YAZARLAR

Tüm Yazıları Aysel KANBER

Bir şeyi kurarken diğerini yıkıp yok etmek niye?

14.05.2018 08:47

0

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) geçtiğimiz günlerde yine bir “hayır' haykırışı yaptı. Bu kez Ilısu Barajı içindi sesleniş… Barajın yapılmasıyla sular altında kalacak olan Hasankeyf içindi…

EMO, Türkiye’nin kurulu gücü ihtiyacı fazlasıyla karşılarken, daha fazla elektrik üretmek için binlerce yıllık tarihi ve çevreyi katledecek bir santralın devreye sokulmak istenmesini “akıl dışı' olarak değerlendiriyor.

EMO; “Tarihi ve Doğayı Yok Edecek Projelere Hayır' derken, gerekçelerini şöyle sıralıyor:

Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde kurulan 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES inşaatı büyük ölçüde tamamlanmış ve Haziran ayında barajda su tutulmaya başlanacağına dair haberler basında yer almıştır. Barajın faaliyete geçmesiyle 12 bin yıldan bu yana medeniyetlere beşiklik yapmış olan tarihi Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin önemli bir bölümü sular altında kalacaktır.

Hazırlıkları 1954 yılına dek uzanan Ilısu Barajı’nın projesi 1975 yılında hazırlanmış ve tüm protesto ve karşı kampanyalara rağmen 2000’li yıllarda yapımına başlanmıştır. Baraj nedeniyle sadece Hasankeyf değil bölgede henüz bilimsel kazıları dahi yapılmamış çok sayıda arkeolojik alan, yerleşim yeri ve tarım arazileri de sular altında kalacaktır. Her ne kadar bazı anıt eserler taşınmış olsa da tarihi eserlerin bulundukları yerde korunması ve sergilenmesi gerekliliği ile birkaç eserle yeni bir Hasankeyf inşa edilemeyeceği gerçeği, tarihi dokunun bozulmasının önüne geçildiği iddialarını yalanlamaktadır. Ayrıca baraj yapımından dolayı yöre halkı da yerinden edilerek TOKİ tarafından yaptırılan yeni konutlara taşınacaktır.

HASANKEYF’İN ALTERNATİFİ YOK!

Ülkemizin 2017 yıl sonu itibarıyla 85 bin 200 MW olan kurulu gücü içinde hidrolik enerji, 19 bin 776 MW baraj ve 7 bin 489 MW’ı akarsu olmak üzere toplam 27 bin 265 MW ile yüzde 32 paya sahiptir. Geçen yıl elektrik tüketimi 289 milyar 975 milyon kilovat saat olurken, en yüksek puant talebi 26 Temmuz 2017 itibarıyla 47 bin 659 MW olarak gerçekleşmiştir. Yani 2017 yıl sonu itibarıyla elektrikte yüzde 78 oranında fazla kurulu gücümüz vardır. Normalde 'yedek elektrik kaynağı’ da denilen bu gücün yüzde 20-25 civarında olması yeterlidir. Devreye alınacak Ilısu Barajı’nın Türkiye’nin enerji kurulu gücüne katkısı yaklaşık yüzde 1.4 oranında olacaktır. Kurulu gücümüz ihtiyacı fazlasıyla karşılarken, daha fazla elektrik üretmek için binlerce yıllık tarihi ve çevreyi katledecek bir santralın devreye sokulmak istenmesi tamamen akıldışıdır. Ayrıca enerji üretimi için alternatif yöntemler geliştirilebilir ancak Hasankeyf’in alternatifi yoktur.

Binlerce yıllık Anadolu uygarlıklarının bizlere bıraktığı mirası koruyarak gelecek kuşaklara aktarmamız gerekirken, tam tersine bu değerleri taşıyarak bozmaya, suya gömerek yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu tür uygulamalar, Anayasa’nın 'Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır’ hükmünü içeren 63. Maddesi ile Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

EMO, tarih ve doğaya karşı duyarlı olmaya yönelik çağrısını Diyarbakır'ın Sur ilçesi için de yapıyor. 28 Aralık 2015'te ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve ardından başlatılan yıkımla, bölgenin eşsiz kültürel mirası, doğası ve sosyal yaşam alanlarının yok edildiğine dikkat çekiyor EMO…

Güvenlik gerekçesiyle tarihi dokuya zarar verecek "rant" odaklı politikalar yürütülmesinin, evlerin yıkılmasının, geniş yollar yapılmasının anlaşılır olmağını anlatıyor EMO.

Hasankeyf ve Sur'un korunması ve yıkımların önüne geçilmesi için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının, "28 Nisan Sur ve Hasankeyf Küresel Eylem Günü" kapsamında Türkiye ve yurtdışında düzenledikleri eylemler ve yaptıkları uyarıların, geri dönüşü olanaksız sonuçlar doğmadan henüz vakit varken dikkate alınması ve gereğinin yapılması için sesleniyor EMO…

Haberler

Spor

Ankaragücü'nün kupası Anıtkabir'de

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Usta yola devam ediyor

Politika

MHP seçim beyannamesini açıkladı!

Politika

CHP'nin seçim bildirgesi ve aday tanıtım toplantısı

Politika

MHP seçim beyannamesini açıklıyor 

Politika

MHP'nin seçim beyannamesi hazır

Politika

Bayram ikramiyesinin tarihi belli oldu

Dünya

Putin'den flaş S-400 açıklaması

Politika

CHP 'Millet İçin Geliyoruz' diyecek

Politika

Bayram tatili 9 gün olacak mı? Açıklama geldi...

Politika

Muharrem İnce canlı yayında soruları yanıtladı

Ekonomi

Haberleşmede alt yapı protokolü