaparak, tarım ve hayvancılık sektörünün 3 milyon çiftçi, 120 milyon ton bitkisel, 23 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştirdiğini ve de 160 milyar lira tarımsal hasıla elde ettiğine dikkat çekti. Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa'da binici sıraya yükseldiğini, dünyada da ilk 10 içinde bulunduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“16 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapıyoruz.186 ülkeye bin 730 çeşit tarımsal ürün ihraç ediyoruz. Tarım-hayvancılık sadece iktisaden değil, stratejik açından da önemli. Zira başka alanlara benzemiyor. Her şey yolunda giderken, önemi tam anlaşılmıyor. Ama Allah yokluğunu göstermesin. Tarımın değeri, stratejik önemi, ancak yokluğunda anlaşılır.Tedbir almazsak, bugün daha ucuz diye her ürünü ithal etmeye kalkarsak, gelecekte boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Sadece gıda değil, milli güvenliğimiz de tehlikeye girer. Peki, bugün ithalat daha ucuz diye ne yapalım? Üretimi bırakalım mı? Elbette hayır. Nasıl daha iyi bir sistem kurarım, verimi nasıl artırır, ölçeği nasıl büyütür, ekonomik değer üretirim. İşte bunun peşinde olalım. Tarım, sadece ekonomik değil, kültürel kodları da olan, bir hayat tarzıdır. Dahası tarım, ülkemizin kalıcı servet alanıdır. Ama biz elimizin altındaki bu serveti kullanamıyoruz.'

Avrupa ile Gümrük Birliği’ne girilmesine karşın tarımın küresel sisteme entegre edilmediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bunun olumsuz sonuçlarını bugün hepimiz hissediyoruz.' dedi.

SORUN YAPISAL

Dünyada gıda fiyatlarının düştüğünü ancık Türkiye’de arttığına vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlginçtir, bundan üreticimiz de faydalanamıyor. Herkes şikâyet ediyor. Şehirlerde yaşam daha pahalı hale geliyor. Gıda sanayimizin rekabetçiliği olumsuz etkileniyor. Bizden çok daha küçük yüz ölçüme sahip Danimarka, Polonya, bizden daha fazla tarımsal ihracat yapabiliyor.

İşletme ölçeklerinin küçük olması ayrı bir sorunumuz. Allah’ın bize büyük bir nimeti olan tarım alanlarımızı gözümüz gibi korumalıyız. Verimli arazilerimizin tarım dışına çıkarılmasına göz yummamalıyız.

Diğer taraftan, tarımsal girdilerin büyük kısmını dışarıdan alıyoruz. Gübre, ilaç ve makinaların çoğu ithal. Döviz kurlarındaki artışın en çok olumsuz etkilediği sektörlerin başında tarım geliyor. Öte yandan bizde 5,5 milyon kişi tarımda çalışıyor gözüküyor. Tarımda çalışan kişi başı üretimimiz yıllık 10 bin 500 dolar civarında. Fransa, İtalya, İspanya’da ise 50 bin dolarlarda. Yani bizdeki üreticiden 5 kat daha fazla üretip kazanabiliyorlar. Peki, oradaki çiftçinin fazladan 2 kolu mu var? Hayır. Aradaki fark, daha iyi tasarlanmış bir sistemin getirdiği farktır.

Özetle, bugün ülkemiz tarımında yaşanan sıkıntıların kaynağı dönemsel ve geçici değil, yapısaldır. Sistemin tamamını, bütüncül bir şekilde yeniden düşünmek gerekiyor. Tarım sektörüne, tarımsal desteklere, ticarete yeni bir bakış açısı kazandırmalıyız. Yüksek teknolojili ve inovatif üretim altyapısını geliştirilmeliyiz. Tarım sektörünü küresel rekabete uyumlu hale getirmeliyiz. Yani sanayideki gibi tarım sektörünü de dönüştürmeliyiz.'

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, ticaret borsaları ile tarım ve hayvancılık sektörünü daha da geliştirecek, projeler ve çalışmalar yürüttüklerini de ifade etti.

STRATEJİK SEKTÖR

2018’de tarımın gıdanın ve hayvancılığın Türkiye’de nasıl uygulanacağını en iyi şekilde ortaya koyacaklarını söyleyen Bakan Fakıbaba ise “Tarım insanlık için mevcut en önemli sektörlerden biri. Gelecekte enerji ve su gibi stratejik sektörlerden biri olarak önemini koruyacaktır. Dünya nüfusu artarken tüketim ve şehirlere göç artmakta, buna karşı kullanılan tarım toprakları azalmaktadır.' dedi. Fakıbaba, Türkiye’yi tarım ve hayvancılık anlamında üs, üretimde lider bir ülke olarak gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Kendi gıdasını üretemeyen ülkeler bağımsız ülke olamaz. 80 ülkede suya erişimde sorun yaşanmakta. Yaklaşık 800 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Yaşanması muhtemel küresel kuraklık nedeniyle 2030 yılında 700 milyon insanın yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalacağı tahmin edilmekte. Öte yandan her yıl 1.3 milyar ton gıda israf edilmektedir. Ana sorun gıdaya erişim ve gelir dağılımı adaletsizliğidir. Bu tabloya Türkiye olarak kayıtsız kalmamız mümkün değil. Dolayısıyla daha fazla çalışmamız gerekiyor.'

Tarımsal ürünlerin piyasaya arzının 1-2 ay iken talebin 12 ay sürdüğünü ifade eden Bakan Fakıbaba, bu durumun hasat dönemlerinde tarımsal ürünlerin düşük fiyatlardan işlem görmesine, dolayısıyla üreticilerin kazançlarının azalmasına yol açtığına işaret etti. Fakıbaba, dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde tarımsal ürünlerin arz-talep dengesinin lisanslı depoculuk sistemiyle çözüme kavuşturulduğunu ve istikrarlı bir piyasa oluşturulduğunu bildirdi.

Fakıbaba, ürün ihtisas borsalarının devreye girmesiyle tarım piyasalarında fiyat istikrarının sağlanacağını düşündüklerini kaydederek, ticaret borsalarına lisanslı depoculuk için önemli roller düştüğünü belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asayiş

 Başkent'te hırsızlık şebekesi çökertildi: 6 kişi tutuklandı 

Asayiş

Kamyonetin arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi 

Genel

YSK, bağımsız üç adayın adaylığını düşürdü

Sağlık

Otizmliler için eğitim atölyeleri

Kültür-Sanat

BYEGM'den “Karışık Dünya” sergisi 

Ekonomi

Başkentliler 160 bin ton sebze ve meyve tüketti

Kültür-Sanat

İki Kalp Üç Kitap

Asayiş

 İş adamı Ömer Faruk Ilıcan cinayetinin kilit ismi tutuklandı 

Genel

Liselilerin mezuniyet sevinci

Ekonomi

Seçimlere özelleştirmeler damga vuracak

Politika

"Ben bugün listedeysem hayal ettiğim içindir" 

Ekonomi

"Kadınların güçlenmesi çok önemli"