Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Astrofotoğrafçılığa ilgi artıyor

09.04.2018 10:19

Tolga ALCA
Dünya genelinde amatör astronominin popüler bir parçası olan astrofotoğrafçılık son yıllarda ülkemizde de oldukça ilgi duyulan bir alan haline gelmeye başladı. Özellikle üniversite toplulukları, sosyal medya ve bilim portalları sayesinde amatör astrofotoğrafçılığa yönelik ilgi, ülkemizde bu alanda ciddi çalışmalar yapan fotoğrafçıların ortaya koydukları çalışmalar sayesinde katlanarak artmış durumda.

ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR İLGİ TOPLUYOR

Ankara Astronomi Topluluğu, kurucuları ve üyeleriyle dünya çapında başarılarına devam ediyor. Kurucular arasında yer alan Mustafa Aydın’ın çektiği astrofotoğrafların bazıları bugüne kadar Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ulusal ve uluslararası astronomi topluluklarının sosyal medya hesaplarında yayınlandı ve haftanın, ayın fotoğrafı olarak seçildi. Aydın, çeşitli üniversite ve fotoğraf derneklerinde astrofotoğraf söyleşileri ve eğitimleri vermeye devam ediyor.

MAKALELERLE BİLİME KATKI SAĞLIYOR

Topluluk kurucularından, 2011 yılından itibaren farklı model ve büyüklükte teleskoplarla DSLR makine kullanarak gözlem ve çekim yapmaya başlamış olan Özgür Cengiz, yine aynı süre içerisinde aylık SOLFASOL Gazetesi’nde “Astronomi' konulu ve “Kaldır Kafanı' başlığında eğitici makaleler yazarak gök bilimine katkı sağlıyor. “Işık kirliliği' ve “Engelliler için Astronomi' konularında araştırmaları hala devam ediyor. Özellikle Derin Uzay Fotoğrafçılığı ile ilgilenen Cengiz, son ekipmanı ile birlikte özellikle galaksiler üzerine çalışmalar yapmayı sürdürüyor.

UZUN VE ZOR BİR SÜREÇ

Astrofotoğrafçılık, gökyüzü objelerinin (ay, gezegenler, yıldızlar, nebulalar, galaksiler vs.) çeşitli teknikler kullanılarak fotoğraflanması işlemi olarak tanımlanıyor. Bu işlemi yaparken sönük uzay objelerinin fotoğraflanması için çok fazla ışık toplanması gerektiğinden fotoğraf makineleri ile uzun pozlamalar yapılıyor. Uzun pozlama yapılması sırasında ise dünyanın kendi eksenindeki hareketine bağlı olarak görüntülenen objelerin de kadrajda hareket etmemesi için kameranın ya da teleskopun bağlı olduğu kundak adı verilen cihaz, optik sistemi gökcisimlerinin tam aksi yönde hareket ettirerek objeleri kadrajda sabit tutuyor. Ankara Astronomi Topluluğu üyelerinden ve topluluğun kurucularından olan Murat Sana, teleskop ve CCD kamera ile derin uzay/gezegen fotoğrafçılığı üzerine yoğunlaşmışken, topluluk kurucularından Mustafa Aydın ise takip sistemli kundak ve DSLR makine/Lens üçlüsü ile geniş alan uzay fotoğrafçılığı konusunda oldukça dikkat çeken çalışmalar yapıyor.

DERİN UZAY FOTOĞRAFLARI

10 yıldır Ankara’da serbest avukat olarak çalışan Murat Sana’nın astronomiye ilgisi küçük yaşlarda babasının aldığı dürbün ile geceleri ay gözlemi yaparak başlamış. Daha sonra aldığı bir teleskop ile ilgisi iyice artan Sana, son olarak astrofotoğrafçılık alanına yönelmiş. Bu konudaki asıl ilgi alanını ise derin uzay olarak adlandırılan as nebulalar, galaksiler, yıldız kümeleri ile güneş sistemindeki objelerin fotoğraflanması oluşturuyor. Aynı zamanda çeşitli üniversitelerde astrofotoğraf söyleşileri ve eğitimleri veren Sana, kurucusu olduğu astronomidefteri.com adlı web sayfası üzerinden konu ile ilgili makalelerini, ürün incelemelerini ve etkinlik notlarını paylaşıyor. Bununla birlikte topluluğun web sitesi olarak faaliyet gösteren astronomidefteri.com adlı sayfada astrofotoğrafçılık konusunda temel bilgiler, ürün ve yazılım incelemeleri, fotoğraf işleme yazılım rehberleri, etkinlik duyuruları, topluluk üyelerinin çektiği astrofotoğraflardan oluşan galeriler gibi bölümler bulunuyor.

“KARMAŞIK AMA ZEVKLİ BİR SÜREÇ'

Sana, astrofotoğrafçılık ve toplulukları hakkında şu bilgileri verdi: “Astrofotoğrafçılık normal fotoğrafçılık uygulamalarından farklı olarak fotoğrafın çekilmesinden kalibre edilmesi, istiflenmesi ve en son düzenlenmesi gibi çekim sonrası birçok işlemi de içerisinde barındıran karmaşık ama bir o kadar da uğraşması zevkli bir süreçtir. Işık kirliliği astrofotoğrafçılık çalışmalarını sekteye uğratan en önemli faktör olduğu için astrofotoğrafçılık genellikle ışık kirliliğinden uzak ve yüksek rakımlı yerlerde yapılan bir uğraştır. Topluluk bünyesinde profesyonel astronomlar, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve diğer meslek dallarından birçok üyeyi barındırıyor. Ankara merkezli topluluk Ankara ve çevre illerde yaptığı gözlem ve fotoğraf kamplarıyla astrofotoğrafçılık alanında eğitim ve etkinlikler düzenlemekte. Özellikle derin uzay, gezegen, geniş açı uzay ve samanyolu fotoğrafları ile uluslararası camiada hatırı sayılır bir yer edinen topluluk ülkemizi de bu alanda başarı ile temsil ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomi

Palandöken, "Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın" dedi.

Genel

TAV Galeri Ankara'da "Ankara" temalı fotoğraf ve afiş sergisi açıldı 

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu