YAZARLAR

Tüm Yazıları Aysel KANBER

Asansörün “kırmızı' etiketlisi…

12.02.2018 08:47

0

Akıllı evler, plazalar, rezidanslar, AVM’ler, iş merkezleri, oteller ve çok katlı konutlar; kentsel dönüşümle birlikte kent yaşamının olmazsa olmazları artık… Ve bütün bu yapılarda kullanılan asansörler de yaşamın bir parçası. Öyle ki; devası binalarda asansör kullanmadan yaşam sürdürmek söz konusu değil. Asansörlü bir binada yaşamayı tercih etmiş olmasanız da gerek iş, gerekse farklı nedenlerle bu binalara girip çıkmak kaçınılmaz. İster kapalı yer, ister yükseklik fobisi olsun. Bu tamamen kişinin kendi sorunu haline gelmiş durumda.

Fobilerimizi bir kenara bıraktık… Ancak konu hafife alınacak gibi değil. Denetimleri zamanında yapılmalı sorumlu kuruluşlarca ve aynı zamanda vatandaş da bilinçlendirilmeli bu konuda. Kullandığı asansör güvenli mi, değil mi? Bunu nasıl anlamalı? Değilse ne yapacağını, nereye başvuracağını bilmeli insanlar…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’de yaklaşık 477 bin asansör bulunduğunu ve geçen yıl denetlenen 356 bin asansörden 87 binine kırmızı etiket yapıştırıldığını açıkladı geçtiğimiz günlerde.

Asansörlere, asansör montaj firmalarına ve bakım firmalarına yönelik piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri de yürüttüklerini ifade eden Özlü, 2017’de 7 bin 120 adet asansör ve asansör firmasının denetlendiğini ve bu firmalardan 2 bin 358 adedinde uygunsuzluk bulunduğu için 7 milyon lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

Dönelim yeniden kırmızı etiketli 87 bin asansöre… Kırmızı etiketin anlamı şu; asansörün kullanılması can ve mal güvenliği açısından yüksek risk taşımaktadır!.. Dolayısıyla kırmızı etiket;  en kısa sürede giderilmesi gereken uygunsuzlukların tespit edildiği güvensiz asansörlere iliştirilen etiket.

Kırmızı etiketli asansör 30 gün içerisinde kullanıma uygun hale getirilmez ise belediye tarafından kullanım dışı bırakılıyor.

Yeri gelmişken asansörlerdeki diğer etiket renkleri ile ilgili de bilgileri de paylaşalım. Sarı etiketli asansör; kullanılması can ve mal güvenliği açısından kabul edilebilir seviyede risk taşıyan asansörleri içeriyor. Ve 60 günlük bir süre içerisinde risklerinin giderilmesi koşulu var.

Mavi etiket ise hafif riskli asansör anlamına geliyor. Mavi etiketli asansörlerin uygun hale getirilmesi için verilen süre 12 ay.

Yeşil etiket; uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan uygun asansörlere iliştirilen etiket.

Yeni yönetmelik

Asansörler ve asansörlere ait güvenlik aksamlarına ilişkin gerekleri, bunların piyasaya arzı ve  denetimini düzenleyen Asansör Yönetmeliği,  29 Haziran 2017 tarihinde 29757 Sayılı Resmi  Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yönetmelik kapsamında binada veya inşaatta monte edilen asansörün uygun işletilmesini ve güvenli kullanımını sağlamak üzere, binadaki çalışmadan veya inşaattan sorumlu kişi ile asansör monte edenin uygun tedbirleri almaları ve gerekli bilgileri birbirlerine sunmaları için tüm önlemleri alacak.

Asansör monte eden ise; asansörün piyasaya arzında,  temel sağlık ve güvenlik gereklerine uygun şekilde tasarlanmasını, imal edilmesini, monte edilmesini ve test edilmesini sağlayacak. Asansörün risk taşıması durumunda, kullanıcıların sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla ortaya çıkan riski araştıracak, uygunsuzluk ve şikayet kayıtları tutacak. Piyasaya arz edilmiş olan asansörün, yönetmeliğe uygun olmadığının ortaya çıkması durumunda, asansörün uygun hale getirilmesi için ivedilikle gerekli düzeltici önlemleri alacak.

Etiketler ve yönetmelik ile bilgilendirmeler tamam ama asıl endişe ve risk oluşturan durum; kırmızı etiketli olması gereken bir asansöre yeşil etiketin iliştirilmesi…

Haberler

Genel

'Türkiye'nin Maldivleri' yaza hazır

Spor

A Milli Futbol Takımı İran'ı konuk ediyor

Spor

Türkiye Tenis Ligi kuruluyor

Politika

İnce, ziyaretlerine devam ediyor

Spor

Real Madrid ilki gerçekleştirdi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu kavgada yaralanan Saadet Parti'liyi ziyaret etti 

Spor

Ankaragücü'nün kupası Anıtkabir'de

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Usta yola devam ediyor

Politika

MHP seçim beyannamesini açıkladı!

Politika

CHP'nin seçim bildirgesi ve aday tanıtım toplantısı

Politika

MHP seçim beyannamesini açıklıyor 

Politika

MHP'nin seçim beyannamesi hazır