Gündem

Gündem Haberleri

ASELSAN sağlığa da ekonomiye de iyi gelecek

10.03.2018 12:55

Türkiye'nin lider savunma sanayisi şirketi ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetlerle sağlık teknolojileri alanında da yerli ve yenilikçi ürünler geliştirmek için çalışmalar yürütüyor.

ASELSAN, bu çalışmalarla bir yandan sağlık teknolojileri alanında dünyayla rekabet edebilecek yeni cihazlar geliştirmeyi, diğer yandan da tıbbi cihaz yerlileştirme projelerinde yer alarak Türkiye'nin bu alandaki önemli bir eksiğini kapatmayı hedefliyor.

Şirket, Türkiye'nin katma değeri yüksek yeni nesil teknolojiler geliştirme çabasına "tıbbi görüntüleme cihazları" alanında katkıda bulunmak için üniversiteler, KOBI·’ler, Ar-Ge merkezleri ve yan sanayi firmaları ile iş birliklerine gidiyor. ASELSAN, sağlık teknolojilerinde söz konusu amaçlara ulaşma doğrultusunda geçen yıl bir dizi proje yürüttü.

Bu kapsamda, 2015'te bas¸latılan ve Mobil Dijital X-Ray Cihazı'nın yerli olarak gelis¸tirilmesi amaçlanan projede tasarım faaliyetlerine devam edildi.

Ayrıca geçen yıl Bilkent Ulusal Manyetik Rezonans Aras¸tırma Merkezi (UMRAM) ile Manyetik Rezonans (MR) Go¨ru¨ntu¨leme Cihazı gelis¸tirilmesi konusunda is¸ birligˆi yapıldı ve projede tasarım faaliyetlerine bas¸landı.

ASELSAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıgˆının o¨ncu¨lu¨gˆu¨nde hazırlanan Sanayi I·s¸birligˆi Programı yo¨netmeligˆine uygun olarak, tedarik bedelinin yanı sıra yerli u¨retim, yurt ic¸ine teknoloji transferi, yatırım ve ihracat konusunda verilecek taahhu¨tlerin de dikkate alındıgˆı yeni ihale yapısıyla tedarik edilmesi gu¨ndemde olan tıbbi cihazların yerliles¸tirilmesi projesinde yer alınmasına yo¨nelik c¸alıs¸malar gerc¸ekles¸tirdi. Bu konuda Sagˆlık Endu¨strileri Yo¨nlendirme Komitesi tarafından talep edilen bilgilerin sagˆlanması ve sunulması ic¸in gerekli faaliyetler yu¨ru¨tu¨ldü. 

Öte yandan, sivil ve askeri savunmanın kritik bir alanı olan biyolojik savunmaya yo¨nelik tespit, tes¸his, analiz ve simu¨lasyon sistemlerinin milli imkanlarla gelis¸tirilmesi ve bu kapsamda gerekli teknolojilerin kazanılması amacıyla biyotanı ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nu¨kleer tehditlere kars¸ı savunma sistemi) sistemlerine yo¨nelik aras¸tırma c¸alıs¸malarına devam edildi.

- Teşhiste de ithalat faturasında da önemli   

ASELSAN ve UMRAM'ın üzerinde çalıştığı MR görüntüleme cihazı, organların, yumuşak dokuların, kemiklerin ve diğer tüm iç yapıların görüntülenmesinde kullanılıyor. Bu işlemler sırasında güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanıldığından radyasyon içermiyor. Oluşturulan görüntüler radyolog tarafından değerlendirilip raporlanıyor.

MR, yumuşak doku hastalıklarında, beyin-omurilik, boyunla ilgili hastalıklarda, kas-iskelet sitemi ile ilişkili rahatsızlıklarda, karaciğer, pankreas gibi karın içi organların görüntülenmesinde, kalp ve damar hastalıklarında kullanılıyor.

Kalp ve kardiovasküler sistem hastalıklarının tanısında hızlı, yan etkisiz bir seçenek oluşturan MR, kanser tanısında da çok etkili bir inceleme yöntemi olarak tercih ediliyor.

Bu özellikleri nedeniyle MR go¨ru¨ntu¨leme cihazı hem sağlık hizmeti sunumunda hem de sağlık teknolojileri alanındaki ithalat faturasında önemli bir yer tutuyor.

- Yıllık fatura 58 milyon doları buluyor

Türkiye'de son 5 yılda MR go¨ru¨ntu¨leme cihazı ithalatına 231 milyon dolar harcandı. Bu dönemde söz konusu cihazlar için yapılan yıllık ithalat 36 milyon dolar ile 58 milyon dolar arasında değişti. Bu faturanın yüzde 80'ini Almanya ve ABD'den ithal edilen cihazlar oluşturdu. Söz konusu dönemde Almanya'dan 134 milyon dolar, ABD'den ise 51 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Cihazların ithalatında öne çıkan diğer ülkeler ise Hollanda, Japonya ve Çin oldu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor

Ekonomi

“Tarladan markete ürün fiyatları katlanarak artıyor”

Dünya

Angelina Jolie, Irak'ı ziyaret etti 

Asayiş

Semih Terzi'nin son mesajları dava dosyasında

Ekonomi

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Politika

Başbakan Yıldırım: Son terörist yok oluncaya kadar mücadelemiz sürecek

Çevre

TZOB'dan "çölleşme" uyarısı

Kültür-Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Genel

Sürücülere bayramda uyarı!

Sağlık

Sağlıkta şiddet, seçim vaadi bile olamadı!

Genel

Başkent'te gece kartalları iş başı yaptı 

Genel

 Ankara Büyükşehir'den” imar barışı” için danışma merkezleri