Sağlık

Sağlık Haberleri

AVM değil, sağlık için hastane

12.01.2018 09:49

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in sonuç bildirgesini açıkladığı toplantıda, söz alan katılımcılar şehir hastaneleri gerçeğini tartıştı. Erden, şehir hastanelerinin yağmalandığını iddia ederek, sağlık emekçilerinin sömürüsüne karşı tüm toplumu harekete geçirecek bir mücadelenin önemine değindi. Erden, sağlık hizmetinin topluma en yakın yerde, ulaşılabilir, uygun mekanlarda verilmesi gerektiğini söyledi.

"Sağlık emekçisinin sömürüldüğü ve emeğinin yağmalandığı bir hastaneden vatandaşa şifa gelmez olsa olsa fatura çıkar, borç çıkar" diyen Erden, halkın şehir hastanelerine dair şikâyetlerini şöyle sıraladı: "Şehir hastanelerinde vatandaşların en çok dile getirdiği şikayetler şehre olan uzaklığı, ulaşımın zorluğu, toplu ulaşım araçlarının kısıtlılığı ve hastaların uzun mesafelerde ayakta gitmek zorunda kalmaları gelmektedir. Bir günde tamamlanamayan, üst üste gidilen günler de dikkate alındığında bu ulaşılabilirlik sorunun maddi boyutu da ciddi külfet oluşturacağı görülecektir. Özellikle bu sorun yaşlı, engelli, çocuk ve kadın hastalar, uzak semtlerden gelen yoksul hastaları ciddi olarak etkilemektedir." Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Sezai Berber, geçmişten bugüne şehir hastaneleriyle ilgili aktif takip yürüttüklerini belirterek, kazanılan hukuki davaların yeni yasal değişikliklerle önüne geçildiğini belirtti. Berber, şehir hastanelerinde yaşanan ve yaşanacak sorunlara karşı sağlık emek ve meslek örgütlerinin birlikte mücadelesinin önemine değindi. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, kent ve doğa yağmasının bir parçası olan şehir hastaneleri projesinin sağlık değil sağlıksızlık olduğunu belirtti.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Nezaket Özgür, koruyucu sağlığı öncelemeyen uygulamalara karşı ortak mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyledi. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp şehir hastaneleri gerçeğinin toplumdan gizlendiği gibi Meclis’te de gizlendiğini ifade etti. HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ise Meclis’teki sağlık komisyonunun iki yıldır toplanmadığını belirterek, dolayısıyla sağlık emekçilerinin taleplerinin de gündeme gelmediğini söyledi. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Öz Doğan da, şehir hastanelerine karşı hizmeti alanlarla hizmeti veren emekçilerin ortak mücadelesine vurgu yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri